Porady - branża spożywcza

Biała przyprawa, w formie maleńkich kryształów i słonym smaku, gości w branży spożywczej od zawsze. Już nawet historyczne źródła podają zastosowanie soli spożywczej jodowanej do konserwowania mięs i przetworów mięsnych. To nie tylko sposób na poprawę smaku przygotowanych potraw, ale przede wszystkim składnik, który pozwala na ich przetworzenie. Sól jest nieocenionym elementem w procesie produkcyjnym.

Sól spożywcza jodowana – właściwości

Sól jodowana, wykorzystywana w branży spożywczej, produkowana jest z roztworu soli uzyskanego z mokrej eksploatacji naturalnych złóż soli kamiennej. Dzięki swoim wysokim właściwościom konserwującym, jest uznawana za najlepszy składnik umożliwiający ochronę żywności przed rozkładem. Sól jodowana pozwala utrzymać przetworzone potrawy w świeżości przez długi czas, a także nadaje im odpowiedni smak.

Wykorzystanie soli jodowanej

Zastosowanie spożywczej soli jodowanej ma miejsce w wielu dziedzinach przetwórstwa. Wśród najpopularniejszych gałęzi przemysłu znajduje się produkcja przypraw, produkcja pieczywa i wyrobów mleczarskich, przetwórstwo owocowo-warzywne, jak i produkcja w obrębie przemysłu rybnego i mięsnego. Sól jodowana jest zatem składnikiem niezbędnym i obecnym w większości produktów spożywczych dostępnych na rynku. Wykorzystywana jest przez liczne przedsiębiorstwa działające w tej branży. Jednak sól jodowana znajduje swoje zastosowanie także na mniejsza skalę, jako dodatek stosowany w kuchni.

Prozdrowotne działanie soli

Określanie soli jako jodowanej ma swoje przełożenie nie tylko w składzie, ale także we właściwościach zdrowotnych. Sól jodowana to nic innego, jak sól z dodatkiem jodu, ważnego elementu w diecie człowieka, korzystnie wpływającego na pracę całego organizmu, a zwłaszcza tarczycy. Warto zatem wiedzieć, że konserwowanie żywności za pomocą soli jodowanej przynosi także inne korzyści.

Kupując sól spożywczą jodowaną z przeznaczeniem przemysłowym warto wybierać produkty od zaufanego producenta. Wśród wielu przedsiębiorstw na polskim rynku znajduje się firma Ciechsol, która od lat zajmuje się produkcją soli jodowanej. Dzięki bogatemu doświadczeniu w jej ofercie znajdują pozycje wysokiej jakości, spełniające najwyższe wymagania.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.ciechsol.com/