Porady - branża spożywcza

Nieskazitelne naczynia, cudowny połysk, brak najdrobniejszej plamki – tak można opisać to, co widzimy w reklamach telewizyjnych. Kilkanaście razy dziennie obserwujemy na ekranie cudowne działanie przeróżnych środków do mycia naczyń w zmywarkach, ale czy one rzeczywiście działają? Przecież gdy otwierasz zmywarkę, Twoim oczom ukazują się naczynia, które wcale się tak nie błyszczą!

Tak, to jest możliwe, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że specjalne programy komputerowe potrafią wszystko. I tak, jak znana aktorka w reklamie jest szczuplejsza o 10 kg, tak naczynia wyjmowane ze zmywarki będą inaczej wyglądały na ekranie telewizora.

Jednak nie zamierzam tu dowodzić, że detergenty nie działają, bo to nie byłaby prawda. Czasami zdarza się tak, że środki stosowane do mechanicznego mycia naczyń nie są odpowiednio dobrane i naczynia po umyciu nie spełniają naszych oczekiwań. Jak więc sobie z tym radzić?

Proszek do mycia naczyń

Jednym ze środków, stosowanych do mycia naczyń w zmywarkach, jest specjalny proszek. Część osób wybiera go, ponieważ mówi się, że tabletki do zmywarek nie zawsze się rozpuszczają.

Proszek okazuje się skutecznym środkiem, ale trzeba pamiętać, że musi on być wspomagany przez inne preparaty. Nie wolno zapominać o specjalnej soli, która uchroni sprzęt przed osadzaniem się kamienia oraz o dobrym płynie nabłyszczającym, bo proszek, owszem – myje skutecznie, ale niestety często nie daje naczyniom tego połysku, który chcielibyśmy oglądać.

Żel do zmywarek

Kolejnym detergentem jest żel do zmywarek. Bardzo skuteczna formuła, która często określana jest mianem „all in 1”. Oznacza to, że oprócz detergentu, żel zawiera także środki nabłyszczające i odkamieniające całe urządzenie.

Korzystając z żelu, nie mamy problemu z nierozpuszczeniem się środka, naczynia najczęściej są dobrze domyte i mają niezły połysk. Jednak, dla bezpieczeństwa sprzętu, często używa się dodatkowo specjalnej soli do zmywarek.

Różne warianty tabletek

Wśród wielu rodzajów tabletek do zmywarek można się naprawdę zagubić. Producenci prześcigają się w pomysłowym nadawaniu nazw swoim produktom, by zapewnić klientów o ich wszechstronności. Mamy więc „all in 1”, „3 in one”, a jeden z koncernów użył nawet stwierdzenia „10 in one”.

Jakie 10 właściwości kryje się pod tym hasłem, doprawdy nie wiem. W końcu to, czego oczekujemy od tabletki do zmywarki, to skuteczne umycie naszych naczyń, nabłyszczenie ich i niedopuszczenie do osadzenia się kamienia.

Kupując więc tabletki do zmywarki, trzeba wnikliwie przeczytać wszystkie informacje na opakowaniu. Nie każde tabletki łączą w sobie wszystkie funkcje, które muszą być zapewnione zarówno naczyniom, jak i zmywarce.

Jest wiele skutecznych tabletek w formie podstawowej, które świetnie sprawdzają się jako detergent, ale nie zapewniają one nabłyszczania naczyń i ochrony przed kamieniem. Jeśli więc zastosujemy same tabletki, to nie spełnią one naszych oczekiwań. Do nich trzeba dokupić osobno nabłyszczacz i sól do zmywarek.

Są też oczywiście tabletki, które realizują wszystkie funkcje. Ich cena jest z reguły znacznie wyższa od innych produktów tego typu, ale nie wymagają one równoległego stosowania innych środków.

Kupując więc odpowiednie środki do zmywarki Finish, trzeba się upewnić, czy zapewniają one pełną gamę funkcji, których szukamy. Dopiero, gdy detergenty stosujemy odpowiednio z zaleceniami producenta, możemy narzekać, że nie spełniają naszych oczekiwań.

Jednak zwykle, kiedy przestrzegamy instrukcji stosowania konkretnego produktu, okazuje się, że nie ma żadnych problemów, a po umyciu naczynia są idealnie czyste i błyszczące.