Porady - branża spożywcza

stalka do noży

Jeśli chcesz, by noże posłużyły Ci przez długi czas i były idealnie ostre, zadbaj odpowiednio o ich kondycję. Niezwykle przydatna może okazać się stalka, która pomoże Ci się o nie zatroszczyć. Czym charakteryzuje się tego typu ostrzałka, gdzie najczęściej jest wykorzystywana i jakie jej rodzaje są dostępne? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 

 

Stalka do ostrzenia noży – co to takiego?

Stalka to specjalny pręt wykonany ze stali, który służy do naprostowania i naostrzenia ostrza noży oraz tasaków. Nazywana jest również musaką lub ostrzałką prętową. Jest to owalny kamień do ostrzenia noży, który doskonale sprawdzi się w przypadku profesjonalnych noży.

Tak jak tradycyjne kamienie do ostrzenia, stalki są proste w obsłudze. Wystarczy pocierać nimi nóż pod właściwym kątem, aby wyprostować jego krawędź tnącą. Wykonuj równomierne ruchy ręką, zaczynając przy uchwycie noża i kierując ruch w stronę jego czubka. Pamiętaj o tym, by ruch wykonywać z tą samą częstotliwością dla obydwu stron noża.

Prawidłowo przeprowadzone ostrzenie noża pozwoli Ci poprawić komfort pracy z nim. Zwiększy również bezpieczeństwo krojenia i pozwoli uniknąć wielu groźnych sytuacji. To, w jaki sposób będziesz pracować ze stalką, zależy od rodzaju noża. Zapoznaj się więc z wytycznymi producenta, aby nie uszkodzić przyborów kuchennych. Stalka do noży pozwala na wydłużenie żywotności noży i ich odświeżenie. Z czasem jednak cały zabieg trzeba będzie powtórzyć, ponieważ nawet najwyższej jakości noże tępią się podczas pracy.

Gdzie wykorzystuje się stalki do ostrzenia?

Kamienie do ostrzenia noży w kształcie stalki najczęściej są wykorzystywane w profesjonalnych masarniach, ubojniach i w lokalach gastronomicznych. Pozwalają one na staranne naostrzenie nawet bardzo dużych noży, które są używane podczas obróbki mięsa. Ich stosowanie wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego raczej nie znajdziesz ich w domowych kuchniach. Ręczne ostrzenie przy pomocy stalki do noży bez odpowiedniej zręczności i wyczucia może prowadzić do uszkodzenia narzędzi.

Stalki do noży – najpopularniejsze rodzaje

Poszczególne stalki do ostrzenia noży różnią się między sobą przede wszystkim materiałem wykonania oraz rozmiarem. Każdy typ będzie nieco inaczej działał na ostrze i sprawdzi się w przypadku odmiennych narzędzi kuchennych. Warto więc dopasować kamień do ostrzenia do typu i materiału noża.

Ostrzałka ceramiczna

Ostrzałka ceramiczna świetnie sprawdza się podczas ostrzenia stępionych noży przez osoby, które nie czują się jeszcze zbyt pewnie podczas tej czynności. Stalki ceramiczne nie stanowią zagrożenia dla noży i raczej ich nie uszkodzą nawet podczas nieumiejętnego ostrzenia ręcznego. Ten typ ostrzałki poradzi sobie zarówno z lekko stępionymi, jak i mocno tępymi nożami z miękkich materiałów. Możesz wykorzystać go również do podostrzenia noży kutych.

Diamentowa ostrzałka do noży

Diamentowa ostrzałka do noży będzie niezastąpiona w przypadku mocno stępionych noży o wysokiej twardości, na przykład kutych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pyłu diamentowego na jej powierzchni. Może występować on w różnych gradacjach, które wpływają na skuteczność stalki. Z czasem niestety będzie się on ścierać i konieczna będzie wymiana stalki na nową. Podczas pracy ze stalkami diamentowymi warto zachować ostrożność, ponieważ ich intensywne działanie na stal może doprowadzić do uszkodzenia ostrza przez niedoświadczone osoby.

Stalowa stalka do noży

Stalka do noży wykonana ze stali służy przede wszystkim do naprostowania krawędzi tnącej noża. Nie posiada ona właściwości ciernych, więc nie nadaje się do naprawy mocno stępionego noża. Możesz używać jej codziennie do pielęgnacji profesjonalnych noży kuchennych. Najlepiej sprawdzi się w przypadku akcesoriów wykonanych z miękkiej stali, na przykład walcowanej. Wystarczy kilka ruchów każdego dnia, by nóż na dłużej zachował swoją dobrą kondycję.

Gdzie kupić kamień do noży?

Jeżeli chcesz kupić kamień do noży najwyższej jakości, zapoznaj się z ofertą sklepów, które oferują profesjonalny asortyment. W takim miejscu znajdziesz różnorodne typy ostrzałek, dedykowane do noży masarskich, rzeźniczych i kuchennych w różnych wymiarach. Sklepem, w którym możesz zamówić starannie wyselekcjonowane akcesoria i sprzęty dla przemysłu spożywczego, jest na przykład Wamma. Dostępne są tam przede wszystkim niezawodne propozycje marki Dick.

Już wiesz, czym jest stalka do noży!

Ostrzałka do noży kamienna, która posłuży Ci do ręcznego ostrzenia noży, powinna być starannie dopasowana do potrzeb i rodzaju noża. Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej zatroszczyć się o sprzęt kuchenny, wybieraj wyłącznie najwyższej jakości produkty. Mamy nadzieję, że powyższe porady rozwiały Twoje wątpliwości dotyczące ręcznego ostrzenia noży, które nie będzie już miało przed Tobą żadnych tajemnic.