Porady - branża spożywcza

produkty bezglutenowe

Dieta bez glutenu jest bardzo popularna. Dla niektórych stanowi konieczność ze względu na alergię, natomiast inni wybierają ją z powodu chęci osiągnięcia lepszych wyników w sporcie. Kiedy warto wprowadzić do swojego jadłospisu produkty bez glutenu?

 

Czym jest dieta bez glutenu?

Dieta bezglutenowa to pewien sposób żywienia, który można stosować przez całe życie. Warto zauważyć, że niektóre diety, na przykład oczyszczające, można stosować wyłącznie przez 1-2 tygodnie w ciągu roku, z kolei produkty bezglutenowe trzeba lub można wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu na stałe. Dieta bez glutenu polega właśnie na eliminacji artykułów spożywczych z glutenem i zamianie ich na zdrowe produkty bez glutenu. Początkowo dla wielu osób może wydawać się to nieco trudne, jednak wystarczy zakupić w sklepie odpowiednie produkty, takie jak chleb, mąka, makaron, aby móc przygotowywać kanapki, naleśniki i dania obiadowe pozbawione glutenu.

Czym tak właściwie jest gluten?

Gluten to nic innego jak substancja występująca w niektórych artykułach spożywczych, która często powoduje alergię. Jak pokazują statystyki, od 10% do 15% mieszkańców naszego kraju może zmagać się z alergią na ten składnik. Osoby uczulone na gluten muszą bezwzględnie przejść na dietę bezglutenową. Należy tutaj zauważyć, że nie tylko alergia wymaga zmiany nawyków. Na dietę bez glutenu przechodzi się również wtedy, kiedy człowiek zmaga się z chorobą celiakią bądź boryka się z nadwrażliwością na produkty z glutenem. Jak się okazuje – także coraz więcej zdrowych osób chce przejść na dietę bezglutenowa, mimo braku zaleceń ze strony lekarza czy dietetyka. Czy to dobry pomysł, aby bez konsultacji ze specjalistą zmienić każdy produkty z glutenem w swojej kuchni na produkt bezglutenowy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wielu specjalistów uważa, że bezglutenowo powinny żyć tylko te osoby, które rzeczywiście mają problem z glutenem, natomiast w przypadku innych osób gluten stanowi istotny składnik i należy go spożywać, jeśli nie wywołuje alergii czy nie jesteśmy chorzy na celiakię. Jest również wiele osób, które sądzi, że eliminacja z codziennego jadłospisu produktów z glutenem sprawia, że poprawiają się efekty osiągane w sporcie, a także i samopoczucie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że samodzielna rezygnacja z produktów z glutenem nie należy do dobrych pomysłów – najlepiej udać się na wizytę do dietetyka i skonsultować swój pomysł. Co ciekawe, samodzielnie można zrezygnować z produktów zawierających duże ilości cukru, a także i na przykład z mleka krowiego.

Produkt bezglutenowy - charakterystyka

Czym są produkty bez glutenu? Czym się charakteryzują? To surowce naturalne, takie jak kukurydza, ryż, ziemniaki, proso, soja, soczewica, tapioka, gryka, fasola, maniok, kuskus, teff, sorgo, amarantus, a także orzechy, warzywa, owoce i mięso. Na diecie bezglutenowej można również spożywać takie produkty, które zawierają maksymalnie 20 mg na 1 kg.

Produkty bezglutenowe – co powinny zastąpić?

Nie wszystkie produkty zawierają gluten, właściwie to jest ich niewiele, ale można z nich przygotować ogromną ilość różnego rodzaju pieczywa, wypieków, śniadań, dań obiadowych, kolacji itd. Produkt bezglutenowy powinien zastąpić pszenicę oraz jej odmiany, a także owiec i żyto. Warto zauważyć, że nie trzeba przygotowywać wszystkich artykułów samodzielnie – aby żyć bezglutenowo wystarczy rozejrzeć się po sklepach ze zdrową żywnością i wybrać odpowiednie artykuły.

Artykuły o podobnej tematyce: