Porady - branża spożywcza

Lodówka to podstawowy sprzęt, będący wyposażeniem kuchni każdego domu czy mieszkania. Choć nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania bez lodówki, często popełniamy różnego rodzaju błędy, które sprawiają, że w efekcie ulega ona zepsuciu lub używa więcej energii, niż powinna, a przez to my płacimy wyższe rachunki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób przechowywać w lodówce produkty spożywcze, a także poznać sposoby, dzięki którym zmniejszymy codzienne zużycie energii elektrycznej przez lodówkę.

 

Sprawdź, czy potrafisz!

Aby dłużej zachować świeżość produktów, a także wartości odżywcze, należy pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu w lodówce. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, najlepiej układać je w szufladach, czyli w miejscu najbardziej oddalonym od zamrażalnika, gdzie temperatura jest najwyższa, jeśli oczywiście posiadamy chłodziarko-zamrażarkę. Pamiętajmy, że owoce i warzywa przechowujemy w lodówce już umyte i wysuszone. Dla pewności, szuflady, w których przechowujemy te produkty, można wyłożyć ręcznikiem papierowym, który pochłonie nadmiar wilgoci. Warto wiedzieć, że miękkie owoce, takie jak truskawki, czy maliny najlepiej myć dopiero po wyjęciu z lodówki. Natomiast jeśli chodzi o mięso oraz ryby, to powinny być trzymane w miejscu najchłodniejszym w lodówce, czyli na tej półce, która znajduje się bezpośrednio nad szufladami przeznaczonymi do przechowywania warzyw i owoców. Wszystkie produkty mleczne, czyli mleko, masło, jogurty, czy kefiry i otworzone już dżemy oraz powidła przechowujemy na górnych półkach. Natomiast jajka, wędliny oraz sery powinny być przechowywane na półkach środkowych, a wszystkie otworzone produkty, czyli przede wszystkim różnego rodzaju sosy, ketchup oraz musztardę trzymamy na bocznych półkach, po wewnętrznej stronie drzwi lodówki. Pamiętajmy również, że przechowywanie produktów spożywczych w sposób prawidłowy przyczynia się również do lepszego jej funkcjonowania. Jeśli nie przeładujemy lodówki i nie będziemy w niej trzymać nadmiernej ilość jedzenia, zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto nie możemy również wkładać do lodówki gorących potraw, ponieważ wówczas podniesie się temperatura wewnątrz lodówki, co spowoduje osadzanie się szronu na jej ścianach. Możemy również wybrać model lodówki mający dodatkowe funkcje. W tej roli doskonale sprawdzi się lodówka z wyświetlaczem.


Lodówka z wyświetlaczem – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Lodówka z wyświetlaczem, czyli inteligenta lodówka, to nie tylko potrzebne w codziennym funkcjonowaniu urządzenie gospodarstwa domowego, ale również centrum domowej rozrywki czy zbór kulinarnych inspiracji. Brzmi niewiarygodnie? Lodówka z wyświetlaczem marki Samsung posiada trzy wbudowane wewnątrz kamery, dzięki czemu możemy zobaczyć, co znajduje się w jej środku – i to bez konieczności otwierania drzwi. Dzięki temu nie wpuszczamy do niej ciepłego powietrza, zastanawiając się, na co mamy ochotę, a to znaczy, że lodówka nie musi zwiększać zużycia energii elektrycznej do wyrównania temperatury. Ponadto instalując specjalną aplikację, możemy zajrzeć do lodówki, na przykład będąc na zakupach – i kupić to, czego aktualnie nam brakuje. To znaczne udogodnienie podczas wykonywania obowiązków domowych. Na wyświetlaczu możemy sporządzać również notatki, a każdy z domowników może prowadzić swój kalendarz i zapisywać w nim codzienne obowiązki i zadania. Inteligenta lodówka to również centrum rozrywki. Dzięki wbudowanemu ekranowi możemy bowiem oglądać na niej filmy, seriale lub słuchać muzyki.