Porady - branża spożywcza

Ból brzucha to dolegliwość, która dotyka każdego z nas. Może mieć różne postacie - rozpierać, kłuć czy sprawiać, że odczuwamy silne skurcze. Różne są też jego przyczyny. Na szczęście, istnieją skuteczne rozwiązania, dzięki którym możemy sobie z nim poradzić. Warto je poznać, szczególnie jeśli bóle brzucha sprawiają, że nie jesteśmy w stanie prowadzić normalnej, codziennej aktywności.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?

Silny ból brzucha, jak każdy inny jest sygnałem wysyłanym przez nasz organizm, który mówi nam, że dzieje się coś niepokojącego. Warto więc mieć świadomość, co może powodować dolegliwości. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam je zwalczyć. Jedną z przyczyn bólu brzucha jest zespół jelita drażliwego, czyli choroba, która wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy. Zespół ten objawia się częstymi i silnymi bólami brzucha związanymi zarówno z dietą, jak i stresem. Osoby, które uskarżają się na dolegliwości związane z tym zespołem często opisują ból brzucha jako kolkowy. To zrozumiałe. Wiąże się on bowiem ze skurczem mięśni. Kolejną przyczyną bólów brzucha mogą być stres i przemęczenie. Osoby, które żyją w ciągłym napięciu często odbierają tego typu niepokojące sygnały od swojego organizmu. Po części przyczyną jest również fakt, że żyjąc w stresie jemy szybko i byle jak co dodatkowo obciąża nasz układ pokarmowy i sprzyja bólom brzucha. Dolegliwości bólowe spotykają też wiele kobiet, które cierpią na bolesne skurcze w trakcie miesiączki. Tego rodzaju bóle brzucha spowodowane są wahaniami hormonów oraz niedoborem magnezu.

Skuteczne rozwiązanie, które może pomóc

Gdy boli nas brzuch warto działać szybko i skutecznie. Najlepszym rozwiązaniem, które przynosi szybką ulgę będzie dobry lek rozkurczowy. Wśrod wielu dostępnych preparatów tego typu szczególnie warto sięgnąć po Buscopan. Jest to bowiem lek, który dzięki swoim składnikom aktywnym (jest to przede wszystkim butylbromek hioscyny) zmniejsza napięcie mięśni i niweluje bolesne skurcze. Lek ma wygodną do przyjmowania formę tabletek oraz czopków, które idealnie sprawdzają się w przypadku osób nie chcących obciążać żołądka i układu pokarmowego. Kolejnym naszym krokiem powinna być zmiana nawyków. Unikając jedzenia w pośpiechu oraz stresu a także dbając o prawidłową dietę i suplementację niezbędnych dla organizmu pierwiastków takich jak np. magnez znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia silnego bólu brzucha w przyszłości.

Podsumowując, powodem, przez który odczuwamy silny ból brzucha jest najczęściej skurcz mięśni gładkich. Jeśli zależy nam na tym, by zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się dolegliwości warto więc sięgnąć po leki rozkurczowe. Dobrym rozwiązaniem będzie również zmiana nawyków. Dzięki temu przykre dolegliwości przestaną wytrącać nas z codziennego trybu życia.