Porady - branża spożywcza

miód wielokwiatowy

W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów miodów, jednak to wielokwiatowy jest tym, po który najchętniej sięgamy i najczęściej posiadamy w naszej kuchni. Jest dość specyficzny ze względu na to, że nie da się go jednoznacznie zaklasyfikować do konkretnych kwiatów - wiele zależy bowiem od umiejscowienia pasieki, ale też od czasu zbioru nektaru przez pszczoły. Co wyróżnia miód wielokwiatowy? Dlaczego warto posiadać go w swoich zbiorach? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

Cechy charakterystyczne miodu wielokwiatowego

Jak już wspomnieliśmy na początku, miód wielokwiatowy w dużej mierze jest trudny do przypisania do jednego, konkretnego rodzaju produktów, ponieważ jego smak, barwa oraz zapach będą zależne od pory roku oraz okolicznych roślin. O ile wiosną możemy spodziewać się nieco jaśniejszej barwy, o tyle w przypadku zimy - nieco ciemniejącej, zmieniającej kolor nawet na ciemnobrązowy. Miód wielokwiatowy nie posiada jednego, przewodniego pyłku, którego smak by dominował w produkcie - dlatego też najłatwiej powiedzieć o nim, że jest słodki. W przypadku zbiorów jesiennych nieco bardziej intensywny, podobnie zresztą jak jego zapach - lekkie, kwiatowe nuty można wyczuć wiosną, a te bardziej zdecydowane aromaty w późniejszych porach roku. Miód wielokwiatowy to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych miodów w Polsce - najczęściej występujący w kuchniach ze względu na to, że smakuje większości osób, które choć raz go spróbowały. Rzetelne informacje na temat produktu można potwierdzić także na stronie miod.pl, która starannie dobiera każdą cechę do konkretnego rodzaju miodu.

Zastosowanie miodu wielokwiatowego

Pewnym jest, że miód wielokwiatowy jest popularny i ogólnie lubiany przez wiele osób. Jednak co poza tym możemy od niego oczekiwać? To produkt, który może w dużej mierze przyczynić się do poprawy odporności całego organizmu - o ile będziemy pamiętać o tym, by spożywać go regularnie. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Otóż rozpuszczając miód wielokwiatowy w wodzie, a następnie wypić ją po kilkunastu godzinach od przygotowania napoju. Miód nie tylko działa profilaktycznie, ale też pozwala na szybszą regenerację, gdy jesteśmy przeziębieni - dlatego nasze babcie często stosowały tę praktykę od wielu lat. Zastanawiający jest także jeszcze jeden aspekt - ile może leżeć miód ? Jest to produkt, który należy przechowywać przede wszystkim w zaciemnionym oraz osuszonym miejscu. Istotna staje się także temperatura pomieszczenia. Od tych cech bowiem będzie zależeć, ile czasu miód może spędzić w naszej spiżarni. Jeśli będzie miał dobre warunki przechowywania, można trzymać go w kuchni przez kilka kolejnych lat.

Tagi: