Porady - branża spożywcza

Ekspresy do kawy – te profesjonalne, do niedawna znane przede wszystkim z kawiarni i restauracji – stały się w ostatnich latach integralną częścią wyposażenia wielu gospodarstw domowych oraz biur. Wynika to bezpośrednio z uwielbienia Polaków do kawy oraz rosnącej świadomości jej różnorodności i jakości. To sprawia, że nie wystarcza nam już dotychczasowy, domowy sposób parzenia kawy wodą z czajnika. Chcemy więcej. Stąd popularność ekspresów, a te, jak się za chwilę przekonasz, mogą, ale nie muszą kosztować dużo, by były dobre.

 

Podsumowanie:

  • Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje ekspresów do kawy: przelewowe i ciśnieniowe.
  • Ekspresy do kawy nie należą do najtańszych urządzeń. Mimo to znajdziemy modele za kilkaset złotych, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  • Cena ekspresów do kawy zależy przede wszystkim od rodzaju danego urządzenia (ciśnieniowy czy przelewowy) i wykorzystanej w nim technologii. Znaczenie mają także użyte materiały i renoma danego producenta.

Od czego zależy cena ekspresów do kawy?

Przede wszystkim od rodzaju ekspresu. Za nim kryje się bowiem mniej lub bardziej zaawansowana technologia, za którą trzeba odpowiednio zapłacić.

Przelewowe ekspresy do kawy – tanie i proste w działaniu

Przelewowe ekspresy do kawy (www.tchibo-coffeeservice.pl) uważa się za te, o najprostszej budowie. Ich działanie nie opiera się na zaawansowanej automatyce, a na sile grawitacji. Gorąca woda przelewa się przez zmielone wcześniej ziarna i spływa do dzbanka lub termosu pod postacią esencjonalnej kawy. Nic skomplikowanego, prawda? Nie dziwi więc, że przelewowe ekspresy są stosunkowo tanie. Zakup ekspresu przelewowego do użytku domowego, to koszt rzędu 100-200 zł, maksymalnie 500-600 zł za model z dodatkowymi funkcjami, jak np. płyta grzewcza czy program automatycznego startu.

Ekspresy automatyczne – za łatwość i szybkość obsługi trzeba zapłacić

Ekspresy automatyczne są już znacznie droższe. Choć warto wiedzieć, że występują w naprawdę szerokim zakresie cenowym – od 1000 zł do nawet 30 000 zł i więcej!

W ekspresach tego typu mamy do czynienia z automatyką. Ta „wykonuje” za nas niemal każdą czynność niezbędną do przygotowania kawy – mieli ziarna i odmierza potrzebną ilość kawy, zagotowuje wodę i doprowadza ją do wymaganej temperatury, a wreszcie zaparza kawę, oddając w nasze ręce dokładnie taki napój, jaki wybraliśmy z panelu urządzenia. I wszystko to za pośrednictwem kilku przycisków. Za taką łatwość obsługi i szybkość przyrządzenia idealnej kawy trzeba zapłacić – stąd wyższa cena ekspresów automatycznych od przelewowych.

Kolbowe ekspresy do kawy – jakość i wyspecjalizowanie, które kosztują

Kolbowe ekspresy pokazują jednak, że nie zawsze wysoka cena idzie w parze z łatwością obsługi i szybkością przygotowania kawy. Zdarza się, że ma ona związek z mocnym wyspecjalizowaniem danego sprzętu i kierowaniem go do konkretnej grupy odbiorców, w tym przypadku pasjonatów kawy i kawowych specjalistów.

W kolbowych ekspresach na pierwszym miejscu stoi jakość przyrządzanej kawy, nie szybkość, stąd urządzenia te nie pojawiają się w biurach czy na stacjach benzynowych, a w profesjonalnych lokalach gastronomicznych. Urządzenie w większości wymaga manualnej obsługi, która stanowi swojego rodzaju ceremonię przygotowywania esencjonalnej kawy. Barista samodzielnie mieli ziarna i umieszcza je w tzw. kolbie, określa temperaturę wody i zatrzymuje proces parzenia po takim czasie, jaki uważa za najlepszy w danym rodzaju kawy. Ekspres kolbowy jest wręcz narzędziem w ręku specjalisty, nie wyręcza go w parzeniu, ale pozwala zaserwować kawę zdolną zachwycić nawet największego smakosza.

Ponadto cena każdego ekspresu uzależniona jest również od wykorzystanych materiałów – im solidniejsze urządzenie, tym droższe. Znaczenie ma także producent. Przyjęło się twierdzić, że sprzęt renomowanych firm kosztuje więcej niż tych mniej rozpoznawalnych.