Porady - branża spożywcza

czajnik

Kuchnia to pomieszczenie, nad którego aranżacją spędzamy zwykle dużo czasu. Starannie wybieramy nie tylko materiały wykończeniowe i meble, ale również sprzęty i wyposażenie, dzięki którym codzienne korzystanie z kuchni będzie komfortowe. Do takich takich elementów należy czajnik na gaz - sprzęt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego gotowania.

 

  1. Czajnik na gaz
  2. Jak wybrać czajnik na gaz?

 

Funkcjonalność poszczególnych sprzętów kuchennych jest szczególnie ważna w małych pomieszczeniach, w których żaden element wyposażenia nie może być pozostawiony przypadkowi. Wielu właścicieli małych kuchni wybiera więc wyposażenie wielofunkcyjne, które można wykorzystać na kilka różnych sposobów.

 

Czajnik na gaz

Czajniki na gaz straciły na popularności już wiele lat temu, kiedy do standardów urządzania kuchni weszły płyty elektryczne, a później indukcyjne. Choć pozornie gotowanie na gazie stało się przeżytkiem, to wciąż wiele osób preferuje ten sposób przygotowywania posiłków. Współczesny czajnik na gaz to nowoczesny sprzęt, który niezbyt przypomina swoich starszych kuzynów sprzed kilkudziesięciu lat. Producenci zachowali tradycyjny kształt półkola wyposażonego w rączkę i nakładkę z gwizdkiem, jednak design tych czajników jest już zupełnie inny. Podstawowe modele wykonane są ze stali nierdzewnej w jej naturalnym kolorze, dlatego świetnie pasują do niemal każdej kuchni. Dla osób bardziej wymagających, dostępny jest stylizowany czajnik na gaz, np. udekorowany w stylu rustykalnym lub emaliowany, z ręcznie wykonanymi zdobieniami, a także czajnik jednokolorowy o błyszczącym lub matowym wykończeniu. Co więcej, wybierać można też spośród różnych kształtów oraz funkcjonalności - wiele czajników na gaz może służyć również jako naczynie do gotowania wody na płycie indukcyjnej.

 

Jak wybrać czajnik na gaz?

Dobry czajnik na gaz, podobnie jak ten elektryczny, przede wszystkim powinien szybko zagotować wodę, nie zmieniając jednocześnie jej smaku. Ostatnia cecha nie jest taka oczywista - obecnie wiele czajników, tych kiepskiej jakości, wykonanych z wątpliwej jakości materiałów, niekiedy zmienia smak wody, przez co zwyczajna herbata lub kawa nie smakuje już tak dobrze, jak zwykle. Gotowanie wody to proces przebiegający w wysokiej temperaturze, dlatego materiał, z którego zostało wykonane wnętrze czajnika, nie może ulegać reakcji z wodą pod wpływem temperatury. To zmienia nie tylko smak wody, ale może być również niebezpieczne dla zdrowia.

 

Czajnik powinien też być bezpieczny w użytkowaniu i poręczny, aby każdy mógł poradzić sobie z jego obsługą, nawet dzieci. Liczą się również materiały - najlepsze czajniki nie przypalają się i wyglądają tak samo dobrze zarówno na początku użytkowania, jak i już po kilku miesiącach intensywnego gotowania wody. Ważna jest rączka, która powinna być wykonana z nienagrzewającego się materiału. Musi być stabilna, wytrzymała oraz pokryta powłoką antypoślizgową. Rączka tradycyjnych czajników wykonana jest najczęściej z metalu pokrytego tworzywem, a te designerskie, mogą mieć rączkę z drewna. Oprócz rączki liczy się również rozmiar czajnika - te funkcjonalne posiadają na tyle duże dno, które jest większe niż palnik. W ten sposób płomienie nie mają szansy przypalać boków czajnika, przez co wydłuża się jego żywotność, a wygląd pozostaje bez zmian na długi czas.

 

Wybierając czajnik na gaz wiele osób zwraca szczególną uwagę na jego design - czajniki są bowiem idealną dekoracją kuchni. Wymagający konsumenci wybierają więc czajniki stylizowane, np. na styl retro lub glamour, które idealnie wpasowują się w aranżację kuchni.