Porady - branża spożywcza

czarnuszka

Zdrowa dieta może być pełna smaku. Za sprawą niektórych nasion oraz ziół, każde danie może stać się ciekawe dla podniebienia. To zdecydowanie ułatwia przejście z przetworzonego jedzenia na to wysokiej jakości oraz ekologiczne, stanowiące źródło cennych substancji odżywczych. Czarnuszka jest jednym z takich produktów, które wzbogacają menu o nowe doznania smakowe. Przy okazji jej spożywanie wpływa pozytywnie na zdrowie. - W jaki sposób?

 

Podstawowe informacje o czarnuszce

Czarnuszka (Nigella L.) zaliczana jest do roślin jaskrowatych. Można ją spotkać głównie na terenach śródziemnomorskich oraz w zachodniej Azji. Tak piękna roślina występuje również w Polsce, w jednej, dziko żyjącej odmianie - N. arvensis. Możemy kojarzyć czarnuszkę z uwagi na jej błękitne kwiaty, chociaż poza Polską występuje ona również w innych kolorach, jak żółty, biały czy nawet zielony.

Jednak to nie kwiaty są tym, co w czarnuszce najcenniejsze. Jej charakterystyczne nasiona, przypominające nieco kminek, wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Powszechne wykorzystanie tego surowca roślinnego związane jest z bogatym składem, jakim nasiona czarnuszki się wyróżniają.

Co zawierają nasiona czarnuszki?

Tymochinon zawarty w nasionach czarnuszki wykazuje wielopłaszczyznowe korzystne działanie dla zdrowia. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, ochronnie oraz antyrodnikowo. Z tego względu warto korzystać z dóbr tego składnika zarówno w kontekście zdrowej diety, jak i świadomej pielęgnacji skóry oraz włosów.

Właściwości przeciwrodnikowe mają również inne składniki czarnuszki, jak choćby: flawonoidy, sterole, witamina E i beta-karoten. W czarnuszce można spotkać również niektóre witaminy z grupy B, w tym cenną dla zdrowia biotynę. Dlatego też spożywanie czarnuszki wspiera naturalne procesy ochronne organizmu, jak również sprzyja zachowaniu pięknych gęstych włosów, mocnych paznokci i świetlistej skóry.

Czarnuszka - olej czy nasiona?

Często pojawia się pytanie, co lepiej spożywać: olej z czarnuszki czy jej nasiona? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Otóż olej faktycznie jest swego rodzaju skondensowaną formą składników aktywnych czarnuszki. Zawiera zwłaszcza duże ilości tymochinonu, jednak nie samym olejem żyjemy. Nasiona z czarnuszki odznaczają się wyrazistym aromatem, który w kuchni jest zdecydowanie pożądany.

Jak smakuje czarnuszka? Przekonaj się z straganzdrowia.pl. Na tym serwisie znajdziesz różne postacie czarnuszki. Wyczuwa się w niej nutę ostrości, dlatego z powodzeniem może zastępować pieprz. Oczywiście jest jego znacznie delikatniejszą i bardziej aromatyczną wersją. Czarnuszka stanowi idealny dodatek do zup typu krem.

Można również wymieszać jej nasiona z oliwą i miodem, aby uzyskać smaczny dressing. Z drugiej strony, bazą takiego dressingu może być po prostu olej z czarnuszki. Czarnuszka, stosowana jako posypka do kanapek, serów, wędlin czy sałatek, nadaje wielowymiarowego smaku pozornie prostym daniom.