Porady - branża spożywcza

dieta

Białko jest niezwykle ważnym składnikiem naszej diety, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Pełni ono kluczową rolę w budowie i regeneracji tkanek, wzmocnieniu układu odpornościowego oraz zapewnieniu odpowiedniego funkcjonowania organizmu.

 

 

Białko — co to?

Białko to jedno z trzech podstawowych składników odżywczych obecnych w diecie, obok węglowodanów i tłuszczów. Jest niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Za co jest odpowiedzialne?

Białko przede wszystkim:

  • buduje komórki i tkanki ciała (mięśnie, skóra, kości, narządy wewnętrzne),
  • reguluje przemiany materii, prawidłowy przebieg procesów żywieniowych oraz zachowuje równowagę kwasowo-zasadową,
  • wspiera układ immunologiczny,
  • transportuje niektóre substancje,
  • bierze udział w procesie gojenia i regeneracji,
  • tworzy enzymy i hormony.

Gdzie można je znaleźć?

Białka dzielą się na białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białka zwierzęce można znaleźć w mięsie (drób, wieprzowina i wołowina), jajach, nabiale, rybach i owocach morza (tuńczyk, łosoś, dorsz, krewetki), które oprócz błonnika są bogate także w zdrowe tłuszcze omega-3.

Natomiast białka roślinne obecne są w roślinach strączkowych (fasola, soczewica, ciecierzyca), orzechach, nasionach, soi, zbożach i produktach zbożowych.

Białka zwierzęce często są bogatsze w niezbędne dla organizmu aminokwasy, jednak wybór najlepszych białek zależy od indywidualnych preferencji organizmu, dlatego warto skonsultować się z dietetykiem w celu dostosowania diety do jednostkowych potrzeb i celów.

Jak skutecznie przyswajać białko?

Przyswajalność białka zależy od wielu czynników. Białko przyswaja się w różnym stopniu, co wynika ze strawności poszczególnych produktów oraz ich doboru. Co zrobić, aby zwiększyć jego przyswajalność?

  1. Prawidłowo dobierz produkty białkowe — powinny cechować się wysoką strawnością, więc najlepiej nadadzą się produkty zwierzęce. Produkty roślinne są znacznie trudniej przyswajane z przewodu pokarmowego.
  2. Wybierz sposób obróbki kulinarnej — długotrwała obróbka termiczna prowadzi do utraty witamin, składników mineralnych i białek. Najlepszą opcją obróbki będzie duszenie, gotowanie na parze lub w kąpieli wodnej.
  3. Zwróć uwagę na podaż błonnika pokarmowego — błonnik, choć jest istotnym składnikiem każdej diety, w nadmiarze może prowadzić do gorszej przyswajalności białka (optymalne jego spożycie waha się między 25 a 40 g błonnika na dobę).
  4. Zadbaj o stan mikrobioty jelitowej — stan mikrobioty jelitowej w dużej mierze wpływa na wchłanianie składników odżywczych. Należy zwrócić uwagę na to, aby w naszej diecie znajdowały się wartościowe produkty, które korzystnie wpływają na stan mikroflory jelitowej.

Więcej na temat białka, gdzie je znaleźć i jak poprawić proces wchłaniania, dowiesz się na blogu Body Chief. Oprócz artykułów warto zwrócić uwagę na ich ofertę cateringową dostępną w ponad 1200 lokalizacjach w całej Polsce. Może to właśnie jedna z diet pudełkowych Body Chief okaże się tą idealną dla twojego zdrowia i sylwetki!

Źródło: https://bodychief.pl/blog/631576-bialko-w-zywnosci-gdzie-jest-go-najwiecej-jak-sie-wchlania-i-jakie-produkty-kupowac