Porady - branża spożywcza

Okap - Styl rustykalny

Styl rustykalny jest coraz chętniej wykorzystywany w urządzaniu kuchni. W takich kuchniach znajdziemy między innymi rustykalne okapy do zabudowy. Zobacz, jaką konstrukcje mają takie okapy i jakie są ich funkcje.

 

Okapy do zabudowy w stylu rustykalnym

Rustykalne okapy do zabudowy są bardzo charakterystyczne i trudno pomylić je z innymi okapami. Takie okapy mają przede wszystkim konstrukcje kominową, są dość toporne i występują z reguły w jasnej kolorystyce. Ich kolejną cechą szczególną jest dość masywny – szeroki i długi wlot powietrza. Swoim kształtem okapy te przypominają czasami wręcz kominki. Z reguły okap rustykalny ma kolor biały lub kremowy i elementy dekoracyjne w kolorze jasnego, lub ciemnego drewna. Pewnie spytasz, jak to możliwe, że taki okap jest przeznaczony do zabudowy? Otóż część modeli jest wyprofilowana w taki sposób, by precyzyjnie mieścić się między meblami lub nawet w taki sposób, by można je było obudować tymi meblami od góry, np. przeciąć półką, na której możemy ustawić słoiczki z przyprawami. Na czaszach niektórych z takich okapów można znaleźć też specjalne wgłębienia spełniające funkcję półeczek na przyprawy.

Świetne okapy do zabudowy możesz obejrzeć na 7agd.pl/okapy-do-zabudowy. Ta porównywarka sprzętu AGD została stworzona po to, by ułatwiać wybór właściwych urządzeń.

Rustykalne okapy do zabudowy – gdzie pasują?

Okapy do zabudowy w stylu rustykalnym najlepiej będzie zastosować w kuchniach, które są urządzone właśnie w stylu rustykalnym, a wtedy uzyskamy spójną i atrakcyjną wizualnie całość. Oczywiście takie okapy można też zainstalować w kuchniach, które są urządzone w zwykłym stylu minimalistycznym. Będą pasowały bez wątpienia do każdej kuchni, która jest jasna i w której chcemy postawić na wyraziste elementy. Takie okapy bez wątpienia przykuwają uwagę i przez to są coraz chętniej kupowane.

Ceny okapów rustykalnych

Nie można określić jednej sztywnej ceny okapów rustykalnych, bo to jest po prostu niemożliwe. Trzeba się jednak przygotować na koszt rzędu minimum 1000 zł. Okapy do zabudowy rustykalne z racji swoich większych gabarytów mają wyższą cenę niż zwyczajne pochłaniacze do zabudowy. Najdroższe modele kosztują czasem nawet ok. 5000 zł, więc jest to naprawdę znaczny wydatek.

Jaki rustykalny okap wybrać?

W sklepach online znajdziesz naprawdę bardzo duży wybór różnego rodzaju okapów, więc ciężko doradzać w wyborze nie znając czyichś indywidualnych preferencji. Z pewnością ważna jest moc okapu. Wszystkie okapy do zabudowy mają określone moce pochłaniania pary wodnej i tłuszczu, a im większa jest kuchnia, tym większa musi być moc okapu. Okap o małej mocy nie poradzi sobie w dużej kuchni, natomiast ten o dużej mocy nie jest potrzebny w małej kuchni.

Warte uwagi są z pewnością okapy z sensorami pary. Takie urządzenia same badają powietrze i uruchamiają się wtedy, kiedy jest to konieczne oraz wyłączają wtedy, kiedy powietrze w kuchni jest wystarczająco oczyszczone.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, powinien być on jak najtrwalszy. Pamiętaj, że okap będzie funkcjonował w środowisku bardzo wilgotnym, a więc jego trwałość warunkuje przede wszystkim odpowiednie wykonanie. Wszystkie elementy konstrukcyjne takiego okapu muszą być odporne na działanie wody i podwyższonej temperatury. Ważniejsze elementy powinny być też ocynkowane dla zachowania jak najwyższej trwałości.

Sprawdź najmodniejsze okapy do zabudowy na stronie 7agd.pl i porównaj moce, wymiary oraz funkcjonalności poszczególnych urządzeń. Zaoszczędzisz dzięki temu czas i pieniądze.