Porady - branża spożywcza

Współczesny konsument oczekuje, że każdy produkt kupiony w sklepie, będzie przypominał zapachem i smakiem ten wytwarzany w domu, że będzie aromatyczny, smaczny i zdrowy. Wybrane jogurty, czekolady, chrupki, przekąski, ciasta czy napoje muszą mieć zapach, który sprawia, że aż chce się jeść!

Współczesny konsument oczekuje, że każdy produkt kupiony w sklepie, będzie przypominał zapachem i smakiem ten wytwarzany w domu, że będzie aromatyczny, smaczny i zdrowy. Wybrane jogurty, czekolady, chrupki, przekąski, ciasta czy napoje muszą mieć zapach, który sprawia, że aż chce się jeść!

Przecież aromat potraw wpływa na ich odbiór. Jemy bowiem nie tylko ustami, ale także patrzymy i wąchamy. Zapach produktu ma więc olbrzymi wpływ na to, czy zostanie on oceniony jako smaczny, nijaki lub po prostu niedobry. Jednak z aromatami wiąże się wiele mitów, a klienci nie zawsze wiedzą, że taki składnik jest obojętny dla ich zdrowia. Aromatów nie trzeba i nie da się uniknąć, bo są w składzie właściwie każdego artykułu spożywczego.

Czym jest aromat spożywczy?

Aromat spożywczy to dodatek do żywności, który zwiększa aromatyczność i poprawia smak produktu. Odgrywa on dużą rolę w procesie podejmowania decyzji przez konsumenta, dlatego producenci branży spożywczej ciągle poszukują coraz lepszych aromatów o silnych właściwościach zapachowych.

Aromaty najczęściej stosowane są przy produkcji soków, jogurtów, wypieków, przekąsek słonych i słodkich, a także herbat. Nie oznacza to jednak, że każdy wytwórca żywności może dodawać do produktów dowolne substancje. W Unii Europejskiego to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. „w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych” reguluje wszelkie procedury oraz wymagania dotyczące bezpiecznego wykorzystywania aromatów w produkcji żywności.

Rodzaje aromatów spożywczych

Urzędnicy Unii Europejskiej podzielili aromaty na grupy, kierując się rodzajem materiału, jaki używany jest do produkcji aromatów oraz metodą wytwarzania danej substancji. Istnieją więc substancje aromatyczne pochodzenia chemicznego, a także substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi, które powstały w wyniku chemicznej syntezy, ale są identyczne, jak te występujące naturalnie w roślinach czy zwierzętach. Kolejne są substancje aromatyczne naturalne, środki aromatyczne z przetworzenia termicznego, środki aromatyzujące dymu wędzarniczego, prekursory środków aromatyzujących oraz inne środki aromatyzujące i ich mieszanki

Naturalne aromaty spożywcze

Naturalne aromaty spożywcze są pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mikrobiologicznego. Wytwarza się je w laboratoriach, ale tylko ze związków, które występują w przyrodzie, nie mają chemicznych dodatków. Aromatyzowanie potraw odbywa się poprzez dodawanie ziół, przypraw, wanilii, ziaren kawy, liści mięty, czy soków z cytrusów połączonych z alkoholem. Z takich składników powstają też ekstrakty, które intensywnie pachną i długo zachowują świeżość oraz swoje właściwości.

Naturalne aromaty pochodzenia roślinnego to między innymi olejki eteryczne, zwierzęcego to aromat mleka, mikrobiologicznego otrzymywane są przy udziale drożdży, bakterii, grzybów lub enzymów. Aromatami otrzymywanymi w procesach mikrobiologicznych są także cykliczne estry, które mają intensywny, miły zapach. Są one otrzymywane z owoców, warzyw, orzechów, produktów mlecznych, a nawet mięsa.

Czy aromaty spożywcze są bezpieczne?

Wielu konsumentów wczytuje się w etykiety produktów spożywczych, usiłując wyeliminować te, które zawierają aromaty. Tymczasem aromatów nie trzeba się obawiać, ponieważ prawo chroni konsumentów na terenie całej Unii Europejskiej. Chodzi oczywiście o wspomniane wcześniej Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r.

Według rozporządzenia w produkcji środków spożywczych można stosować tylko aromaty lub składniki o właściwościach aromatyzujących, które nie zagrażają zdrowiu konsumentów i których stosowanie nie skutkuje wprowadzeniem konsumenta w błąd. Producenci, zdając sobie sprawę z tego, jak wiele można stracić stosując niskiej jakości aromaty, niezwykle ostrożnie wybierają dostawców środków zapachowych do produktów spożywczych. Stąd też wysoka pozycja na rynku dystrybutora naturalnych aromatów spożywczych https://gbd.pl, lidera w branży.


Każdy producent żywności zdaje sobie sprawę, że naturalna substancja aromatyczna jest dokładnie określona. Kontrowersje budzi jednak nazwa „aromat identyczny z naturalnym”. Warto wiedzieć, że są to aromaty produkowane metodami syntetycznymi, jednak ich struktura chemiczna jest tożsama z tą, którą posiadają aromaty naturalne i takie same mają właściwości.

Aromaty sztuczne, które wytwarza się w laboratoriach, mają inną budowę chemiczną, niż naturalne. Przykładem takich aromatów może być wanilina, maślan etylu, mrówczan etylu czy dwuacetyl. Jednak zanim taki środek trafi do żywności musi być przebadany pod kątem toksyczności z określoną, dopuszczalną dawką, która może być spożyta z żywnością bez znacznych negatywnych skutków dla zdrowia. Nie ma więc możliwości, by aromat niebezpieczny został użyty przez producenta żywności. Jedynie osoby o skłonnościach alergicznych i potwierdzonej nietolerancji powinny wystrzegać się niektórych składników zawartych w żywności.