Porady - branża spożywcza

cukier

Dla wielu osób cukier to po prostu substancja słodząca, poprawiająca smak pokarmów. Czy wiesz, jakie jeszcze są jego funkcje?

 

Cukier spożywczy - krótka historia

Swoje początki cukier wziął w Indiach i co ciekawe, sięgają one jeszcze czasów przed naszą erą. Do jego produkcji wykorzystywano wówczas trzcinę cukrową. Wynalazek ten do Europy sprowadził Aleksander Macedoński, który podczas jednej ze swoich wypraw, podpatrzył w Indiach metodą pozyskiwania cukru. W tamtym czasie produkt ten stosowano nie tylko w kuchni, ale również w lecznictwie. Wierzono też, że cukier dodaje sił, poprawia kondycję organizmu. Około roku 327 p.n.e. cukier dotarł w pierwszej kolejności do Rzymu i przyjęto go jako zamiennik miodu, którym do tej pory dosładzano potrawy. Na Krecie zbudowano pierwszą w Europie rafinerię cukru.

W XVI w. odkryto, że cukier można pozyskać również z odpowiedniej odmiany buraka, jednak dopiero na początku XIX w. powstała pierwsza w Europie cukrownia buraczana. Zbudowano ją na Dolnym Śląsku, czyli na terytorium ówczesnych Prus.

Cukier spożywczy to nic innego jak sacharoza w postaci drobnych kryształków. Jest bardzo słodki i niezwykle szybko rozpuszcza się w wodzie, nie ma zapachu, jest cennym źródłem energii. Z uwagi na swoje liczne właściwości cukier znajduje wiele zastosowań w przemyśle spożywczym.

Zastosowanie cukru w przemyśle spożywczym

Konserwacja

Cukier od wieków stosowany jest jako naturalny konserwant żywności. Przedłuża jej trwałość, bez konieczności sięgania po substancje powstałe w laboratoriach. Cukier absorbuje nadmiar wody, stwarzając tym samym środowisko, które hamuje rozwój drobnoustrojów, przyczyniających się do psucia. Właściwość ta sprawia, że jedzenie staje się trwalsze i bezpieczniejsze.

Smak i struktura

O tym, że cukier nadaje potrawom słodki smak, nie trzeba nikomu przypominać. Stosuje się go również w celu zneutralizowania gorzkiego lub kwaśnego posmaku. Często jest składnikiem leków, co ułatwia ich przyjmowanie. Dodatkowo wchodząc w interakcję z białkami, pozwala uzyskać złocistą barwę produktów. Na wypiekach cukier pozostawia przyjemnie chrupiącą warstwę.

Fermentacja

Sacharydy stanowią nieodzowny element procesów fermentacji alkoholowej. Cukier jako doskonała pożywka dla drożdży jest zatem kluczowym składnikiem w przemyśle alkoholowym i piekarniczym.

Fenomen cukru polega na tym, że poza posiadaniem licznych, cennych właściwości, jest on produktem pochodzenia naturalnego, a jego pozyskiwanie nie należy do skomplikowanych i kosztownych, co przekłada się na końcową cenę.

Czy należy unikać cukru w żywności?

To pytanie pojawia się obecnie bardzo często. Faktem jest, że wiele osób nadużywa cukru i to może być problem. Codzienne picie słodkich gazowanych napoi, podjadanie słodyczy między posiłkami przy niewielkiej aktywności fizycznej może sprzyjać rozwojowi otyłości, a wraz z nią chorób cywilizacyjnych.

Cukier spożywany jednak w umiarze (max. 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego), nie powinien wywierać negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Zdecydowanie większą uwagę należy przywiązać do swojego stylu życia, zadbać o zbilansowaną dietę, picie dużych ilości wody oraz aktywność fizyczną.

Tagi: