Porady - branża spożywcza

Sezon na ogniska ogrodowe nie kończy się razem z odejściem lata. Jeszcze przez długi czas będziemy mogli cieszyć się urokami przebywania na powietrzu zanim mróz na dobre uniemożliwi cieszenie się ogrodem. Warto wiedzieć jak zainstalować swoje ognisko ogrodowe w sposób bezpieczny, tak by nie narazić sąsiadów na straty, a siebie na kary.

Warto poświęcić trochę czasu by stworzyć w swoim ogrodzie miejsce pozwalające na palenie ogniska w sposób bezpieczny, bez narażania swojej i sąsiednich posesji na pożar i idące za nim straty. Konieczne jest także zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w naszej gminie, bo za palenie ognisk w miejscach niedozwolonych mogą grozić kary.

Bez względu na to jakie palenisko wybierzemy konieczne jest zabezpieczenie przestrzeni wokół, tak aby nie była w stanie zająć się ogniem od lecących iskier. Może być konieczne wycięcie części roślinności, która mogłaby zająć się ogniem. Warto także pomyśleć o miejscach do siedzenia dla gości i małym stole, na którym będzie można przygotowywać kiełbaski do nabicia na patyki.

Rodzaje ognisk ogrodowych

  • krąg z kamieni,
  • palenisko ogrodowe murowane,
  • palenisko żeliwne.

Najprostszym sposobem na wyznaczenie miejsca na palenisko jest otoczenie miejsca na ognisko kręgiem kamieni. Zabezpiecza to przed rozprzestrzenieniem się płomieni. Dobrze gdy samo miejsce jest w lekkim zagłębieniu chroniącym przed pożarem.

To najtańsze rozwiązanie, jego największą wadą jest konieczność poświęcenia miejsca, które zostanie wypalone. Regeneracja roślinności na tym obszarze będzie wymagająca jeśli nie będziemy chcieli mieć w ogrodzie kawałka wypalonej ziemi.

Nie jest to także rozwiązanie mobilne. Miejsce trzeba wybrać raz, a jego przenoszenie wiąże się z pozostawianiem w ogrodzie nieestetycznych śladów. Spośród wszystkich rodzajów ognisk ogrodowych w tym przypadku najłatwiej zaprószyć ogień, więc nie można go nazwać najbardziej bezpiecznym.

Palenisko ogrodowe murowane

Innym sposobem na kontrolowanie ogniska jest palenisko ogrodowe murowane. To rozwiązanie stałe, wymaga przeznaczania konkretnego miejsca na ognisko. Usunięcie go wiąże się z wyburzaniem całej konstrukcji. Jednak dobrze zaprojektowane palenisko murowane może być piękną ozdobą ogrodu pasującą da całego jego wyposażenia. Dobrze wymurowane potrafi przetrwać wiele lat.

Najczęściej wykonuje się je z cegieł lub kamieni układanych w okrąg. Na takim palenisku łatwo można zainstalować grill ogrodowy wiszący lub trójnóg nad ognisko i połączyć spędzanie czasu przy ogniu z przygotowywaniem jedzenia. Można dodać do niego także kociołek dostępny na stronie cookking.pl.

Ostatnim rozwiązaniem na ognisko ogrodowe jest palenisko żeliwne. Wymaga od nas najmniej wysiłku, ponieważ musimy jedynie wybrać model pasujący do naszych potrzeb.

Warto położyć nacisk na jakość materiału z którego będzie wykonane nasze palenisko. Przy odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu może posłużyć nam wiele lat. To rozwiązanie jest mobilne i nie wymaga poświęcenia na nie jednego, konkretnego miejsca w ogrodzie. W zależności od potrzeb można je przenosić, a zestawy wyposażone w grill wiszący na trójnogu, można wykorzystać do przygotowywana jedzenia. Duży wybór znajdziemy w specjalistycznych sklepach takich jak cookking.pl.

Wybierając palenisko na ognisko musimy rozważyć ilość miejsca w naszym ogrodzie, które możemy przeznaczyć na ten cel. To czy chcemy by konstrukcja była stała, czy zależy nam na możliwości jej przenoszenia.

Przede wszystkim musimy pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Nawet przy najbardziej zabudowanych paleniskach należy cały czas je nadzorować. Mieć w pobliżu wodę i piasek do ugaszania go, jeśli wymknie się spod kontroli i nie wysypywać gorącego popiołu w miejsca do tego nie przeznaczone.