Porady - branża spożywcza

grillowanie

Większości z nas trudno jest wyobrazić sobie sezon letni bez grillowania w gronie znajomych czy rodziny. Takie posiłki na świeżym powietrzu, w swobodnej, wakacyjnej atmosferze sprawiają nam ogromną przyjemność, ale mogą też spowodować kłopoty ze zdrowiem. Badania naukowców coraz częściej mówią o tym, że źle przyrządzone potrawy na grillu mogą być nie tylko ciężkostrawne, ale też toksyczne, a nawet rakotwórcze. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z ulubionej rozrywki - wystarczy poznać sekrety zdrowego grillowania.

Jak chronić jedzenie przed niebezpiecznymi oparami? Użyjmy tacki do grilla!

Bezpieczne grillowanie rozpoczyna się od wyboru właściwego brykietu. W sprzedaży możemy spotkać dwa jego rodzaje - pochodzący z drzew iglastych oraz z drzew liściastych. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na ten drugi, a to z bardzo prostego powodu. Drzewa iglaste wydzielają żywicę, która - choć wydaje się to nieprawdopodobne - nadal pozostaje w drewnie przekształconym w materiał opałowy. Podczas spalania żywica ta wydziela do atmosfery rakotwórcze opary, które przedostają się wprost do jedzenia, dlatego dużo bezpieczniejszą opcją jest stosowanie brykietu lub węgla z drzew liściastych, w których nie ma tej substancji. Ważne też, żeby rozpalać grilla za pomocą przeznaczonej do tego podpałki. Kartony, gazetki reklamowe czy inne zbędne w domu palne materiały wydają nam się idealne do tego zadania, ale i one mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Zaszkodzić może nam także grillowanie potraw bezpośrednio na ruszcie. Dlaczego jest to niebezpieczne? Podczas podgrzewania mięsa wytapia się tłuszcz, który po pewnym czasie spada wprost na brykiet czy węgiel. Wtedy zaczyna się spalać i wydzielać związki chemiczne szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak w przypadku żywicy zaczynają one przedostawać się do jedzenia, więc zjadając przyrządzone potrawy, nieświadomie faszerujemy się toksynami. Zdrowe grillowanie oznacza więc przygotowywanie potraw na specjalnych tackach na grilla. Umieszczając na nich mięso, zapobiegamy skapywaniu tłuszczu, a tym samym wydzielaniu się szkodliwych związków. Takie jednorazowe tacki do grilla wykonane są z aluminium, które przepuszcza ciepło i nie przeszkadza w pieczeniu, za to zapewnia nam nie tylko smaczny, ale i zdrowy posiłek.

Co warto wrzucić na tacki na grilla?

Talerze jednorazowe tak chętnie używane podczas grillowania najczęściej wypełnione są u nas po brzegi ciężkostrawnym, tłustym mięsem. Takie dania, choćby były przygotowywane z największą dbałością i uwagą, nie są zdrowe dla ludzkiego organizmu. Dlatego warto iść z duchem czasu i przestawić się na fit grillowanie. Wybór takiej opcji wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z mięsa. Zamiast kiełbas czy wieprzowiny grillujemy wtedy jednak lżejsze i zdrowsze mięso drobiowe z kurczaka albo indyka. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych potraw z grilla może być także ryba. Do takiego dania głównego zamiast chleba podajemy pyszne, bogate w witaminy sałatki ze świeżych warzyw! Prosta grecka sałatka, surówka coleslaw czy przyprawione ogórki to doskonały dodatek do grilla.

Warzywa możemy jednak także wrzucić na tackę do grilla i podać na ciepło. Doskonałe do grillowania są przykładowo papryki, bakłażany, cukinie, bataty czy selery. Świetnie sprawdzą się na przykład w formie wegetariańskich szaszłyków. Warto też pamiętać o ich przyprawieniu - dzięki temu dania będą nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze. Stosowanie przypraw i ziół sprawia, że toksyczne substancje, które mogłyby mimo naszych wysiłków dotrzeć do jedzenia, stają się nieszkodliwe. Do przyprawiania zarówno warzyw, jak i mięs z grilla możemy użyć kurkumy, majeranku, kminku, ziół prowansalskich czy kolendry. Warto jednak samodzielnie przyprawiać dania, zamiast korzystać z gotowych mieszanek, bo te mogą zawierać niezdrowe konserwanty.

Grillowanie mięsa - porady

Przygotowanie pysznego i zdrowego mięsa z grilla wymaga nieco wysiłku, ale jeśli poświęcimy mu trochę czasu, w pełni wydobędziemy jego walory smakowe. Mimo że w sklepach dostępne są kuszące wyglądem i łatwością przygotowania przyprawione dania na grilla, lepiej zdecydować się na samodzielne przyprawienie mięsa. W ten sposób mamy całkowitą kontrolę nad tym, co się znajdzie w naszym jedzeniu i nie musimy przejmować się, że zatrujemy organizm sztucznymi ulepszaczami smaku. Danie warto zacząć przygotowywać co najmniej godzinę przed wrzuceniem na ruszt, zalewając je samodzielnie przygotowaną marynatą. Da nam to czas, by mięso przeszło aromatem i smakiem przypraw oraz stało się później miękkie i soczyste. Do marynaty nie warto dodawać dużej ilości soli. Zdrowsze i ciekawsze pod względem smaku jedzenie możemy przygotować, stosując połączenie innych przypraw.

Na ruszt, a właściwie tackę do grilla, najlepiej wrzucać mięso, które ma temperaturę otoczenia, bo grillowanie zbyt zimnego dania pozbawia je walorów smakowych. Warto też posmarować je tłuszczem, używając do tego specjalnego silikonowego pędzelka, wtedy nie wysuszy się podczas grillowania. Dla zdrowia ważne jest też, by pilnować czasu przygotowywania mięsa. Niedopieczone lub przypalone danie może zawierać szkodliwe związki chemiczne, dlatego najlepiej kontrolować jego temperaturę za pomocą termometru z nakłuwaczem.