Porady - branża spożywcza

sushi

Sushi to tradycyjna azjatycka potrawa, która również i w Polsce jest już bardzo popularna. To oryginalne danie ma bardzo długą tradycję i choć znane jest w Azji już od wielu wieków, to swoją obecną postać przybrało dopiero kilkadziesiąt lat temu. Dzisiejsze sushi to wciąż nietypowe danie, którego podstawą jest ryż, ryby, owoce morza, kawałki warzyw i algi, których używa się do zawijania farszu. Są to zwykle niewielkie krążki, które podaje się z sosem sojowym, marynowanym imbirem lub ostrym chrzanem wasabi. Skąd wzięła się moda na sushi?

 

Skąd pochodzi sushi? Jak sushi trafiło do Polski?

Historia sushi jest bardzo bogata i różnorodna. Choć sushi kojarzy nam się dziś głównie z Japonią, to niektóre źródła donoszą, że jako pierwsi robili je Chińczycy, a potem dopiero wyspecjalizowali się w nim Japończycy. W Japonii do dziś panuje również przekonanie, że powinni je robić wyłącznie mężczyźni, albowiem kobiety mają podobno… zbyt ciepłe ręce.

Przez długi czas sushi serwowane było wyłącznie w Japonii, lecz wraz z biegiem czasu, ten przysmak kulinarny dotarł też do innych krajów na całym świecie. W XIX wieku jako pierwsze usłyszały o nim kraje zachodnie. Był to czas, kiedy Japonia otworzyła się na Amerykę i wielu Japończyków wyemigrowało do Stanów w poszukiwaniu lepszego życia. Późniejsze wydarzenia z początków XX wieku i II wojna światowa, sprawiły jednak, że mało popularna była na świecie kuchnia japońska. Wszystko zmieniło się w latach 60. Wówczas sushi zyskało w Ameryce niemalże nowe życie! Następnie w latach 70. i 80. danie dotarło m.in. do Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Choć w Polsce pierwsze sushi bary powstały zaraz po upadku komunizmu, to zyskały one popularność dopiero na początku XXI wieku. Zaraz potem również i my Polacy zakochaliśmy się w kuchni japońskiej… Zakochaliśmy się w niej na dobre!

Czy sushi jest zdrowe?

Sushi to niezwykła potrawa, która jest dziś w Polsce bardzo popularna. Choć powszechnie uważa się, że to danie bardzo wykwintne, zdrowe i smaczne, to jednak nie przez wszystkich jest ono lubiane. Sushi ma jednak liczne grono swoich zwolenników, którzy przekonują, że sushi jest zdrowe, smaczne, dietetyczne i lekkostrawne. Czy to prawda? Czy mają rację? Odpowiedź jest prosta i nie pozostawia żadnych wątpliwości – spożywanie sushi korzystnie wpływa na naszą skórę, tarczycę, wzrok oraz kości. Dobrze też działa na wzrost odporności. Biorąc więc pod uwagę poszczególne składniki oraz wartości odżywcze, z całą pewnością warto sięgnąć po sushi tradycyjne.

Tradycyjne sushi to niskokaloryczne i lekkostrawne danie, które jest też dobrym wyborem dla osób dbających o wagę. Szacuje się, że jedna porcja ma zaledwie 42 kcal, lecz oczywiście, aby się najeść, musimy sięgnąć po większą porcję. Mimo wszystko wciąż jest to doskonałe danie, zarówno na obiad, jak i na kolację.

Trzeba jednak pamiętać, że choć tradycyjne sushi jest dietetyczne, to wszelkie dodatki, mogą już okazać się problematyczne. Rolki z majonezem, awokado i serkiem, na pewno są bardziej kaloryczne, niż te z łososiem i tuńczykiem. Bez obaw możemy jednak sięgać po sushi z rybami, owocami morza, grzybami shiitake, glonami i algami. Dobrym wyborem będzie też sushi z Biedronki, czyli gotowe danie, które przyrządzone zostało w tradycyjny sposób. Gotowe sushi z takich sklepów jak: Żabka, Biedronka, Aldi czy Carrefour, wcale nie będzie gorszej jakości od potrawy w restauracji!