Porady - branża spożywcza

Sezon na grzyby

Piękna złota jesień zachęca nas do spacerów po lesie. W tym czasie możemy tam spotkać różne gatunki grzybów, które są chętnie wykorzystywane do potraw kuchni polskiej. Jeśli znajdziemy się tam w odpowiednim momencie, możemy trafić na wysyp grzybów, a wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zbierać je do koszyków i zabrać do domu. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić ze świeżymi grzybami?

Potrawy ze świeżych grzybów

Jeśli mamy do dyspozycji świeże grzyby, możemy od razu wykorzystać je do przyrządzenia aromatycznych, prawdziwie jesiennych potraw. Na pierwsze danie idealnie sprawdzi się zupa z ugotowanych podgrzybków i borowików – przed jej przygotowaniem musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu grzybów i odpowiednio długim gotowaniu, aby nam nie zaszkodziły. Jako dodatek do drugiego dania możemy podać sos grzybowy – polane nim ziemniaki, kasza lub ryż będą komponowały się ze sztuką mięsa i warzywami, ale wielu osobom sos grzybowy najlepiej smakuje z samym chlebem. Grzyby mogą stanowić także dodatek do bardziej złożonych potraw – zapiekanek, makaronów lub bigosu. Co jednak, jeśli ugotowaliśmy kilkudaniowy obiad, a wciąż mamy pełne kosze podgrzybków?

Zbieranie grzybów

Mrożenie grzybów

Obgotowane lub świeże grzyby z powodzeniem można zamrozić i w późniejszym czasie wykorzystać do powtórzenia jesiennej uczty. Jednak musimy pamiętać, że mrożonki mają swój czas przydatności. Na szczęście w przypadku tych skarbów lasu jest on dość długi. W przypadku zamrożenia świeżych grzybów możemy je przechowywać pół roku, a poddane obróbce termicznej jeszcze dłużej, ale starajmy się jednak spożyć je w przeciągu kilku miesięcy od zamrożenia.

Pełne aromatu suszone grzyby

Suszenie grzybów pozwala z nich wydobyć charakterystyczny, intensywny aromat. Ten z kolei wielu kojarzy się przede wszystkim ze świętami, zupą z suszonych grzybów i pierogów z kapustą i grzybami. Jak jednak suszyć grzyby, aby móc zaprosić jesienny klimat do swojego mieszkania o każdej porze roku? Najlepiej wykorzystać do tego celu nowoczesną suszarkę do żywności, która zrobi to skutecznie i w prawidłowy sposób, a jednocześnie nie będzie powodowała dużego poboru energii elektrycznej. Jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia – nie wszystko stracone! Grzyby równie dobrze wysuszymy w piekarniku, a nawet rozwieszając je na sznurkach!

Suszenie grzybów

Grzyby do słoików!

Uniwersalność grzybów pozwala przygotowywać je na wiele sposobów, a w Polsce jednym z ulubionych jest ich marynowanie. Delikatne, lekko octowe rozpływają się w ustach i stanowią niezbędny dodatek na stole na każdej imprezie. Zazwyczaj marynuje się tylko kapelusze, a wtedy musimy się zastanowić, co zrobić z nóżkami. Doskonałym rozwiązaniem będzie zrobienie z nich pasztetu! Wystarczy zmielić je w maszynce do mielenia, odparować, dodać cebulę, przecier pomidorowy i przyprawy i zapakować do słoika! Pasztet z grzybów będzie świetnie smakował na kanapce, ale może być też ciekawym dodatkiem do tostów, zapiekanek czy nawet domowej pizzy. Jeśli wykonujemy przetwory z grzybów, musimy pamiętać o pasteryzacji – najlepiej powtórzyć ją kilka razy, aby mieć pewność, że nasze smakołyki się nie zepsują!