Porady - branża spożywcza

Domowe tosty, na szybko opiekane kanapki, grillowane mięso – dzięki urządzeniom kuchennym możemy mieć tego typu przysmaki gotowe w kilkanaście minut. Trzeba jednak mieć na uwadze, że urządzenia te posłużą nam długo tylko wtedy, gdy będziemy pamiętać o ich prawidłowym czyszczeniu.

Jak wyczyścić toster

Toster to urządzenie, którego zadaniem jest podgrzewanie i lekkie opiekanie kromek chleba. W niektórych tosterach można również odgrzewać bułki. Do podgrzewania pieczywa nie potrzebujemy tłuszczu. Sam proces podgrzewania jest dość czysty więc i z czyszczeniem tostera nie ma dużego problemu.

Przede wszystkim musimy pamiętać, by przed czyszczeniem odłączyć toster od prądu. Większość tosterów wyposażona jest w tackę, na którą spadają drobne okruszki chleba i bułek. Wystarczy ją wyjąć i umyć. Okruszki, które nie spadły na samo dno, możemy wytrząsnąć nad zlewem. I to właściwie tyle. Jeśli uważamy, że trzeba, na koniec przecieramy zewnętrzną stronę tostera wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić opiekacz do kanapek

Opiekacz do kanapek to coś więcej niż toster. Tu nie opiekamy samego pieczywa, ale wkładamy różne dodatki pomiędzy dwie kromki chleba. Ponadto zewnętrzną stronę pieczywa smarujemy masłem lub margaryną. Dlatego czyszczenie opiekacza wygląda nieco inaczej. Wspólna jest jedynie zasada nakazująca odłączenie urządzenia od prądu.

Wkłady do opiekacza pokryte są powłoką teflonową, która wymaga specjalnego traktowania. Podobnie jak nie można wyjmować gotowych kanapek za pomocą metalowych sztućców, tak samo nie można myć wkładów zwykłym zmywakiem. Niestety na opiekaczu często zostają przypalone kawałki pieczywa lub sera. Można je dość łatwo usunąć drewnianą łopatką, jeśli zabierzemy się do pracy od razu. Najlepiej, gdy toster jest jeszcze ciepły. To, co możemy, odrywamy, a resztę usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki lub zmywaka do teflonu. Wkładów do opiekacza nie czyścimy detergentami.

Jak wyczyścić grill elektryczny

Grill elektryczny dość łatwo utrzymać w czystości pod warunkiem, że robimy to systematycznie. Nie ma nic gorszego do czyszczenia niż zaniedbany grill. Po każdym użyciu płyty grilla należy wyczyścić. Jeśli są ruchome i możemy je wyjąć, po prostu myjemy w wodzie z płynem do naczyń i zostawiamy do wysuszenia. Jeśli nie możemy wyjąć wkładów, musimy sobie poradzić inaczej. Grill, podobnie jak opiekacz, najlepiej czyścić, gdy jest ciepły. Tłuszcz zbieramy za pomocą papierowych ręczników, resztki potraw zbieramy drewnianą łopatką. Ostatnim krokiem jest umycie grilla gąbką do teflonu namoczoną wodą z płynem do naczyń. Jeśli jest taka potrzeba, można użyć specjalnych środków do czyszczenia grilla.