Porady - branża spożywcza

Według raportu Deloitte Polska i EuropeActive, coraz więcej Polaków uczęszcza na siłownię. Wszak, jest to jedno z miejsc, które pozwala przeprowadzić efektywny trening modelujący sylwetkę. I choć większość bywalców pragnie schudnąć, my skupimy się na tych, którzy za cel stawiają sobie zbudowanie masy mięśniowej.

Budowa masy mięśniowejkrok po kroku

Umięśniona sylwetka to jeden z elementów kreujących atrakcyjność mężczyzny. Nic zatem dziwnego w tym, że tak wielu Panów pragnie nabrać masy mięśniowej. Niestety, proces rozbudowy włókien mięśniowych jest na tyle trudny, że ów cel finalizuje niewielki odsetek osób.

Co zrobić, aby tym razem się udało? Co jeść i jak ćwiczyć, by nabrać masy mięśniowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w dalszej części tej publikacji.

 

Krok numer 1: USTAL CEL

Twoim pierwszym krokiem musi być ustalenie celu. Nie możesz po prostu stwierdzić, że „chcesz nabrać masy”, gdyż to może okazać się niewystarczające dla Twojej motywacji w przyszłości. Cel musi być jasny, precyzyjny i policzalny.

Zważ się, zmierz objętość wszelkich grup mięśniowych i ustal główny cel. To krok, który jest niezbędny w późniejszej pielęgnacji motywacji.

 

Krok numer 2: ZMODYFIKUJ NAWYKI ŻYWIENIOWE

To jak wygląda nasze ciało, w dużej mierze zależy od jadłospisu. Powiedzenie „jesteśmy tym co jemy” ma w sobie mnóstwo prawdy. Dlatego też, dieta powinna być:

  • zdrowa
  • zbilansowana
  • pełnowartościowa

O tym co należy jeść i jak obliczyć bilans wartości odżywczych przy diecie na masę przeczytają Państwo na naszym blogu o zdrowiu.

 

Krok numer 3: STWÓRZ PLAN TRENINGOWY

Po stworzeniu jadłospisu na masę, należy od razu przejść do kreowania planu treningowego. Ten, powinien być dostosowany do możliwości motorycznych naszego organizmu. Jeśli do tej pory siłownia była nam całkowicie obca, musimy przygotować mięśnie do wysiłku. Wówczas najlepiej zastosować plan FBW (Full Body Workout). W momencie kiedy jesteśmy wysportowani i kondycja naszego ciała nie prezentuje się najgorzej możemy skorzystać z treningu typu SPLIT (trening łączony).

Trening FBW to nic innego jak zestawienie 7-8 ćwiczeń (po jednym na każdą grupę mięśniową), który ma na celu zwiększyć wytrzymałość, wydolność i siłę naszych mięśni. Z kolei trening SPLIT to rozwiązanie, które polega na ćwiczeniu 1-2 grup mięśniowych w ramach jednej sesji treningowej.

 

Krok numer 4: ZAPLANUJ SUPLEMENTACJĘ

W dzisiejszych czasach, suplementy diet towarzyszą wszelkim metamorfozom. Wykorzystywane są zarówno w celu poprawy zdrowia, jak i wyglądu. W przypadku budowania masy mięśniowej ich rola jest bardzo ważna.

Niemal każdy profesjonalny kulturysta posiłkuje się suplementacją. Nie ma w tym nic dziwnego, niektóre środki pozwalają poprawić efektywność diety i treningu o kilkanaście-kilkadziesiąt procent.

Osobom początkującym zaleca się suplementację aminokwasów BCAA, l-glutaminy i l-karnityny.


Krok numer 5
: PIELĘGNUJ MOTYWACJĘ

Wbrew pozorom, to nie błędy w diecie, treningu czy suplementacji odpowiedzialne są za brak finalizacji celów. Otóż, większość osób zwyczajnie w świecie – rezygnuje z dalszego budowania masy mięśniowej, co jest efektem braku motywacji.

Początkowo, nasza zdolność do podejmowanego działania stoi na bardzo wysokim poziomie. Z czasem jednak maleje, aż całkowicie wygasa. Dzieje się tak, gdyż działamy w sposób nieprawidłowy i/lub nie pielęgnujemy motywacji. Otóż, po pewnym czasie nasz umysł traktuje dietę i trening jako nieprzyjemny obowiązek. Aby tego uniknąć musimy stale wzmacniać naszą chęć do działania.

Można tego dokonać na wiele różnych sposobów. Doskonałym sposobem na wzmocnienie motywacji jest wprowadzenie systemu kar i nagród, monitorowanie (sprawdzanie i notowanie) postępów, rywalizacja z inną osobą.

Więcej o procesach budowania masy mięśniowej (suplementacji, dietach, treningach czy motywacji) znajdą Państwo w serwisie promującym zdrowy tryb życia byc-zdrowym.pl gdzie znajdziecie również dwa intereujące poradniki - jak wybrać suplementy na budowę masy mięśniowej - https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-mase/ oraz na odchudzanie https://byc-zdrowym.pl/suplementy-na-odchudzanie/.