Porady - branża spożywcza

Najważniejszym czynnikiem warunkującym utratę wagi jest stosowanie zdrowszej diety. Można o to zadbać samemu lub zdecydować się na catering dietetyczny. Wiedza, których pokarmów należy unikać, a które jeść, może pomóc osobie osiągnąć lub utrzymać idealną wagę.

Ogólnie rzecz biorąc, starając się schudnąć, najlepiej jest zmniejszyć lub unikać pokarmów o dużej zawartości kalorii. Jednak liczba kalorii w żywności nie jest jedynym czynnikiem do rozważenia.

 

(Sprawdź catering dietetyczny w Warszawie - https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-warszawa/ )

Na przykład niskokaloryczne produkty żywnościowe pozbawione składników odżywczych, takich jak błonnik i białko są niskokaloryczne, mogą jednak nie zaspokajać uczucia głodu i niezadowolenia, co może utrudniać powstrzymanie się od przekąsek.

(Zobacz najlepszy catering dietetyczny w Poznaniu - https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-poznan/ )

Przytoczymy tu opis 8 różnych rodzajów żywności, których należy unikać nie tylko w czasie stosowania diety ale ogólnie, by zachować dobre samopoczucie.

1. Napoje słodzone

Większość napojów gazowanych, napoje sportowe i soki owocowe, zawiera bardzo dużo dodanego cukru i mało innych składników odżywczych. Spożywanie tych napojów to dodatkowe źródło kalorii w diecie, ale nie pomagające w osiągnięciu sytości.

(Gdzie znaleźć skuteczny catering dietetyczny w Krakowie - https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-krakow/ )

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazały że przeciętna osoba w tym kraju spożywa około 17 łyżeczek dodanego cukru dziennie. Prawie połowa pochodzi z napojów, w tym słodzonych herbat i kaw.

2. Białe pieczywo

Ciastka, ciasta i desery, zawierają bardzo dużo cukrów, w tym również fruktozy.

Wiele wypieków zawiera także tłuszcze trans, będące jednym z głównych odpowiedzialnych nie tylko za powodowanie otyłości, ale za nadmiar złego cholesterolu.

3. Frytki i chipsy

Smażone potrawy, w tym frytki, są na ogół pełne kalorii, soli i niezdrowych tłuszczów.

Wiele restauracji robi frytki we frytkownicy, przy użyciu frytury, aby uzyskać chrupiącą konsystencję i ograniczyć koszty. Powoduje to, że frytki zawierają znaczną ilość tłuszczu i kalorii. Pomimo tego, ponieważ brakuje im błonnika i białka, frytki nie pomagają czuć się sytym na długo.

Będąc na diecie nie należy całkowicie rezygnować z ziemniaków, wystarczy jedynie maksymalnie ograniczyć je w smażonej formie. Jedząc poza domem, zamiast frytek powinniśmy wybrać gotowane ziemniaki, sałatkę lub świeże owoce.

4. Hamburgery z restauracji

Robione na skalę przemysłową hamburgery z sieci fast-foodowych, zawierają olbrzymie ilości tłuszczu, syropu glukozowego, soli i są bardzo kaloryczne.

Nie jest to też kwestia spożywania mięsa. Chuda, mielona wołowina może być częścią zdrowej diety, jeśli gotuje się ją w domu bez dodatków. Domowy burger może być dobrym źródłem białka, żelaza i niektórych witamin z grupy B.

Stosując dietę, najlepiej unikać hamburgerów i smażonych potraw podczas jedzenia poza domem. Zdrowsze alternatywy, stosowane chętnie przez firmy oferujące catering dietetyczny, to grillowany kurczak, ryby lub sałatki z grillowanym mięsem.

5. Biały makaron i chleb

Biały makaron lub chleb, który wyrabia się z rafinowanej mąki pszennej, ma zwykle wysoką kaloryczność i węglowodany, ale niską zawartość błonnika, białka i innych składników odżywczych. Pełnoziarniste odmiany makaronów i chleba są jednak równie łatwo dostępne. Zazwyczaj zawierają one więcej składników odżywczych niż białe odmiany, co może uczynić je bardziej sycącymi i zdrowszymi.

Etykieta składników powinna wymieniać mąkę pełnoziarnistą jako główny rodzaj mąki. Mamy więc do wyboru, mąkę z brązowego ryżu i mąkę pełnoziarnistą.

7. Biały ryż

Biały ryż ma bardzo niską zawartość tłuszczu, ale zawiera również minimalną ilość błonnika i białka. Biały ryż ma również wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że może powodować skoki poziomu cukru we krwi po zjedzeniu. Ryż brązowy, komosa ryżowa i ryż z kalafiora stanowią zdrową alternatywę dla białego ryżu. Te opcje są bogatsze w błonnik pokarmowy, co może pomóc w dłuższym odczuwaniu sytości.

8. Słodzony jogurt

Jogurt jest powszechnie uważany za zdrową przekąskę, odpowiednią dla osób stosujących dietę. Jest to na ogół prawda, w szczególności jogurt grecki zawiera dobrej jakości białko, a kultury bakteryjne w jogurcie mogą wspomagać trawienie. Jednak przy tak wielu dostępnych rodzajach jogurtu ważne jest, aby przeczytać etykiety żywieniowe.

Najlepiej unikać jogurtów słodzonych cukrem lub miodem. Dodatkowe cukry zawierają też jogurty beztłuszczowe. Najlepiej zdecydować się na jogurt grecki bez dodatku cukru i dodatek w postaci świeżych owoców, aby uzyskać smak.

Pozbycie się ze swojej diety tych składników będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli pomożemy sobie sami, wynajmując catering dietetyczny. Zamawianie gotowych produktów przez Internet jest powszechne, dlaczego by nie spróbować tego samego, ale z żywnością, dzięki której odzyskamy zdrowie i sylwetkę?

Tagi: