Porady - branża spożywcza

orzechy

Z całą pewnością produkty spożywcze to jedne z najczęściej kupowanych artykułów, które wyposażają każdy dom. Nic w tym dziwnego, w końcu stanowią nieodzowny element przygotowywania posiłków dla siebie oraz wszystkich domowników. Orzechy, suszone owoce, a może przetwory?

Wszystko to i wiele więcej z powodzeniem można znaleźć w różnych punktach sprzedażowych. Na jakie produkty się zdecydować i gdzie szukać najlepszych propozycji? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

 

  • Produkty, które powinieneś mieć w domu
  • Orzechy i nasiona – cenne źródło witamin
  • Jak robić zapasy spożywcze

 

Produkty, które powinieneś mieć w domu

Bez wątpienia w każdym domu jest pewna baza produktów, bez których gotowanie byłoby utrudnione. Czy warto więc decydować się na zakup odpowiednich zapasów, które uzupełnią twoją spiżarnię? Zdecydowanie tak. Większość artykułów spożywczych, takich jak kasze, makarony, czy ryże to doskonały dodatek do wielu dań. Nie pozwól, by któregoś z nich kiedykolwiek zabrakło.

Zdecydowanym atutem produktów sypkich jest ich długi termin przydatności. Oznacza to, że z powodzeniem możesz zrobić większe zakupy raz na jakiś czas i cieszyć się gotowymi pomysłami na obiady, kolacje, a nawet lunch boxy przygotowywane do pracy lub szkoły.

 

Orzechy i nasiona – cenne źródło witamin

Kupując artykuły spożywcze, warto pamiętać również o nasionach i orzechach. Te są doskonałym źródłem cennych kwasów tłuszczowych oraz licznych witamin. Mogą stanowić dodatek do przyrządzanego dania lub samodzielną przekąskę, która zaspokoi głód i doda energii w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kilku rodzajów orzechów jak np. orzechy  laskowe, włoskie, pekan, makadamia, pistacje i orzechy nerkowca. W ten sposób urozmaicisz codzienną dietę i wzbogacisz swój organizm.

Ostatnimi czasy wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju nasiona np. nasiona słonecznika. Te doskonale sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju dań, w szczególności sałatek z sosem na bazie oliwy i octu balsamicznego. Jak je przygotować, by wydobyć z nich niepowtarzalny smak? Zamiast wrzucać słonecznik prosto z paczki, warto wcześniej uprażyć go przez kilka minut na rozgrzanej patelni. W takim wydaniu z całą pewnością zaskoczy wszystkich.

Chcąc jeść zdrowo i pełnowartościowo warto zwrócić uwagę na nasiona chia i rodzime siemię lniane, To zalane gorącym mlekiem kokosowym lub ulubionym napojem będzie mogło stanowić przepyszny deser, który nasyci na długo.

Jak robić zapasy spożywcze?

Wielu konsumentów zamiast codziennych wizyt w sklepie, decyduje się na robienie zapasów. Dzieje się tak, ponieważ pozwala to nie tylko zaoszczędzić ceny czas, ale niekiedy również koszty. Jak zatem robić zapasy, aby uniknąć ewentualnego wyrzucania żywności? Przede wszystkim warto decydować się na kupowanie produktów suchych, bądź tych, które są hermetycznie zapakowane i oznakowane długim terminem przydatności. Kolejnym krokiem z całą pewnością będzie dokładny przegląd spiżarni, przed zrobieniem listy. To pozwoli uniknąć dublowania produktów i dokonania niepotrzebnych wydatków. Pamiętaj również, by jasno określić swoje potrzeby i preferencje. Przecież kupowanie produktów, za którymi nie przepadasz, mija się z celem.

Możliwość zrobienia zapasów to doskonała okazja, aby zawsze w domu mieć pod ręką podstawowe produkty do gotowania. Zdecyduj się na zakup ulubionych makaronów, kasz, olejów oraz konserw. Pamiętaj również o wyborze artykułów z dużą zawartością witamin i cennych kwasów tłuszczowych, co dodatkowo uzupełni twoją codzienną dietę.

Artykuł sponsorowany