Porady - branża spożywcza

Mogą być nie tylko smacznym dodatkiem do ciasta, ale także doskonałym zamiennikiem słodyczy i przekąsek. Bakalie są cennym źródłem energii oraz prawdziwą bombą witamin i minerałów. Poznaj pięć powodów, dla których warto na stałe włączyć je do codziennej diety.

Zbiorczym mianem bakalii określa się różnego rodzaju orzechy, które często w sprzedaży występują, jako mieszanka studencka, suszone owoce oraz pestki i nasiona. Zastosowanie znajdują przede wszystkim jako dodatek smakowy i dekoracyjny. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Rodzynki, orzechy włoskie, pistacjowe, ziemne, migdały, daktyle, figi, suszone morele, pestki z dyni i słonecznika są prawdziwą kopalnią witamin, minerałów i błonnika – składników niezbędnych dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. W poniższym zestawieniu chcemy krótko zaprezentować pięć powodów, dla których warto jeść bakalie.

Powód nr 1: Zdrowa skóra, włosy i paznokcie.

Skóra, włosy i paznokcie to lustro, w którym odbijają się nasze problemy zdrowotne oraz niedobór witamin i minerałów w diecie. Aby je wzmocnić i zachować w dobrej kondycji musimy dbać o regularne dostarczanie organizmowi pierwiastków takich jak krzem, miedź i potas – ich naturalnym źródłem są m.in. orzechy, migdały, pestki z dyni i słonecznika. Nie mniej ważna jest witamina A, E oraz witaminy z grupy B, biorące udział w procesach wzrostu i regeneracji komórek skóry. Znajdziemy je w rodzynkach, daktylach, suszonych śliwkach, niesiarkowanych morelach, orzechach i migdałach.

Powód nr 2: Poprawa pracy układu pokarmowego

Błonnik, zawarty m.in. w suszonych śliwkach, daktylach, rodzynkach, pestkach dyni i słonecznika oraz orzechach reguluje pracę jelita cienkiego i grubego, zapobiega zaparciom, a także zmniejsza ryzyko powstawania hemoroidów poprzez zwiększenie zawartości wody w stolcu. Pęczniejąc w żołądku wypełnia go i zmniejsza uczucie głodu, co może być pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami.

Powód nr 3: Pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Żyjąc w pośpiechu i ciągłym stresie warto uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w witaminy z grupy B, magnez, cynk i selen. Zaliczane są do nich orzechy, figi, rodzynki, migdały i pestki słonecznika. Właściwości uspokajające i poprawiające nastrój wykazują również suszone śliwki.

Powód nr 4: Poprawa koncentracji i stymulacja pracy mózgu.

Nieodłącznym składnikiem diety osób uczących się i pracujących umysłowo powinny być różne odmiany orzechów. Dzięki wysokiej zawartości fosforu, miedzi i manganu stymulują procesy myślowe, wspomagają pamięć oraz koncentrację. Są również doskonałym źródłem magnezu, pierwiastka łagodzącego stres, działającego kojąco na układ nerwowy i biorącego udział w przemianach energetycznych, ważnych nie tylko dla mięśni, ale też układu nerwowego.

Powód nr 5: Uzupełnienie diety sportowców

Sportowcy i osoby aktywne fizycznie to grupy o podwyższonym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Uzupełnienie diety o różne odmiany orzechów, migdały, daktyle i rodzynki, pozwoli dostarczyć nie tylko białka – koniecznego w procesie budowy mięśni, ale też łatwo przyswajalnych węglowodanów i tłuszczy jako „paliwa” do ciężkich treningów. Istotną rolę odgrywają również witaminy z grupy B – niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych i regeneracji potreningowej.

Jak łatwo wywnioskować z powyższego zestawienia spożywanie bakalii ma praktycznie same zalety. Dostarczają energii, wpływają korzystnie na urodę, poprawiają działanie układu pokarmowego, zwiększają koncentrację i łagodzą stres.

W zasadzie ich jedyną wadą jest ich wysoka kaloryczność, aczkolwiek w przypadku orzechów jest ona spowodowana głównie wysoką zawartością korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych – ciężko więc jednoznacznie uznać to za minus. Wybierając bakalie warto dokładnie czytać informacje na opakowaniu, aby nie kupić produktów konserwowanych siarczynami (E220) lub kwasem sorbowym (E200). Powinniśmy również unikać bakalii solonych, kandyzowanych i smażonych.

Chcesz włączyć do swojego menu bakalie? Zobacz, jakie jeszcze warto kupić bakalie

Tagi: