Porady - branża spożywcza

Czy wiesz, że aż 12 mln Polaków cierpi na choroby dietozależne, a niewłaściwe odżywianie powoduje aż 80 różnych chorób(1)? Dlatego tak ważne jest zadbanie o jakość codziennej diety. Z myślą o osobach, dla których wybór wartościowych produktów spożywczych może być sporym wyzwaniem, powstał system Nutri-Score, który, działając jak swego rodzaju kalkulator wartości odżywczych, ułatwia podejmowanie prawidłowych decyzji zakupowych. Sprawdź 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Nutri-Score!

 

1. Nutri-Score przedstawia wartość odżywczą w prosty i intuicyjny sposób

Nutri-Score to oznakowanie, które umieszcza się z przodu opakowania wybranych produktów spożywczych. Stosuje się je po to, by w prosty i zrozumiały dla konsumenta sposób, przedstawić wartość odżywczą danego artykułu. Oznaczenie ma postać bardzo prostego kodu - oparty jest on na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, z których każda pokazana jest na tle innego koloru.

Produkty oznaczone kolorem zielonym i literami A, B to artykuły o wysokiej wartości odżywczej, które warto spożywać częściej lub w większej ilości, kolorem żółtym i literą C – umiarkowanie, a produkty oznaczone kolorem pomarańczowym, czerwonym i literami D, E to artykuły, które należy spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości, ponieważ zawierają większą ilość składników, które powinniśmy na co dzień ograniczać2.

2. Zaklasyfikowanie produktu do danej grupy poprzedzają dokładne obliczenia

Podstawą wyniku Nutri-Score jest równanie, zwane punktacją Rayner’a. Nazwa ta pochodzi od nazwiska profesora brytyjskiego Oxford University, który w 2005 roku, wraz z zespołem badawczym, opracował naukową metodę oceny wartości odżywczej produktów. Dwa lata później została ona zatwierdzona przez brytyjską agencję ds. Standardów żywności (Food Standards Agency, FSA) i dziś stanowi podstawę wyniku Nutri-Score.

Punkty przyznaje się produktowi spożywczemu na podstawie zawartości w 100 g lub 100 ml składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, tłuszcze nasycone i innych, które wpływają na wartość odżywczą produktu. Łączny wynik pozwala zaklasyfikować żywność do jednej z pięciu grup, które wyróżnia Nutri-Score.

3. Dobrowolny system Nutri-Score zyskuje na popularności

Nutri-Score to dobrowolny system znakowania żywności, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Etykieta żywieniowa zdobyła nie tylko pozytywne opinie właściwych polskich instytucji, rozpatrujących ją pod kątem żywieniowym i konsumenckim, ale także zdobyła poparcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Europe) oraz Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC).

Coraz więcej producentów żywności postanawia wprowadzić system Nutri-Score, a jedną z firm, która zdecydowała się na taki krok jest Danone. Spółka, chcąc wspierać prawidłowe wybory żywieniowe Polaków, stopniowo umieszcza na swoich produktach etykiety żywieniowe - https://danone.pl/nutri-score.

4. System Nutri-Score znajdziemy na wybranych produktach

Oznakowania w ramach systemu Nutri-Score nie znajdziemy na wszystkich produktach, które są obecne na sklepowych półkach. Po pierwsze, jest to system wprowadzany na zasadzie dobrowolności, a po drugie, może się on pojawiać jedynie na tych produktach spożywczych, które posiadają na swoim opakowaniu informację żywieniową. Nie można go zatem umieszczać na produktach, które takich informacji na opakowaniu nie mają oraz na żywności specjalnego przeznaczenia - dla niemowląt i małych dzieci oraz osób chorych3.

5. Ponad 90% konsumentów docenia Nutri-Score

Nutri-Score to ogromne ułatwienie nie tylko dla tych, którzy nie mają czasu na studiowanie etykiet produktów przed umieszczeniem ich w koszyku, ale także dla tych, którzy po prostu mają trudności ze zrozumieniem informacji zawartych na opakowaniach. Według badania opinii konsumentów, które przeprowadzono na polskim rynku, aż 91% respondentów uznało, że Nutri-Score jest pomocny przy dokonywaniu zakupów4.

Materiał powstał we współpracy z Danone.

1. https://danone.pl/planeta-zdrowie-przyszlosc/

2. i 3.https://danone.pl/nutri-score/

4. Badanie online (CAWI) z panelu Kantar, dla Danone, Nutri-Score, Warszawa; 23.07.2020. Wynik na grupie 135 użytkowników produktów mlecznych w wieku 18-65, którym wyjaśniono sposób czytania Nutri-Score

Artykuły o podobnej tematyce: