Porady - branża spożywcza

pizza na kamieniu

Przygotowywanie pizzy w domowych warunkach zyskuje coraz większą popularność. Jednym z elementów decydujących o smaku tego wyjątkowego dania jest kamień do pieczenia. Wśród różnorodności dostępnych kamieni, takich jak szamot, kordieryt, granit czy kamień wulkaniczny, warto zwrócić uwagę na nieco wyjątkowe właściwości kamienia granitowego. W tym artykule przybliżymy Wam charakterystykę poszczególnych kamieni oraz delikatnie wskażemy na granitowy kamień jako najlepszy wybór.

 

Szamotowy kamień do pizzy

Szamotowy kamień to rodzaj ceramicznego kamienia, który wykonany jest z wysokiej jakości szamotu. Szamotowy kamień do pizzy charakteryzuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym, co pozwala na równomierne pieczenie pizzy. Materiał ten jest odporny na wysokie temperatury i pęknięcia, co sprawia, że kamień ten jest trwały i solidny. Szamotowy kamień to świetny wybór dla osób, które szukają niezawodnego narzędzia do pieczenia pizzy.

Kordierytowy kamień do pizzy

Kordierytowy kamień wykonany jest z minerału o nazwie kordieryt, który jest szczególnie odporny na zmiany temperatury. Kamień ten doskonale rozprowadza ciepło i jest wytrzymały na termiczne wstrząsy, co przekłada się na bezpieczeństwo podczas pieczenia pizzy. Właściwości kordierytu sprawiają, że kamień ten jest dobrym wyborem dla osób, które szukają efektywnego i niezawodnego narzędzia do pieczenia.

Granitowy kamień do pizzy

Granitowy kamień do pizzy to produkt, który wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami. Kamień ten doskonale kumuluje ciepło, co sprawia, że pizza pieczona na granicie osiąga idealną, chrupiącą konsystencję. Porowatość granitu pozwala na wchłanianie wilgoci z ciasta, dzięki czemu pizza jest równomiernie pieczona, a jej spód nie jest mokry. Ponadto granitowy kamień jest trwały i odporny na pęknięcia, co sprawia, że jest to inwestycja na lata.

Wulkaniczny kamień do pizzy

Wulkaniczny kamień do pizzy wykonany jest z naturalnego kamienia pochodzenia wulkanicznego. Ten rodzaj kamienia cechuje się świetnym przewodnictwem cieplnym oraz zdolnością do utrzymania stałej temperatury podczas pieczenia. Wulkaniczny kamień jest nie tylko trwały, ale również odporny na wysokie temperatury. Wybór kamienia wulkanicznego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią naturalne materiały i chcą uzyskać smak autentycznej włoskiej pizzy.

Sposób przyrządzenia pizzy z długowyrastającym ciastem

Przygotowanie idealnej pizzy z długowyrastającym ciastem oparte jest na procesie fermentacji ciasta trwającym aż 12 godzin. Wyrastanie ciasta w ten sposób sprawia, że pizza jest bardziej aromatyczna, puszysta i smaczna. Oto sposób przyrządzenia pizzy z długowyrastającym ciastem na bazie drożdży rozpuszczonych w zimnej wodzie bez cukru:

Składniki:

 • 500 g mąki pszennej
 • 350 ml zimnej wody
 • 2 g drożdży świeżych lub 1 g drożdży suchych
 • 10 g soli
 • Oliwa z oliwek

Przygotowanie ciasta:

 1. Rozpuszczamy drożdże w zimnej wodzie i odstawiamy na kilka minut.
 2. W misce mieszamy mąkę z solą, następnie dodajemy wodę z drożdżami. Wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji. Możemy dodać odrobinę oliwy z oliwek, aby ciasto było bardziej elastyczne.
 3. Przykrywamy ciasto ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia przez 8 godzin w chłodnym miejscu.
 4. Po tym czasie wyrabiamy ciasto ponownie na posypanej mąką powierzchni. Dzielimy ciasto na porcje (kulki) o wadze około 250 g każda.
 5. Układamy kulki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do dalszego wyrastania przez 4 godziny.

Przygotowanie pizzy:

 1. Rozgrzewamy kamień do pizzy w piekarniku nagrzanym do temperatury około 250-280°C z włączoną opcją grill.
 2. Na posypanej mąką powierzchni rozciągamy jedną z wyrośniętych kulek ciasta na cienki placek.
 3. Przygotowujemy sos pomidorowy oraz ulubione składniki na pizzę.
 4. Rozsmarowujemy sos na cieście, a następnie układamy pozostałe składniki.
 5. Przekładamy pizzę na gorący kamień w piekarniku za pomocą łopatki do pizzy.
 6. Pieczemy pizzę przez 8-12 minut, aż spód będzie chrupiący, a ser roztopiony i lekko zarumieniony.
 7. Wyjmujemy pizzę z piekarnika, pozostawiamy na chwilę, aby ostygła, a następnie kroimy na kawałki i serwujemy.

Długowyrastające ciasto pozwala na uzyskanie wyjątkowo smacznej i aromatycznej pizzy, która z pewnością zachwyci smakoszy tego włoskiego dania. Proces fermentacji trwający aż 12 godzin sprawia, że ciasto nabiera niezwykłej puszystości i lekkości. Pamiętając o rozpuszczeniu drożdży w zimnej wodzie bez cukru, pozwalamy im działać powoli i skutecznie, co przekłada się na lepszą strukturę ciasta i bogatszy smak pizzy.

Tak przygotowana pizza, pieczona na odpowiednio dobranym kamieniu, takim jak granitowy, będzie nie tylko smaczna, ale także zdrowa i lekkostrawna. Warto poświęcić czas na długowyrastające ciasto, aby móc cieszyć się doskonałym smakiem pizzy we własnym domu.

Długowyrastające ciasto może być również doskonałym pomysłem na imprezę z rodziną i przyjaciółmi. Można przygotować ciasto z wyprzedzeniem, a następnie każdy z gości może wybrać swoje ulubione składniki i stworzyć własną, wyjątkową pizzę. Domowa pizza z długowyrastającym ciastem na pewno zaskoczy i zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Podsumowanie

Każdy z wymienionych kamieni do pizzy ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na smak i jakość pieczonej pizzy. Szamotowy kamień gwarantuje równomierną temperaturę, kordierytowy jest odporny na zmiany termiczne, wulkaniczny charakteryzuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym, a granitowy kamień łączy w sobie najlepsze cechy pozostałych kamieni.

Delikatnie wskazując na granitowy kamień jako najlepszy wybór, warto zauważyć, że jego zdolność do kumulowania ciepła oraz porowata struktura, która pozwala na wchłanianie wilgoci z ciasta, sprawiają, że pizzy pieczonej na granicie nie można się oprzeć. Trwałość i odporność na pęknięcia to kolejne atuty tego kamienia, które przekładają się na satysfakcję z jego użytkowania przez długie lata.

Ostatecznie, wybór odpowiedniego kamienia do pizzy zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Niezależnie od rodzaju kamienia, warto zainwestować w ten niezwykły akcesorium kuchenne, aby móc cieszyć się smakiem idealnie pieczonej pizzy we własnym domu.

Tagi: