Porady - branża spożywcza

ekspress do kawy / fot. materiały prasowe

Ekspresy ciśnieniowe zdobyły ogromną i w pełni zasłużoną popularność. Doskonale ułatwiają one przygotowywanie kawy - nie tylko skracają czas, ale też gwarantują uzyskanie smacznego i bogatego w aromat napoju. Warto jednak pamiętać, że są to urządzenia o złożonej budowie, a to wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Bezproblemowa eksploatacja wymaga również przeprowadzania rutynowych czynności serwisowych. O czym pamiętać podczas użytkowania ciśnieniowego ekspresu do kawy?

 

Zaawansowana technologia parzenia kawy

Przygotowanie kawy od wieków przebiega według podobnego schematu. Przez zmielone ziarna przepływa gorąca woda, nabierając w trakcie tego procesu koloru, zapachu, a przede wszystkim charakterystycznego smaku i aromatu. Na pozór zdawać by się mogło, że taki sposób przyrządzania naparu nie wiąże się z użyciem zaawansowanych technologii. Tymczasem współczesne ekspresy do kawy, a szczególnie ekspresy ciśnieniowe, to niejednokrotnie doskonałe przykłady zaawansowanej myśli inżynieryjnej. Specjalne stopy metali, precyzyjne metody produkcji i zaawansowana elektronika czuwają nad tym, by proces parzenia był możliwie najkrótszy i najbardziej efektywny. Na podziw zasługuje też atrakcyjne wzornictwo, dzięki któremu możemy wybierać między ekspresami o futurystycznych kształtach oraz takimi, które nawiązują do popularnego stylu retro.

Zewnętrzne elementy ekspresów ciśnieniowych, a więc przede wszystkim obudowa, zbiorniki na wodę i mleko oraz kolby lub zasobniki na kawę, to komponenty, które podlegają codziennym zabiegom pielęgnacyjnym. Dobrą praktyką będzie wyrobienie przyzwyczajeń, dzięki którym mycie pojemników i wytarcie obudowy stanie się elementem codziennej rutyny. Nie są to czynności uciążliwe, nie wymagają też stosowania specjalistycznych środków. Wystarczy gąbka, miękka ściereczka z mikrofibry i delikatne środki czyszczące.

Nieco więcej zachodu wymaga staranna dbałość o kondycję techniczną urządzenia. O tym, że da się to zrobić szybko i niedrogo, opowiemy za chwilę.

Na straży czystości

Woda ma kluczowe znaczenie dla jakości napoju - o tym wie każdy. Nie zawsze jednak pamiętamy, że jakość wody wpływa również na sprawność ekspresu. To między innymi dlatego większość urządzeń oferuje możliwość zamontowania specjalnego filtra. Pozwala on na skuteczne usunięcie substancji niepożądanych, w tym chloru, metali ciężkich i osadów, w które wzbogaca się woda, przepływając przez sieć wodno-kanalizacyjną. Wkłady oferują zarówno producenci ekspresów, jak i dostawcy niezależni. Są one wydajne, a o wymianie zazwyczaj należy pamiętać po upływie dwóch miesięcy lub po przefiltrowaniu 50 litrów wody. Dokładne informacje znajdziemy na opakowaniu. Czystość wewnątrz ekspresu pomogą utrzymać tabletki czyszczące, których zadaniem jest usunięcie ewentualnych osadów mogących pojawiać się na wewnętrznych elementach urządzenia.

Woda płynąca w naszych kranach cechuję się twardością, co sprzyja powstawaniu osadów wapiennych, niekorzystnie wpływających na wydajność i żywotność sprzętu AGD. Tabletki odkamieniające pomogą uporać się z tym problemem - pamiętajmy jednak, by odkamienianie wykonywać regularnie i nie rzadziej niż raz na pół roku.

Wszystkie wspomniane wcześniej środki możemy kupić bez wychodzenia z domu. Sklep internetowy dostępny pod adresem Aquamelior.pl oferuje szeroką gamę produktów pochodzących od renomowanych producentów. Znajdziemy tu zarówno produkty sygnowane znanymi markami, jak i tańsze, ale sprawdzone jakościowo zamienniki.