Porady - branża spożywcza

Zakup nowej lodówki to poważna decyzja. Obecnie na rynku jest wiele firm proponujących w swojej ofercie najnowszego rodzaju sprzęty. Ze względu na dużą ilość dostępnych modeli lodówek, wybór nie należy do najłatwiejszych. Dlatego przy decyzji warto zwrócić uwagę na parę rzeczy.

  • Gabaryty lodówki
  • Pojemność lodówki
  • Dodatkowe akcesoria i układ wnętrza
  • Oszczędność energii
  • Funkcjonalność
  • Budowa lodówki

Gabaryty lodówki

Wielkość lodówki to czynnik, który ma ogromny wpływ na wybór sprzętu. Kupując nową lodówkę dobrze już wiedzieć, czego szukasz. Zazwyczaj ogranicza Cię ilość miejsca w kuchni. Jeśli masz starą zabudowę, lub meble to one będą Cię ograniczały przy wyborze. Gabaryty lodówki powinny być dostosowane do miejsca po poprzednim sprzęcie.

Jeśli masz nową kuchnię i właśnie dobierasz do niej sprzęty, jesteś w zdecydowanie lepszej sytuacji. Dobry projektant powinien poprosić Cię o podanie listy sprzętów, które będziesz chciał używać w swojej kuchni. Dzięki temu będzie wiedział, jak duża jest wybrana przez Ciebie lodówka. Sprawia to, że masz sporą dowolność w wyborze modelu.

Pojemność lodówki

To druga ważna kwestia dotycząca wyboru lodówki. Tylko Ty wiesz, ile potrzebujesz miejsca w swojej lodówce. Inna pojemność będzie odpowiednia dla singla, inna dla trzyosobowej rodziny, a inna jeśli masz w domu partnera i trójkę dzieci.

Duża pojemność lodówki pozwala na przetrzymywanie sporej ilości pożywienia. Jeśli robisz zakupy codziennie, mniejsza lodówka będzie dla Ciebie odpowiedniejsza. Jednak jeśli lubisz oszczędzać czas na jeżdżeniu po sklepach, zdecydowanie wnętrze Twojej lodówki powinno być pojemne.

Oszczędność energii

W dzisiejszym świecie rośnie świadomość ekologiczna. Idzie za tym dążenie do poboru coraz to mniejszej ilości energii przez urządzenia, których używamy w domu. Dotyczy to także lodówek. To niezbędne w każdym domu urządzenie działa na okrągło. Bezustannie pobiera energię. Ma to wpływ nie tylko na środowisko, ale także na grubość portfela.

Warto zwracać uwagę na klasę energetyczną naszych domowych sprzętów. W tym lodówki. Niestety tendencja jest taka, że im lepsza klasa energetyczna sprzętu, tym więcej ten sprzęt kosztuje. Jest to z pozoru duży wydatek, jednak w trakcie użytkowania w miarę szybko się zwróci.

Dzięki wysokiej klasie energooszczędności urządzenie pobiera mniej energii, co widać w miesięcznym rozliczeniu za prąd. Przykładowo lodówka o klasie A i pojemności około 200 litrów zużywa mniej więcej 0,8 kWh, natomiast taka sama lodówka z klasą G zużywa już 3 kWh. Oznacza to, że w ciągu roku można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Funkcjonalność

Producenci lodówek dodają coraz to nowe funkcje do swoich urządzeń. Warto zwrócić uwagę na te, które znajdują się w wybranym sprzęcie. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja NoFrost. Dzięki niej w środku lodówki utrzymuje się względnie suche środowisko. Oznacza to, że pleśnie i bakterie nie będą miały wystarczającej wilgoci do rozwoju. Funkcja sprawia też, że nasza lodówka nie będzie pokryta od środka szronem.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie wnętrza lodówki powłoką z nanosrebrem, które też ma działanie przeciwbakteryjne.

Jeśli wybrana lodówka ma dwie szuflady, jedna z nich może mieć oddzielny system chłodzenia. Można ją dzięki temu przystosować do przechowywania mięsa lub warzyw. Te grupy żywności powinny mieć inne warunki, aby dłużej zachowywały świeżość.

Gdzie szukać odpowiedniego sprzętu?

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskują zakupy online. Są bezpieczne i wygodne. Jeśli szukasz swojej wymarzonej lodówki, zajrzyj tu: https://www.oleole.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-lodowek.bhtml