Porady - branża spożywcza

garnek do gotowania na parze

Na rynek wchodzi coraz więcej gadżetów kuchennych i z każdym kolejnym coraz częściej zastanawiamy się – czy warto? Wbrew pozorom jednak garnki do gotowania na parze to naprawdę dobre uzupełnienie klasycznego zestawu naczyń w kuchni.

 

Garnek do gotowania na parze a dieta

Jesteś na diecie i szukasz sposobu na zdrowsze jedzenie? Doskonale trafiłeś! Gotowanie na parze to gwarancja minimalnej straty wartości odżywczych, a zarazem wysokiej jakości przygotowywanych potraw.

Warzywa i mięso na parze są oczywiście wyjątkowo zdrowe również ze względu na fakt, że do ich przyrządzania nie potrzebne są tłuszcze. Danie nie jest jednak przez to suche, a przeciwnie – przyjemnie wilgotne.

Niestety, gotowane warzywa tracą wiele drogocennych witamin oraz składników mineralnych, które wchłania woda. Właśnie dlatego parowane warzywa to znacznie lepszy wybór!

 

Garnki czy wkłady do gotowania na parze?

Gdy podejmiemy decyzję, że potrzebujemy naczynia do gotowania na parze powstaje kolejne pytanie: Potrzebujemy kupić cały garnek do gotowania na parze, czy może tylko wkład?

Wkład do gotowania na parze to z pewnością tańszy wybór i zwykle wkłady te są dostosowane do standardowych rozmiarów garnka, często kilku np. 20 cm, 22 cm i 24 cm. W przypadku wkładów masz jednak do wykorzystania tylko jedno i uzależnione od wielkości garnka piętro.

 

Garnki do gotowania na parze mają pewną przewagę, często są dwu, a nawet trzy piętrowe. Dzięki temu możemy jednocześnie przyrządzać warzywa i rybę lub inne przysmaki. Dodatkowo mamy w tym przypadku pewność, że wkład będzie pasować do garnka, no i do kolekcji naczyń dołącza nam dodatkowy garnek, który możemy wykorzystać również samodzielnie do gotowania.

 

Istnieje również możliwość wyboru elektrycznego garnka do gotowania na parze. Można to uznać jednak za zbyteczny dodatek, który zajmuje nam miejsce na blacie, podczas gdy klasyczne garnki parowe kładziemy na kuchenkę.

 

Jakie garnki do gotowania na parze wybrać?

Czasem w sklepach można spotkać się również z podziałem na garnki do gotowania na parze stalowe lub emaliowane. Emalia to bezpieczny materiał, który nie wpływa na smak żywności i nie wydziela szkodliwych substancji, dzięki temu to najlepszy wybór dla alergików, dzieci oraz osób starszych. Tymczasem garnki stalowe odznaczają się szczególnie trwałością oraz odpornością na zarysowania. Zarówno jeden jak i drugi typ garnka powinien być kompatybilny z każdego rodzaju kuchenką – gazową, ceramiczną, indukcyjną, elektryczną i halogenową. Należy jednak zawsze sprawdzić te informacje na opakowaniu.