Porady - branża spożywcza

terminal pos

Kasa fiskalna to jedno z podstawowych urządzeń do ewidencjonowania paragonów fiskalnych. Rok 2023 to czas, w którym doszło do zaostrzenia przepisów odnośnie obowiązku posiadania systemu kasowego POS.

 

POS - czym właściwie są systemy kasowe?

Systemy kasowe POS (z ang. Point of Sales) to zintegrowana sieć urządzeń, których celem jest wsparcie sprzedaży na wielu płaszczyznach. Głównym zadaniem systemów POS jest monitorowanie sprzedaży i prowadzenie ewidencji paragonów fiskalnych. Według raportów, firmy, które korzystają z systemów kasowych POS mają o wiele większą kontrolę nad firmowymi finansami, co przekłada się bardzo korzystnie na sytuację finansową firmy. System POS jest rozwiązaniem o wiele bardziej złożonym i skomplikowanych niż standardowa kasa fiskalna, jednak jego działanie jest o wiele szersze.

Sprawdź ile kosztują nowoczesne rozwiązania POS. Zobacz ofertę Posnet

Zmiany w prawie w 2023 roku

Rok 2023 to rok zmian również w zakresie kas fiskalnych, a konkretnie obowiązku jej posiadania. Od 1 stycznia 2023 roku w sprzedaży dostępne sa tylko kasy fiskalne online. Posiadacze kas fiskalnych starszego typu nie muszą się ich pozbywać- mogą posługiwać się nią do końca okresu jej eksploatacji. Co więcej, zmieniły się także przepisy dotyczące obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Dotyczy on wszystkich podatników, który sprzedają towary czy usługi osobom fizycznym. Kasę fiskalną musi posiadać  m.in.firma zajmująca się sprzedażą wyrobów tytoniowych, alkoholu, a także firmy usługowe- dostawy, usług fryzjerskich. Warto jednak wiedzieć, że na mocy aktualnych przepisów prawa, istnieje szereg przedsiębiorców, którzy nie muszą korzystać z kasy fiskalnej, nawet w sytuacji przekroczenia limitu 20 000 zł obrotu. Mowa tu o usługach związanych z rolnictwem, hodowlą, usługi mające związek z przetwarzaniem śmieci. Kasy nie muszą posiadać właściciele transportu lądowego czy usług telekomunikacyjnych.

Program kasowy POS - dlaczego warto go mieć?

Program kasowy POS jest systemem, który zintegrowany jest z aplikacjami sprzedażowymi, czyli tabletami, telefonami, jak i drukarką fiskalną. Początkowo, programy kasowe POS były używane tylko przez duże firmy i przedsiębiorstwa o ogromnym zasięgu. Obecnie, z programów kasowych POS korzystają także mniejsze firmy, np. gastronomiczne. To właśnie w gastronomii ważna jest szybka i sprawna obsługa klienta. Dzięki zastosowaniu systemu kasowego, można obsługiwać kilku klientów jednocześnie bez konieczności zamykania rachunku.  To korzystna opcja szczególnie w restauracji czy barze szybkiej obsługi, gdzie liczy się przede wszystkim zadowolenie klientów i ich szybka obsługa.

Kasa POS daje szansę na rozbudowywanie bazy stałych klientów, a do tego znacząco usprawnia i przyspiesza cały proces dostaw i zamówień. System kasowy POS jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku- z łatwością integruje się z chmurą, dzięki czemu wszystkie dane są w pełni bezpieczne. Bardzo przydatną opcją w wykorzystaniu programu kasowego POS jest tworzenie spersonalizowanej oferty skierowanej np. do stałych klientów. To z kolei przyciąga nowych klientów, chętnych do skorzystania z danych usług.

Producent nowoczesnych kas fiskalnych - sprawdź rozwiązania Posnet SAIO