Porady - branża spożywcza

Trudno wyobrazić sobie zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, bez wprowadzenia do niej błonnika pokarmowego. Coraz częściej zwraca się uwagę na jego wielką rolę w prawidłowym żywieniu i dbaniu o ogólną kondycję. Błonnik wspiera właściwą przemianę materii oraz usprawnia trawienie, poprawiając funkcjonowanie organizmu oraz skuteczne odchudzanie.

 

Czym jest błonnik i w których produktach możemy go znaleźć? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury.

Błonnik pokarmowy – co to takiego?

Często słyszymy o obecności błonnika w rozmaitych produktach spożywczych, jednak rzadko kiedy zastanawiamy się, czym tak naprawdę on jest.

Spieszymy z odpowiedzią. Błonnik to mieszanka rozmaitych substancji, wśród których znaczącą grupę stanowią polisacharydy, w tym:

  • celuloza,
  • hemiceluloza,
  • gumy roślinne,
  • pektyna,
  • lignina.

Ich podstawową cechą jest odporność na działanie kwasów żołądkowych. Błonnik nie poddaje się procesowi trawienia, ale ma rozległe zastosowanie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego oraz pozostałych organów.

Gdzie znajdziemy błonnik?

Błonnik należy do substancji w głównej mierze pochodzenia roślinnego. Aby zapewnić w diecie optymalną jego ilość, warto spożywać świeże warzywa i owoce oraz inne produkty roślinne, na przykład zboża, orzechy oraz pełnoziarniste pieczywo.

Dzienne zapotrzebowanie na błonnik pozostaje sprawą mocno indywidualną. Ilość rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, zamyka się między 25 a 40 gramów. W zależności od kondycji oraz trybu życia wartość ta może jednak ulegać zmianie.

Błonnik pokarmowy można również suplementować. Pamiętajmy jednak, aby zawsze kupować wyłącznie sprawdzone preparaty, od zaufanych sprzedawców, jak SklepAgnex.pl, specjalizujący się w zdrowej żywności i w pełni naturalnych produktach spożywczych.

Korzyści z dostarczania odpowiedniej ilości błonnika do organizmu

Dla optymalnego działania, oprócz spożywania samego błonnika, powinno się także pić dużą ilość wody, która wspiera jego działanie. Dzięki niej, pęcznieje, co wpływa na efektywniejszą pracę żołądka i jelit.

Najważniejszym zastosowaniem błonnika jest bowiem regulowanie pracy układu pokarmowego. Pokrywa ścianki żołądka i jelit, równocześnie przyspiesza wydzielanie soków trawiennych.

Regularne spożywanie odpowiedniej ilości błonnika zwiększa gęstość treści pokarmowej, usprawniając pracę jelit. Podrażnia również ściany jelitowe, co wpływa korzystnie na wytężoną perystaltykę oraz oczyszczanie ze zbędnych produktów przemiany materii, zalegających pomiędzy kosmkami jelitowymi.

Co ciekawe, błonnik sprawia, że szybciej czujemy sytość, dzięki czemu jemy mniej i jesteśmy w stanie łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

Jeśli dostarczamy odpowiednią, dzienną dawkę błonnika, dbamy też o sprawne usuwanie toksyn z organizmu. Substancja ta wychwytuje bowiem szkodliwe składniki jeszcze w układzie pokarmowym, uniemożliwiając przedostawanie się ich do krwioobiegu.

Błonnik reguluje kompleksowo pracę całego organizmu. Zmniejsza poziom cholesterolu i glukozy. Czujemy się lepiej, mamy więcej energii i chęci do działania.

Błonnik, czyli sekret skutecznej diety i zdrowia

Spożywanie błonnika jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinien się on znaleźć w niemal każdej odpowiednio zbilansowanej diecie. Wyjątek stanowią wyłącznie osoby cierpiące z powodu stanów zapalnych żołądka, wrzodów oraz niektórych chorób zakaźnych.

Błonnik poprawia kondycję fizyczną, wspiera zdrowe odchudzanie oraz reguluje funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie.

Dlatego też, warto wprowadzić go na stałe do zdrowej diety, pamiętając też o piciu odpowiedniej ilości wody, dzięki czemu zintensyfikujemy jego działanie. Dzięki temu, szybko odczujemy zbawienny wpływ błonnika na cały organizm.