Piękna złota jesień zachęca nas do spacerów po lesie. W tym czasie możemy tam spotkać różne gatunki grzybów, które są chętnie wykorzystywane do potraw kuchni polskiej. Jeśli znajdziemy się tam w odpowiednim momencie, możemy trafić na wysyp grzybów, a wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zbierać je do koszyków i zabrać do domu. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić ze świeżymi grzybami?
Jeśli mamy do dyspozycji świeże grzyby, możemy od razu wykorzystać je do przyrządzenia aromatycznych, prawdziwie jesiennych potraw. Na pierwsze danie idealnie sprawdzi się zupa z ugotowanych podgrzybków i borowików – przed jej przygotowaniem musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu grzybów i odpowiednio długim gotowaniu, aby nam nie zaszkodziły. Jako dodatek do drugiego dania możemy podać sos grzybowy – polane nim ziemniaki, kasza lub ryż będą komponowały się ze sztuką mięsa i warzywami, ale wielu osobom sos grzybowy najlepiej smakuje z samym chlebem. Grzyby mogą stanowić także dodatek do bardziej złożonych potraw – zapiekanek, makaronów lub bigosu. Co jednak, jeśli ugotowaliśmy kilkudaniowy obiad, a wciąż mamy pełne kosze podgrzybków?
Obgotowane lub świeże grzyby z powodzeniem można zamrozić i w późniejszym czasie wykorzystać do powtórzenia jesiennej uczty. Jednak musimy pamiętać, że mrożonki mają swój czas przydatności. Na szczęście w przypadku tych skarbów lasu jest on dość długi. W przypadku zamrożenia świeżych grzybów możemy je przechowywać pół roku, a poddane obróbce termicznej jeszcze dłużej, ale starajmy się jednak spożyć je w przeciągu kilku miesięcy od zamrożenia.
Suszenie grzybów pozwala z nich wydobyć charakterystyczny, intensywny aromat. Ten z kolei wielu kojarzy się przede wszystkim ze świętami, zupą z suszonych grzybów i pierogów z kapustą i grzybami. Jak jednak suszyć grzyby, aby móc zaprosić jesienny klimat do swojego mieszkania o każdej porze roku? Najlepiej wykorzystać do tego celu nowoczesną suszarkę do żywności, która zrobi to skutecznie i w prawidłowy sposób, a jednocześnie nie będzie powodowała dużego poboru energii elektrycznej. Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia – nie wszystko stracone! Grzyby równie dobrze wysuszymy w piekarniku, a nawet rozwieszając je na sznurkach!
Uniwersalność grzybów pozwala przygotowywać je na wiele sposobów, a w Polsce jednym z ulubionych jest ich marynowanie. Delikatne, lekko octowe rozpływają się w ustach i stanowią niezbędny dodatek na stole na każdej imprezie. Zazwyczaj marynuje się tylko kapelusze, a wtedy musimy się zastanowić, co zrobić z nóżkami. Doskonałym rozwiązaniem będzie zrobienie z nich pasztetu! Wystarczy zmielić je w maszynce do mielenia, odparować, dodać cebulę, przecier pomidorowy i przyprawy i zapakować do słoika! Pasztet z grzybów będzie świetnie smakował na kanapce, ale może być też ciekawym dodatkiem do tostów, zapiekanek czy nawet domowej pizzy. Jeśli wykonujemy przetwory z grzybów, musimy pamiętać o pasteryzacji – najlepiej powtórzyć ją kilka razy, aby mieć pewność, że nasze smakołyki się nie zepsują!