Porady - branża spożywcza

Ekpres do kawy | Przelewowy czy automatyczny

Pyszna kawa to idealny sposób na relaks. O jej doskonałym smaku decyduje jakość ziaren, ale również sposób przygotowania. Prawdziwi smakosze potrafią bez problemu rozpoznać kawę zaparzoną w nieodpowiedni sposób. Wiele osób staje przed trudnym wyborem, jaki ekspres do kawy sprawdzi się najlepiej i sprawi, że kawa będzie aromatyczna i smaczna?

Ekspres przelewowy – jak działa?

Jest to urządzenie, którego działanie opiera się na wypieraniu wody przy wytwarzaniu kawy. Do parzenia w ekspresie przelewowym bardzo ważną funkcję pełnią filtry, które zatrzymują fusy. Mogą być papierowe lub metalowe. Pozostałości osiadają na nich, a Ty możesz cieszyć się kawą pozbawioną fusów. Tego rodzaju ekspresy wyposażone są w płytę grzewczą, dzięki której kawa zachowuje optymalną temperaturę przez dłuższy czas.

Jest to urządzenie, które cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Jest to spowodowane bardzo prostym sposobem działania – idealnie sprawdzi się wtedy, gdy cenisz sobie prostotę i łatwość obsługi. Operowanie ekspresem ogranicza się do nalania wody do zbiornika oraz włożenia filtra, który napełniony został kawą. Istotnym ograniczeniem w przypadku tego rodzaju ekspresów jest konieczność ich regularnego czyszczenia i wymieniania filtrów.

Ekspres automatyczny – jak działa?

Ten rodzaj urządzenia pozwala na uzyskanie bardzo świeżej i aromatycznej kawy – jest tak ponieważ ekspres automatyczny posiada wbudowany młynek do ziaren. Dzięki temu smak zamknięty w ziarnach nie wietrzeje, a kawa jest mocniejsza i po prostu smaczniejsza. Ekspres mieli tylko taką ilość ziaren, jaka potrzebna jest do przygotowania jednej porcji. Jak działa ekspres automatyczny? Ekspres pobiera wodę, podgrzewa ją wewnątrz w specjalnym podgrzewaczu, Wyposażone są w systemy mleczne, dzięki którym możliwe jest parzenie kaw białych, takich jak cappuccino czy latte. Większość urządzeń posiada funkcję samooczyszczenia i odkamieniania.

Ekspes do kawy

Jaki wybrać – przelewowy czy automatyczny?

Ekspres przelewowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią czarną kawę, nie czują się dobrze korzystając z wielofunkcyjnych urządzeń. Jednakże każdy użytkownik tego rodzaju ekspresu musi być przygotowany na konieczność jego regularnego czyszczenia – w przeciwnym wypadku nie tylko kawa straci swoje walory smakowe, ale całe urządzenie przestanie prawidłowo funkcjonować. Ekspres automatyczny pozwala na przygotowanie bardziej skomplikowanych rodzajów kawy z dodatkiem mleka. Dodatkowo, w większość urządzeń wyposażona jest w mechanizm samoczyszczący. Nowoczesne ekspresy do kawy można znaleźć na iguanasklep.pl/ekspresy-do-kawy-saeco

Każdy z tych rodzajów ekspresów ma swoje mocne oraz słabe strony. To, na jaki się zdecydujesz, powinno być uzależnione od Twoich osobistych preferencji. Oczywiście warto również poradzić się sprzedawcy w sklepie lub salonie firmowym.