Porady - branża spożywcza

winnica

Region La Rioja jest najpopularniejszym winiarskim miejscem w Hiszpanii. Trunki z tego miejsca są doceniane na całym świecie.

Wina hiszpańskie Rioja stanowią w Polsce jedne z najchętniej wybieranych rodzajów, bowiem świetnie łączą się z Polską kuchnią. Wybierając się w podróż do Hiszpanii, grzechem byłoby nie odwiedzić regionu, gdzie produkowane jest tak wspaniałe wino.

 

Hiszpania idealne miejsca dla fanów dobrego wina i nie tylko

Wycieczka do Hiszpanii jesienią jest świetnym pomysłem, temperatura nie jest tak męcząca porównując ją do lata. Średnia temperatura w ciągu dnia w październiku to 20 stopni. Opady deszczu nie są częste, dlatego są to idealne warunki do aktywnego zwiedzania zabytków, atrakcji i rejonów tego kraju.

Jeśli jesteś fanem wina, powinieneś wybrać się na wycieczkę w region La Rioja. Jest on niedużym terenem bez dostępu do wybrzeża. Przechodzą przez niego rzeki Oja i Ebro, właśnie od pierwszej z nich pochodzi nazwa tego niezwykle malowniczego regionu. To z tego terenu pochodzą najsmaczniejsze wina znane na całym świecie. Koniecznie wybierz się do jednej z winnic. Wiele z nich oferuje zwiedzanie oraz degustacje wina połączone z próbowaniem lokalnych przysmaków. Wino Rioja świetnie łączy się z Hiszpańskimi tapas.

La Rioja jest również idealnym miejscem na spokojny wypoczynek. Oprócz odwiedzenia winnic udaj się w głąb tego rejonu w Północne Góry Iberyjskie. Znajduje się tam Park Przyrody Sierra de Cebollera. To miejsce odgrywa ważną rolę w ekosystemie. Rosną tam lasy sosny szkockiej, buka czy dębu pirenejskiego. Bogata fauna znajdująca się na tym terenie odgrywa nieobojętną rolę dla środowiska np. ze względu na to, że jest to miejsce przemieszczania się ptaków wędrownych.

Zanim wybierzesz się do Parku, warto poznać trasy, które udostępnione są do zwiedzania. Możesz wybrać szlak wodospadów Puennte Ra, która równocześnie jest najchętniej wybieranym miejscem przez turystów. Możesz również udać się w trasę, która poprowadzi Cię na szczyt Mojón Alto lub odwiedzić wioskę Villoslada de Cameros.

Pasjonaci historii też znajdą coś dla siebie. Region posiada bogate dziedzictwo, które warto poznać. Będąc w tym regionie koniecznie rozważ odwiedzenie tych miejsc:

  • Katedra Santa maria de La Redonda w Logroño.
  • Muzeum Kultury Wina Vivanco w Briones.
  • Klasztor Yuso w San Milián.
  • Zabytkowa, tętniąca życiem, słynąca z barów tapas Celle del Laurel w Logroño.

Wina hiszpańskie Rioja

Region La Rioja i winiarstwo łączy tradycja sięgająca starożytności. Jednak zapotrzebowanie na wino z Hiszpanii datuje się na połowę XIX wieku. Region Rioja stał się najpopularniejszym winiarskim miejscem w Hiszpanii. Wina z tego regionu są jednym z najchętniej wybieranych win na świecie.

Do produkcji wina Rioja głównie wykorzystywany jest szczep Tempranillo. Charakteryzuje się on zrównoważoną kwasowością, posiada owocowe aromaty, wyczuć można smak wiśni, śliwki oraz czarnej porzeczki. Odmiana połączona z dębem amerykańskim otrzymamy nuty wanilii i kokosa. Odmiana Tempranillo bianco daje wina z posmakiem moreli, nektarynek, pomarańczy i białych śliwek.

Jeśli jednak nie jest Ci dana wycieczka do tego niezwykłego śródziemnomorskiego kraju w najbliższym czasie - przenieś się do Hiszpanii, dzięki selekcji win z regionu Riojas.