Liofilizacja to najskuteczniejszy i współcześnie najpopularniejszy sposób suszenia żywności. Temu procesowi mogą być poddawane nie tylko warzywa i owoce, ale także sery, mięsa, zboża, przyprawy, a nawet gotowe potrawy. Produkty liofilizowane zachowują swój naturalny smak, kolor i aromat oraz większość substancji odżywczych, a zmniejszają swoją objętość i wagę. Mogą stanowić doskonałą przekąskę jedzoną między posiłkami, jak również dodatek do dań, wypieków i śniadań. Jak i z czym jeść owoce liofilizowane? Przedstawiamy pomysły, które spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom!
Warzywa i owoce to obowiązkowe składniki zdrowej i pożywnej diety. Zawierają one mnóstwo witamin i minerałów, a także ważne związki (na przykład antyoksydanty) i błonnik pokarmowy, zapewniający uczucie sytości. Regularne spożywanie owoców ma wiele zalet - minimalizuje ryzyko rozwoju różnych chorób (w tym nowotworowych, chorób krążenia i układu pokarmowego), wspiera układ odpornościowy, pomaga w leczeniu nadwagi i otyłości, spowalnia procesy starzenia się organizmu, wpływa korzystnie na wygląd sylwetki oraz stan cery i włosów, a także poprawia samopoczucie. W diecie zarówno dorosłych, jak i dzieci, powinny znaleźć się owoce świeże, suszone lub liofilizowane.
Liofilizacja, zwana również suszeniem sublimacyjnym, to najdoskonalszy współcześnie sposób konserwowania żywności. Zapoczątkował ją w latach 50. XX wieku amerykański rząd, który wyposażył wojsko oraz astronautów odbywających podróże kosmiczne w specjalnie przygotowane jedzenie, które ma małą objętość i wagę, ale maksimum właściwości odżywczych. Proces liofilizacji polega na usunięciu wody z zamrożonych produktów spożywczych za pomocą niskiej temperatury (sięgającej -50oC) i obniżonego ciśnienia. Kolejnym etapem jest sublimacja, która lód zamienia bezpośrednio w parę wodną. Ostatnim krokiem jest dosuszanie w wysokich temperaturach, osiągających wartość 40-50oC.
Dlaczego liofilizacja jest uważana za najlepszy sposób konserwacji żywności? Przede wszystkim dzięki temu, że:
Procesowi liofilizacji można poddać każdy rodzaj owoców. Zachowują one swoje substancje odżywcze oraz naturalny smak i zapach. W formie liofilizowanej najczęściej można spotkać: truskawki, śliwki, pigwowce, porzeczki (czarne i czerwone), borówki, banany, ananasy, jagody, grejpfruty, jabłka, jeżyny, kiwi, maliny, morele, mango, marakuje, pomarańcze, wiśnie i żurawinę. Duży wybór liofilizowanych owoców dostępny jest w sklepie online ze zdrową żywnością i bakaliami Promienie Słońca.
Bogate w wartości odżywcze, minerały i witaminy owoce liofilizowane od Promienie Słońca są doskonałą przekąską samą w sobie. Można je chrupać (w rozsądnych ilościach) między posiłkami, jak również dodawać do śniadań, dań głównych i deserów. Jak i z czym jeść owoce liofilizowane? Przedstawiamy kilka pomysłów i propozycji, które posmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Pożywne owoce liofilizowane sprawdzą się znakomicie jako składnik śniadań. Zapewnią energię i witalność na długie godziny. Będą doskonałym dodatkiem do owsianek, jogurtów, musli, smoothie, koktajli czy płatków śniadaniowych. Urozmaicą również posiłki na bazie pożywnej kaszy dostępnej tutaj.
Owoce liofilizowane będą wspaniałym dodatkiem do ciast i wypieków (w tym drożdżowych, bez i tortów oraz ciast bez pieczenia), a także różnych deserów (na przykład lodów). Potrawy zyskają nie tylko walory smakowe i piękny wygląd, ale też cenne wartości odżywcze.
Z wykorzystaniem owoców w formie liofilizowanej można przygotować pyszne i zdrowe sałatki. Sprawdzą się doskonale na przykład w towarzystwie orzechów włoskich, czerwonej cebuli, grillowanego kurczaka, sera feta i ulubionego dressingu.
Lemoniada to wspaniały napój, szczególnie ceniony w sezonie letnim, kiedy w sklepach dostępnych jest wiele różnych świeżych owoców. Dzięki produktom liofilizowanym z wyjątkowego smaku lemoniady można korzystać również zimą. Owoce poddane suszeniu sublimacyjnemu będą również doskonałym dodatkiem do herbaty, która zyska dzięki nim wyjątkowy smak i aromat. Naturalny kształt i barwa liofilizowanych owoców pozwalają też na wykorzystywanie ich do ozdabiania koktajli.