Porady - branża spożywcza

Aromaty spożywcze odgrywają ważną rolę w przemyśle spożywczym. Ciężko jest znaleźć żywność przetworzoną, która byłaby pozbawiona sztucznych bądź naturalnych aromatów spożywczych. Związane jest to z niewątpliwymi zaletami jakie daje stosowanie tego typu dodatków do żywności. Umożliwiają nam one bowiem stworzenie optymalnego produktu spożywczego, który będzie atrakcyjny dla konsumentów, przez co jego produkcja stanie się po prostu opłacalna.

 

Czym są substancje aromatyczne?

Spożywając różne owoce czy warzywa, możemy wyodrębnić w nich specyficzny smak i zapach. To właśnie występujące w nich naturalne substancje aromatyczne odpowiadają za takie właściwości naszego pożywienia. Nauka umożliwiła dokładne wyodrębnienie związków chemicznych, które pozwalają nam odczuwać te różnorodne wrażenia organoleptyczne, a rozwój technologii umożliwił ich produkcję na szeroką skalę. Skład chemiczny aromatów spożywczych może być bardzo różny, a często jeden aromat jest tworzony przez wiele związków chemicznych, które są rozpuszczone w nośniku. Nośnikiem tym może być np. alkohol etylowy, woda czy olej roślinny. Należy też pamiętać, że substancja aromatyczna to mieszanina substancji, które wykazują zdolność do tworzenia kompozycji zapachowo-smakowych, ale same w sobie nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia.

Rodzaje aromatów spożywczych

Aromaty spożywcze może podzielić na dwie główne grupy: aromaty sztuczne i aromaty naturalne. Sztuczne substancje aromatyczne zostały wyprodukowane przez człowieka i odbiegają strukturą od tych występujących naturalnie w przyrodzie. Charakteryzują się jednak bardzo podobnymi walorami zapachowo-smakowymi. Dobrym przykładem jest tutaj maślan etylu posiadający zapach ananasowy, czy mrówczan etylu o zapachu rumowym. Aromaty naturalne to substancje występujące w sposób naturalny w przyrodzie. W zależności od surowca, który został użyty do ich produkcji, możemy mówić o aromatach naturalnych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mikrobiologicznego. Na etykietach opakowań są oznaczane jako “aromaty naturalne”. Ostatnią grupą są "aromaty identyczne z naturalnymi". Ta grupa środków zapachowych dodawanych do żywności budzi największe kontrowersje. Jednak nie należy doszukiwać się w nich szkodliwości dla człowieka, ponieważ są to po prostu substancje aromatyczne, które nie różnią się budową chemiczną od naturalnych, jednak zostały zsyntetyzowane w sztuczny sposób w laboratoriach.

Zastosowanie aromatów spożywczych

Aromaty spożywcze są dziś bardzo rozpowszechnionym dodatkiem do żywności. Głównym celem ich stosowania jest poprawa smaku i zapachu produktów spożywczych. Lepszy aromat produktów często przekłada się na wyższą popularność wśród konsumentów, dlatego przedsiębiorcy ciągle poszukują mocniejszych i trwalszych aromatów. Z tego względu ta gałąź branży spożywczej jest wciąż rozwijana, a na rynku możemy dostać wiele różnych substancji aromatycznych, spełniających nawet najbardziej wygórowane potrzeby konsumentów. Aromaty są dziś stosowane jako dodatek do żywności, który jak już wcześniej wspomniano, ma na celu poprawę smaku i zapachu produktów spożywczych. Ponadto ich stosowanie może znacznie zoptymalizować czas produkcji danego wyrobu spożywczego. Dobrym przykładem jest tutaj aromat dymu wędzarniczego, którego opracowanie umożliwiło znacznie skrócenie procesu produkcyjnego m.in. wędlin i innych wyrobów mięsnych. Stosowanie aromatu dymu wędzarniczego ma też inną zaletę - sprawia, że praktycznie wyeliminowane są szkodliwe związki chemiczne, które powstają podczas wędzenia i mogą przenikać do produktu żywności poddanej wędzeniu.

Wady stosowania aromatów

Wydaje się, że jedyną wadą wynikającą z dodawania aromatów do żywności, może być niekiedy odrzucenie danego produktu spożywczego przez konsumenta. Niektórzy kupujący, widząc na etykiecie “sztuczny aromat”, mogą mieć obawy co do bezpieczeństwa tego typu żywności. Jednak nie wynika to z faktycznej szkodliwości aromatów, lecz z błędnego przekonania na ich temat, krążącego wśród konsumentów.

Czy aromaty spożywcze są bezpieczne dla zdrowia?

Każda substancja dodawana do żywności, musi być przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Nie inaczej jest z aromatami spożywczymi, które zanim trafią do naszego pożywienia, są badane zarówno pod kątem wpływu na nasze zdrowie, jak i optymalnego dawkowania. Niezależnie od tego czy są to substancje aromatyczne sztuczne czy naturalne, nie mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Oczywiście wśród konsumentów znajdą się osoby, które nie powinny spożywać określonego aromatu bądź grupy aromatów. Są to jednak odosobnione przypadki osób, borykających się najczęściej z alergiami lub cierpiące na różne dysfunkcje układu pokarmowego.

Jak wybrać dostawcę aromatów spożywczych?

Producenci żywności powinni się zaopatrzyć w najlepszej jakości aromaty spożywcze, które umożliwią wytworzenie najbardziej atrakcyjnego dla odbiorcy produktu. Podejmując decyzję o zakupie, warto postawić na sprawdzonego dostawcę, który asortyment będzie cechowała najwyższa jakość. Przykładem takiego sprzedawcy jest firma GBD Aromaty, która prowadzi dystrybucję aromatów spożywczych znanych i cenionych producentów. Jako lider na polskim rynku aromatów, odznacza się nie tylko najwyższej jakości asortymentem, ale także służy fachowym doradztwem, dzięki czemu każdy przedsiębiorca może wybrać aromat spełniający nawet najbardziej wymagające oczekiwania.