Porady - branża spożywcza

Twarda woda niesie za sobą wiele negatywnych skutków, zarówno dla zdrowia naszej skóry, jak i trwałości sprzętu gospodarstwa domowego.

Z tego względu warto zadbać o regularne zmiękczanie wody, a przy tym poznać i zrozumieć procesy, które za nim stoją. Oto kilka sposobów na przeciwdziałanie twardości i jej skutkom.

Zmiękczanie wody w warunkach domowych

Twarda woda, czyli jaka?

Na początku warto wyjaśnić pojęcie twardości wody, za które mówiąc najprościej odpowiadają głównie rozpuszczone w wodzie sole wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu także sole innych pierwiastków, takich jak mangan, żelazo czy glin. Im większe stężenie tych składników w wodzie, tym jest ona twardsza.
Warto mieć na uwadze, że domowe sposoby zmiękczania wody nie usuwają z niej soli rozpuszczalnych a tylko nieznacznie obniżają ich koncentrację.

Zmiękczanie wody w warunkach domowych

Najprostszym i jednym z najopularniejszych sposobów zmiękczania wody jest jej gotowanie. Taką przegotowaną wodę możemy wykorzystać np. do prasowania, wlewając do żelazka parowego. Oczywiście przegotowaną wodę możemy również spożywać, choć warto pamiętać, że nie jest ona szczególnie korzystna dla naszego zdrowia. Co prawda większość bakterii zostanie zniszczona, jednak wirusy nie. Dodatkowo z powodu gotowania zwiększa się niestety szkodliwość związków chloroorganicznych.

W przeciwdziałaniu skutkom twardej wody na ubraniach pomóc mogą specjalne płyny zmiękczające, które należy dodawać do prania. Takie produkty chronią tkaniny przed zniszczeniem, zatrzymując niektóre minerały w wodzie, zamiast na powierzchni ubrań.

Z kolei popularnym sposobem na zapobieganie skutkom twardej wody w pralce czy zmywarce, jest zastosowanie chemii gospodarczej na bazie kwasów, która chroni elementy grzejne przed uszkodzeniem. Te środki nie mają jednak zastosowania do innych sprzętów gospodarstwa domowego, np. ekspresu do kawy, bo nie wolno dodawać ich do wody pitnej.

Skutecznym rozwiązaniem zmiękczającym wodę może okazać się w tym przypadku zastosowanie odpowiednich filtrów do wody.

Systemy zmiękczania wody i filtry

Oto kilka propozycji związanych ze zmiękczaniem wody, jakie w swojej ofercie posiada firma Aquaphor:

System odwróconej osmozy

To sposób na doskonałe oczyszczenie wody pitnej, które poprawi jej smak, pH czy też uzupełni o pożyteczny magnez. System ten ma wiele zalet. Nie dość, że całkowicie usuwa z wody sole rozpuszczalne i wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia, uwalnia od problemów z kamieniem, to jeszcze pozwala zaoszczędzić nawet do 9 ton wody rocznie.

AQUAPHOR RO-101S Morion

Przepływowe filtry podzlewozmywakowe

Co prawda te filtry nie mogą być wykorzystywane do walki z twardością wody, istnieją jednak filtry z adnotacją „zmiękczające” lub oznaczeniem - „N” w nazwie modelu. W takim filtrze znajduje się dodatkowy wkład z jonowymienną żywicą w środku, która zamienia jony soli wapnia i magnezu na jony sodu, które nie tworzą nalotu wapiennego.
Warto pamiętać, że przepływowe filtry zmiękczające nadają się tylko do wody o niskiej i średniej twardości (do 4-ch meq/l). Przy czym wkład zmiękczający musi być regularnie regenerowany roztworem soli kuchennej oraz okresowo wymieniany.

Dzbanki filtrujące

Choć są niewielkie, praktyczne i wygodne to jednak w niewielkim stopniu odpowiadają za zmiękczanie wody. „Zmiękczające” wkłady można stosować tylko do wody o niskiej i średniej twardości. Trzeba je wymieniać jeszcze częściej, niż wkłady specjalistyczne w przepływowym filtrze podzlewozmywakowym.

Jak widać istnieje kilka sposobów na zmiękczanie wody do picia i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcielibyśmy cieszyć się wodą pozbawioną twardości również w trakcie kąpieli czy pracy domowych, warto w takim wypadku zgłosić się do specjalistów, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Więcej informacji o systemach filtracji i uzdatniania wody znajduje się na stronie producenta aquaphor.com