Porady - branża spożywcza

Kijów

Ukraina słynie z pięknych, malowniczych krajobrazów. Również miasta, piękne i monumentalne, przypominają dawną historię i cieszą oczy turystów, ale również mieszkańców. Jednym z najsłynniejszych miast na Ukrainie jest Kijów. Co warto w nim zobaczyć, o tym dowiecie się z tego artykułu.

 

Kijów – stolica Ukrainy

Kijów jest stolicą Ukrainy. Jest jednocześnie miastem, które przesiąknięte jest historią, wspaniałymi pomnikami, muzeami, ale także restauracjami, kawiarniami i innymi miejscami rozrywek. Możemy się po nim przemieszczać w prosty sposób korzystając z komunikacji miejskiej: tramwajów, marszrutek oraz metra. Przydatna będzie nam mapa z naniesionymi atrakcjami, którą zdobędziemy w większości sklepików. Jednak warto zaopatrzyć się w nią jeszcze przed wyjazdem, aby optymalnie rozplanować swoją trasę.

Atrakcje kulturalne

W Kijowie odnajdziemy wiele dóbr kulturowych. Z pewnością warto zobaczyć miejsca takie jak:

  • Złota Brama – jest to replika średniowiecznej bramy wjazdowej do miasta. Wewnątrz bramy możemy odnaleźć pozostałości murów miejskich.
  • Funikular – kolejka linowa, która jest bardzo popularna wśród turystów.
  • AndriejewskiUzwiz – jest miejscem, w którym możemy zaczerpnąć historii Kijowa. Na jej cześć powstało Muzeum Jednej Ulicy. W jego pobliżu znajduje się punkt widokowy, który warto odwiedzić.
  • Muzeum Czarnobyla – większość z nas zna tragiczną historię elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jeśli chcielibyśmy przybliżyć sobie ją jeszcze bardziej, warto wstąpić do Muzeum Czarnobyla. Jest to miejsce obowiązkowe dla osób zainteresowanych wydarzeniami z 1986 roku.

· Pomnik założycielom Kijowa – przedstawia trzech założycieli miasta Kijów.

Co zjeść w Kijowie

Zwiedzanie nowych miejsc jest nie tylko okazją do poznania ich historii, ale również okazją do poznania innej kultury, jak również nowych smaków. W Kijowie odnajdziemy wiele różnych kawiarni i restauracji. Warto spróbować lokalnych przysmaków takich jak np. słonina marynowana , pielmieni, sękacz.

Jeśli chcielibyśmy zabrać trochę ukraińskich smaków ze sobą do domu, warto zaopatrzyć się w cukierki ukraińskie . Najbardziej znane ze słodyczy ukraińskich to te marki Roshen.

Budowle sakralne

Wśród świątyń w Kijowie odnajdziemy zarówno kościoły katolickie jak i prawosławne cerkwie. Wiele z nich zachwyca swoim wyglądem, zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz. Warto odwiedzić takie miejsce i podziwiać wspaniale dzieła sztuki takie jak obrazy oraz figury.

  • Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach – to wspaniały obiekt o niebieskich zewnętrznych ścianach i złotych kopułach, który wprawi nas swoim wyglądem w zachwyt.
  • Sobór Mądrości Bożej – to kolejne miejsce, które dostarczy nam wspaniałych doznań artystycznych.
  • Cerkiew św. Mikołaja na Wodzie – wyjątkowo malownicza, położona nad rzeka Dniepr.