Porady - branża spożywcza

keto kebab

Czy wiesz na czym polega dieta ketogeniczna i jakie efekty można dzięki niej uzyskać? Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z tym nowym modelem żywienia - w naszym artykule dowiesz się na czym polega keto dieta i czy warto z niej korzystać. Zapraszamy do lektury!

 

Dieta ketogeniczna - założenia

Osoby stosujące dietę ketogeniczną rezygnują ze spożywania węglowodanów i zastępują je zwiększoną podażą tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że udowodniono, iż to właśnie węglowodany są przyczyną tycia i problemów zdrowotnych związanych z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. To przez nadmiar węglowodanów tyjemy, zmagamy się z problemami z insuliną, z cukrzycą czy z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.

Udowodniono również, że to tłuszcze są najlepszym i najbardziej wydajnym źródłem energii dla organizmu. Tłuszcze nie tylko są doskonałym nośnikiem smaku, ale również są sycą na dłużej i powodują, że głód znika.

Jak skomponować idealny jadłospis na każdy dzień? Warto posługiwać się modelem rozkładu makroskładników: 70-75% powinny stanowić tłuszcze, 20-25% białka, a 5% węglowodany pochodzące z owoców i warzyw o niskiej zawartości węglowodanów.

Uproszczając można powiedzieć, że aby spalać tłuszcz - należy jeść tłuszcz i zrezygnować ze spożywania cukru.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę https://ketodietetyk.pl/dieta-ketogeniczna-dla-poczatkujacych/ i zapoznaj się ze wszystkimi informacjami

Dlaczego warto korzystać z keto diety?

Stosowanie keto diety wiąże się z naprawdę wieloma korzyściami dla organizmu. Najszybciej można zauważyć znaczący spadek wagi i zmniejszanie się obwodów ciała. Wielu osobom najbardziej zależy właśnie na tych aspektach. W pierwszym miesiącu stosowania diety ketogenicznej można zgubić nawet około 10 kg - w zależności od wagi startowej. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że keto dieta pozwala schudnąć w obszarach najbardziej problemowych, czyli w okolicach ud i bioder.

Ważniejsze są jednak korzyści zdrowotne, a keto dieta jest w stanie zdziałać cuda! Dzięki stosowaniu ketogenicznego stylu żywienia można zapomnieć o skokach insulinowych i złym samopoczuciu po spożywaniu węglowodanów. Ketogenicy mają ogromną szansę na całkowite cofnięcie insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Osoby, które zmagają się z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, już po kilku miesiącach stosowania diety ketogenicznej mogą zauważyć znaczną poprawę wyników badań. Podczas stosowania keto diety tłuszcz jest spalany ze wszystkich części ciała, również z organów wewnętrznych.

Dieta ketogeniczna, połączona ze stosowaniem postu przerywanego (więcej tutaj) to metoda na uruchomienie zjawiska autofagii. Dzięki niemu następuje oczyszczenie organizmu z martwych i uszkodzonych komórek. Znikają stany zapalne organizmu, staje się on znacznie silniejszy i odporniejszy.

Podczas stosowania diety ketogenicznej znika uczucie głodu. Posiłki bogate w tłuszcze sycą na dłużej. Osoby zaawansowane w keto diecie mogą spożywać nawet jeden duży posiłek dziennie i nie odczuwają łaknienia.

Jak zacząć stosowanie diety keto?

Aby doświadczyć wszystkich wymienionych korzyści, a także wielu innych, o których nie wspomnieliśmy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka ketogenicznego. Specjalista, który ma doświadczenie w praktyce, wprowadzi podopiecznego do świata ketozy i pozyskiwania energii z tłuszczu.

Na początek warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami prezentowanymi na stronie KetoDietetyk.pl, gdzie znajdziesz przykładowe posiłki i wskazówki, które pomogą przejść ketoadaptację i zmienić nawyki żywieniowe.