Porady - branża spożywcza

Coraz więcej młodych osób cierpi na nawracające, silne bóle głowy. To jedna z najczęstszych dolegliwości XXI wieku. Migreny i bóle głowy mogą przyjmować różne postacie ze względu na rodzaj doznań bólowych. Ból może być ostry lub tępy, o silnym lub lekkim nasileniu, może występować w sposób ciągły albo pojawiać się tylko od czasu do czasu.

Takie objawy mogą świadczyć o obecności groźnych schorzeń, takich jak nowotwory, zapalenie opon mózgowych, zakażenie krwi lub infekcje w mózgu, bądź jego okolicy.

Ból głowy często jest symptomem zakwaszenia organizmu, stresu i napięcia, infekcji zatok, zwyrodnienia odcinków szyjnych kręgosłupa, wad wzroku, hipoglikemii, krwotoku wewnętrznego, nadciśnienia tętniczego. Nie muszą występować jednak poważne choroby. Ból głowy może świadczyć o sporej ilości toksyn w ludzkim organizmie, o obecności metali ciężkich, chemicznych pozostałości w ludzkim organizmie po spożyciu skażonych warzyw, owoców, mięsa. Czasem to po prostu objaw nieprzespanej nocy. Bez wpływu na nasilające bóle głowy nie pozostają silne leki, których regularne przyjmowanie może powodować ból głowy. Środki farmakologiczne zaburzają pracę wątroby, nerek, żołądka, jelit, układu nerwowego, krwionośnego, a także powodują szereg reakcji alergicznych organizmu. Szczególnie narażone na niewydolność są nerki oraz wątroba, które odpowiedzialne są za procesy detoksykacji i wydalania szkodliwych związków rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Dochodzi często do przeciążenia tych narządów toksycznymi odpadami pochodzącymi od niewłaściwego trybu życia (diety, braku aktywności fizycznej, stosowania używek) i dodatkowo toksycznych medykamentów.

Można uniknąć takich skutków stosując ziołowe preparaty. Środki te rozszerzają naczynia krwionośne i ułatwiają przepływ krwi w mózgu, relaksują, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, obniżają napięcie nerwowe, rozluźniają mięśnie.

Niektóre są wręcz inhibitorami bodźców nerwowych odpowiadających za odczuwanie bólu. Inne stymulują produkcję naturalnych substancji przeciwbólowych w organizmie.

Warto wyodrębnić bóle naczynioruchowe, których źródłem są sytuacje stresowe a także bóle klasterowe, które wynikają z niskiego poziomu cukru we krwi, głodu, nadmiernego spożycia alkoholu, oziębieniem organizmu. Każdemu rodzajowi przypisywane są inne rodzaje substancji leczniczych. Przy bólach naczynioruchowych zaleca się redukcję stresu, a także zioła i techniki relaksujące relaksujące. Drugi rodzaj bólu wymaga zastosowania ziół, które rozkurczają i rozszerzają naczynia krwionośne.

W łagodzeniu bólu głowy pomocne są napary z kłącza imbiru oraz napary z kwiatu lipy, które rozszerzają naczynia krwionośne i usprawniają krążenie krwi w mózgu, zapobiegają obrzękom, relaksują i uspokajają, są pomocne w łagodzeniu uporczywych skutków migreny. Silniejszymi surowcami polecanymi szczególnie przy zwalczaniu migreny są liście miłorzębu japońskiego czy złocienia. Kuracje miłorzębowe są uznawane jako najskuteczniejsze w tym przypadku. Zwalczają naczynioruchowe, klasterowe a także te bóle głowy, które wystąpiły na skutek przepicia. Ich działanie polega na usprawnieniu krążenia krwi, zapobiega zawrotom głowy czy objawowi dzwonienia w uszach. Na migreny i naczyniowe bóle polecany jest liść złocienia. Skutecznie redukuje te dolegliwości a oprócz tego poprawia samopoczucie, ogranicza powstawanie stanów zapalnych w mózgu na skutek naturalnego obniżania ilości prostaglandyn, histaminy i innych substancji powodujących zapalenia. Można przyrządzić nalewkę z tych surowców wykorzystując po jednej łyżeczce nalewki z liści złocienia, liści miłorzębu japońskiego, kłącza kozłka lekarskiego, kłącza imbiru i liści mięty pieprzowej. Po wymieszaniu składników zażywać należy po 50 kropli (pół łyżeczki) do 8 razy dziennie w zależności od potrzeby.

Warto rozważyć stosowanie olejków eterycznych. Miętowy, eukaliptusowy czy lawendowy odprężają zmysły, redukują napięcie mięśniowe, nerwowość. Olejki można rozpuszczać w alkoholu i nacierać bezpośrednio skronie. Można również przygotowywać z nich kompresy zimne lub gorące i przykładać je na czoło lub kark. Przykładem takiego kompresu może być kompres z wykorzystaniem olejku lawendowego. Wystarczy 5 kropli olejku dodać do filiżanki ciepłej wody, namoczyć w niej miękki kawałek materiału, wycisnąć go, po czym przyłożyć go na czoło i częściowo na zamknięte powieki. Taki zabieg powtarzać można w razie potrzeby. Bardzo pomocne są kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. Czasem wystarczy tylko podnieść temperaturę rąk o 8 stopni, aby wyregulować krążenie krwi. Wystarczy więc zanurzyć dłonie w gorącej wodzie z dodatkiem wyżej wymienionych olejków.

Kapsaicyna występująca w papryce cayenne i papryce chili jest skuteczna przy leczeniu klasterowego bólu głowy. Krem sporządzany z dodatkiem tej substancji, nakładany na skronie zredukował uporczywe bóle głowy. Działanie kapsaicyny polega na silnym pobudzeniu krążenia nie tylko w mózgu, ale również śluzówce zatok i jamy nosowej. Wspomaga to wydalanie szkodliwych substancji oraz drobnoustrojów chorobotwórczych odpowiadających za stany zapalne występujące w obrębie głowy. Poza tym kapsaicyna blokuje wydzielanie neuroprzekaźnika P w mózgu, który odpowiada za powstawanie bodźców bólowych. Kuracja kapsaicyną musi być stosowana minimum przez miesiąc cztery do pięciu razy dziennie, aby zauważyć pozytywne rezultaty.

Należy pamiętać o właściwych zdrowych nawykach żywieniowych, dotlenianiu oraz nawadnianiu organizmu, aby nie nasilać stanów zapalnych, a także innych zaburzeń związanych z powstawaniem bólu głowy.

Według Narodowej Fundacji Bólu Głowy niektóre pokarmy mogą przyczyniać się do wzmocnienia nieprzyjemnych odczuć bólowych. Są to dojrzewające sery podpuszczkowe (cheddar, gruyere, brie, camembert), cebula, marynaty, wędzone wyroby mięsne oraz wędzone wyroby pochodzenia mlecznego, awokado, świeży chleb, czerwone wino, śmietana, orzechy, czekolada, słodycze, cukier biały, używki (kawa, herbata, alkohol, narkotyki); gazowane, słodzone, kolorowe napoje typu cola. Dzięki odstawieniu tych produktów można zredukować lub na dłuższą metę zlikwidować tą przykrą dolegliwość.

Aby skutecznie wyleczyć uciążliwe bóle głowy warto zastosować kombinację wszystkich wyżej wymienionych sposobów. Najbardziej racjonalnym sposobem na pokonanie tej dolegliwości jest kompleksowe działanie - zmiana trybu życia na zdrowszy oraz wspomaganie się ziołową kuracją.

Warto rozważyć stosowanie ziół, zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, która może wręcz nasilać niekorzystne objawy.

Tagi: