Porady - branża spożywcza

Piwo to trunek o wielu wymiarach. Do tej kategorii zaliczane są zarówno jasne, orzeźwiające piwa, jak również te ciemne, które są bardziej treściwe i słodkie. Aby dokonać kategoryzacji różnych typów piwa, powstały tak zwane „style piwne”. Które z nich cieszą się największą popularnością?

 

Pod pojęciem „stylów piwnych” znajduje się szeroka gama różnych kategorii piw, które tożsame są z ich gatunkami oraz rodzajami. Każdy „styl piwny” jest inny i charakteryzuje się określonym typem smaku i aromatu, co związane jest z zastosowanymi składnikami oraz procesami produkcyjnymi.

Najpopularniejsze „style piwne”

Lager – to ogólne określenie piw dolnej fermentacji, lecz także konkretnych gatunków piwnych. Dotyczy zarówno piw jasnych, jak i ciemnych. Jaśniejsze piwa tego typu są jednymi z najczęściej pitych w Europie.

Koźlak – to piwo znane już w XVI wieku, które pochodzi z dolnosaksońskiego miasta Einbeck. Obecnie jest to piwo dolnej fermentacji, które cechuje się wysoką ilością alkoholu oraz ekstraktu. Wyróżnia się różne typy koźlaków, między innymi są to koźlak tradycyjny, koźlak dubeltowy/podwójny, koźlak dymiony (Rauchbock), koźlak lodowy (Eisbock).

Porter bałtycki, imperialny – mocne piwo dolnej fermentacji o słodkim smaku. Jest podobne do imperialnych stoutów, lecz nie tak mocno palone.

Piwo pszeniczne – jedno z najstarszych piw, które powstaje z na bazie pszenicy. To piwo warzone z użyciem drożdży fermentacji górnej. Posiada bardzo niski aromat chmielu lub praktycznie w ogóle go nie posiada. Jest to piwo lekkie, orzeźwiające.

American India Pale Ale, IPA – to jedno z popularnych obecnie piw typu ale, które jest klarowne, ma wyraźny chmielowy aromat, a także dodatek pachnących cytrusów, kwiatów. Może posiadać także nuty karmelowe, prażone.

Stout – to mocne, ciemne piwo powstające z palonego słodu. Najpopularniejszym piwem typu stout jest Guinness. Dostępne są także inne rodzaje piw typu stout, na przykład sweet stout, stout mleczny, kawowy czy czekoladowy.

Więcej informacji o „stylach piwnych” można znaleźć w serwisie internetowym Wolepiwo.pl.