Porady - branża spożywcza

Żelatyna spożywcza

Żelatyna jest najpopularniejszym składnikiem żelującym, który występuje głównie w produkcji żywności i domowych wypiekach. W zależności od wykorzystanych proporcji umożliwia zmianę tekstury i gęstość danych produktów oraz potraw. Ponadto jest substancją, której nie używa się jedynie do dań na bazie galarety, ale również zapobiega wyciekaniu wody czy zagęszcza potrawy. O wszystkich właściwościach żelatyny dowiesz się z naszego poniższego artykułu! Sprawdź, co musisz wiedzieć o żelatynie spożywczej.

 

Czym jest żelatyna spożywcza?

Żelatyna jest substancją pochodzenia zwierzęcego, a więc produkowana jest w pełni naturalnie, co wyklucza jej występowanie w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przede wszystkim popularna jest ze względu na swoje właściwości do walki z bólem stawów. Oprócz tego to niezbędny element każdej kuchni i różnych potraw. Żelatynę stosuję się również w kosmetyce. To popularna substancja żelująca, która jest w stanie zmienić teksturę i gęstość produktu, a także wytworzyć galaretę, jest zatem idealna do wszelkich potraw mięsnych oraz produktów mlecznych, zapewniając ich stabilizację. Żelatyna okazuje się niezawodna także w wyrobach cukierniczych oraz co nie jest zaskoczeniem – deserach na bazie galaretek. Żelatynę stosuje się jako:

 • zagęszczacz,
 • środek zwilżający,
 • emulgator,
 • stabilizator,
 • substancję kapsułkującą,
 • środek powierzchniowo czynny.

Żelatyna spożywcza w kuchni

Jak już wspomnieliśmy, żelatyna jest nieodłącznym elementem w przemyśle spożywczym i kuchni. W kuchni wykorzystuje się żelatynę do:

 • gotowych zup, sosów, puddingów, galaretek, syropu i nabiału – jako zagęszczacz,
 • rolad mięsnych, konserwy, wyrobów cukierniczych, deserów, serów i produktów mlecznych – jako środek wiążący,
 • galaretek, wyborów cukierniczych, wędlin – jako formowanie żelu,
 • serków do kanapek, jogurtów, śmietany, lukru, nadzienia – jako stabilizatora,
 • gotowych sosów, zup, bitej śmietany, wyrobów cukierniczych, nabiału – jako emulgatora,
 • soków owocowych, octu, piwa, wina – jako środka klarującego.

Oprócz tego żelatyna jest substancją kapsułkującą, która umożliwia zwiększenie trwałości koloru, zapachu, stabilizację olejów i witamin.

Żelatyna w wyrobach cukierniczych odpowiada za kształtowanie tekstury i stabilizację piany. Z kolei w deserach o charakterze galaretowatej poprawia kremowość i pozwala zredukować tłuszcz, poprawia również smak. Stabilizuje i zapewnia teksturę w produktach mlecznych, a odpowiada za wiązanie wody w przetworach oraz produktach mięsnych.

Jak przygotować żelatynę w proszku?

Jeśli chcemy przygotować żelatynę w proszku, to trzeba zalać ją zimną wodą i pozostawić na kilka minut. Kiedy substancja napęcznieje, należy wtedy ją podgrzać w mikrofali lub na płycie grzewczej, aby się rozpuściła. Trzeba jednak uważać podczas jej przygotowania, aby nie przegrzać produktu, co może doprowadzić do utraty wszelkich właściwości żelujących żelatyny. Można również przyrządzić ją w kąpieli wodnej.

Żelatynę można bardzo łatwo kupić w każdym sklepie spożywczych w określonych opakowaniach. Żelatyna spożywcza w Jawo2008 to gwarancja sprawdzonego produktu, który następnie możemy wykorzystać w kuchni podczas przygotowania potraw i wszelkich wyrobów cukierniczych.

źródło zdjęcia: freepik.com