Porady - branża spożywcza

Osoba dorosła powinna wypijać min. 2,5 litra wody dziennie. Oznacza to zakup co najmniej 2 plastykowych butelek, co w skali miesiąca daje nam kilkadziesiąt sztuk! Lepszym rozwiązaniem jest picie wody kranowej bezpośrednio lub po przefiltrowaniu w specjalnym dzbanku. A co jeśli nie przepadamy za smakiem wody niegazowanej? Możemy zmienić ją na gazowaną w warunkach domowych. Jak to zrobić?

 

 

Woda gazowana ma lekko zmieniony smak, co sprawia, że wielu osobom lepiej smakuje. Jeśli dobro planety nie jest nam obojętne, a jednocześnie trudno przestawić się na wodę niegazowaną wcale nie musimy rezygnować z jej gazowanej wersji. Wystarczy skorzystać z jednego ze sposobów na gazowanie wody w domu. Jedną z opcji jest syfon, do którego podłącza się naboje z gazem spożywczym. Po naciśnięciu uchwytu do szklanki automatycznie leci woda gazowana. Alternatywą dla syfonu jest saturator, czyli specjalny ekspres do wody gazowanej, np. Sodastream.

Saturator do gazowania wody

Saturator to kompletny zestaw do gazowania wody, który zawiera ekspres, cylinder (nabój z gazem) i butelkę do tworzenia wody gazowanej. Zwykle jeden nabój z CO2 pozwala napełnić gazem ok. 60 litrów wody, w zależności od nasycenia, o którym decydujemy indywidualnie. Jeszcze do niedawna saturator był wielkogabarytową maszyną, a dzisiaj to zgrabny i estetyczny niewielki gadżet, który idealnie wkomponuje się w aranżację każdej kuchni. Najczęściej wykonany jest z lekkiego aluminium, który umożliwia szybkie przeniesienie, zabranie ze sobą na wakacje lub imprezę lub schowanie do szafki.

Domowa woda gazowana – jak zrobić?

Aby cieszyć się domową wersją wody gazowanej wystarczy przygotować najpierw wodę z kranu – bezpośrednio lub po przefiltrowaniu w dzbanku filtrującym. Nalewamy ją do dołączonej do saturatora butelki. W zależności od rodzaju urządzenia butelkę montuje się poprze zaczepienie lub stawianie na specjalnej podstawce. Kiedy butelka jest prawidłowo umieszczona w saturatorze możemy rozpocząć gazowanie wody. Naciskamy odpowiedni przycisk, który uwalnia gaz i przytrzymujemy go do tego momentu, kiedy woda osiągnie odpowiednie nasycenie CO2. Wiele modeli dla ułatwienia wyposażonych jest w diody, które wskazują poziom nagazowania wody.

Woda gazowana w domu – dlaczego warto?

Korzystanie z saturatora to wiele korzyści zdrowotnych i ekonomicznych. Przede wszystkim nie pijemy wody ze szkodliwych butelek plastikowych, a tym samym nie przyczyniamy się do zwiększenia ilości śmieci. Wody przygotujemy dokładnie tyle ile potrzebujemy, nie będziemy zatem wyrzucać resztek rozgazowanej cieczy. Samo nagazowanie dobieramy indywidualnie tworząc idealną wodę, zgodną z naszymi preferencjami. Pozwala to także na przygotowanie różnego rodzaju zdrowych napojów gazowanych. Dodatkowo korzystanie z saturatora jest w ostatecznym rozrachunku znacznie tańsze niż zakup wody w butelkach.

Tagi: