Porady - branża spożywcza

Dni są coraz krótsze, słońce rzadko wyłania się zza chmur, a wiatr i chłód zniechęcają do wyjścia z domu. Z utęsknieniem czekasz na wiosnę i pogodę idealną do rozpalenia grilla. Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz rezygnować z grillowania, kiedy temperatury spadają – nawet poniżej zera. Rozpalenie grilla i przygotowanie potraw będzie wprawdzie nieco trudniejsze niż latem, ale jest jak najbardziej wykonalne. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek.

Dobry grill to podstawa

Największym przeciwnikiem amatorów jesiennego i zimowego grillowania jest zimno. Odpowiada ono za większe straty cieplne i, tym samym, wydłuża czas niezbędny do przygotowania potraw. Dlatego przygotowując się do grilla poza sezonem wybierz odpowiedni model urządzenia: najlepiej wykonanego z grubego, akumulującego energię, metalu i koniecznie z pokrywą, która zapobiegnie utracie ciepła.

Chroń grill przed wiatrem

Poza zimnem, całą zabawę może popsuć także wiatr, który powoduje szybsze wychładzanie się grilla. Unikaj więc rozpalania go w bardzo wietrzne dni, a przy umiarkowanym wietrze wybierz dla niego odpowiednie miejsce – osłonięte i niedostępne dla zimnych podmuchów. Dzięki temu nie tylko szybciej przygotujesz potrawy, ale też przyjemniej spędzisz czas przy grillu.

Zadbaj o oświetlenie

Zmierzch, który zapada już popołudniem również nie sprzyja zimowemu grillowaniu. A ciemność, rozgrzany grill i zmarznięte ręce to niestety niezbyt bezpieczna mieszanka. Dlatego przed imprezą koniecznie przygotuj odpowiednio wydajne oświetlenie. Nie tylko podniesie komfort i bezpieczeństwo grillowania, ale też nada waszemu spotkaniu wyjątkowy charakter – zwłaszcza, jeśli zrezygnujesz z lamp elektrycznych, wybierając lampiony naftowe lub na świeczki.

Co podać?

Zimowe menu nieco różni się od potraw, które serwuje się latem. Przed imprezą przygotuj rozgrzewającą, przyprawioną chili bądź korzeniami zupę, która rozgrzeje gości w oczekiwaniu na dania główne. A te zimą będą smakowały najlepiej, jeśli ich składnikiem będą warzywa, których zimą szczególnie brakuje. Nie oszczędzaj też na aromatycznych i rozgrzewających przyprawach – na zimowym grillu świetnie sprawdzają się czosnek, tymianek oraz wspomniane wcześniej korzenie.

Nie zmarznij

Zimowe grillowanie nie sprzyja bezruchowi, dlatego warto zrezygnować z siedzenia, a potrawy przygotować i zjeść na stojąco, robiąc przerwę na partię freesbee lub śnieżkową bitwę. Jeśli jednak macie w planach leniwe spotkanie, przygotujcie grube, wełniane koce. Bez względu na to, jak postanowicie, pamiętajcie, by odpowiednio się ubrać!

Źródło: grillmix.pl