Porady - branża spożywcza

apiterapia

Dobroczynne właściwości produktów pszczelich znane są nie od dziś. Miód, mleczko pszczele czy propolis to niektóre z wytworów pracy pszczół. Pełne cennych składników i właściwości, które obecnie wykorzystuje się w apiterapii. Dziedzinie, która nie jest nowa, ale pomału poszerza się grono zwolenników jej zastosowania w radzeniu sobie z rozmaitymi schorzeniami. Czym jest apiterapia i kiedy warto z niej skorzystać?

 

Apiterapia, apitoksynoterapia i apiterapeutyki

Apiterapia, jak dowodzą liczne badania naukowe, wspomaga leczenie całej palety schorzeń. Samo słowo wywodzi się od łacińskiego apis – pszczoła, i greckiego therapia – leczenie. Do niedawna apiterapia związana była tylko z leczeniem schorzeń reumatologicznych. To właśnie w tym celu wykorzystywano jad pszczeli, czyli apitoksynę. Dziś jednak mówimy o terapii wykazującej szerokie spektrum działania. Leczenie jadem nazywa się apitoksynoterapią, zaś pod pojęciem apiterapii wyróżnia się leczenie wykorzystujące pozostałe produkty pszczele. W tej ostatniej swoje miejsce znajdują apiterapeutyki.

Zalety produktów pszczelich

Intensywna praca pszczół pozwala nam na korzystanie z miodu, pierzgi, propolisu, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, jadu pszczelego, wosku pszczelego oraz zasklepu miodowego. Poszczególne produkty służą do przyrządzania ekstraktów, które wchodzą w skład rozmaitych leków, jako substancje czynne.

Pszczele produkty organizm przyswaja bez problemu, a do tego bez powstawania efektów ubocznych, co ma miejsce w przypadku syntetycznych leków. Świetnie działają one w połączeniu z lekami konwencjonalnymi, przede wszystkim z antybiotykami. Znajdujemy w nich mnóstwo wartościowych składników, w tym aminokwasy, witaminy, białka, węglowodany, enzymy, antybiotyki oraz substancje aktywne biologicznie. Poza propolisem i woskiem, pozostałe produkty pszczele posiadają właściwości odżywcze.

Jak wybierać produkty pszczele do apiterapii?

Najbardziej znany i oferujący uniwersalne zastosowanie jest miód. Wykazuje przede wszystkim działanie antyseptyczne. W zależności od problemu, z jakim się zmagamy, można stosować różne rodzaju miodów, które oferuje chociażby sklep Evital.pl .

Propolis może być stosowany w kuracji schorzeń jamy ustnej. Pyłek kwiatowy jest polecany m.in. na układ krwionośny i nerwowy. Pierzga wspomaga regenerację po chorobach. Mleczko pszczele przydaje się w walce z ranami, a wosk pszczeli w kuracji kataru siennego. Wspomniany wcześniej jad pszczeli wykorzystywany jest już nie tylko w chorobach reumatycznych, ale i we wspomaganiu leczenia takich chorób, jak stwardnienie rozsiane czy toczeń rumieniowaty.

Słodka terapia dla każdego?

Naturalne produkty pszczele są bezpieczne podczas ich stosowania. Reakcje alergenne zdarzają się niezwykle rzadko, a nawet ich wystąpienie nie oznacza nadwrażliwości na wszystkie produkty pszczele. To dlatego można z powodzeniem powiedzieć, że apiterapia jest dla każdego. Właściwie dobrana do indywidualnych potrzeb, wspomaga leczenie i pozwala skutecznie uporać się z wieloma schorzeniami.

Artykuły o podobnej tematyce: