Porady - branża spożywcza

Grillowanie

Grillowanie od wczesnej wiosny do późnej jesieni stało się naszym „sportem narodowym” i nieodłącznym elementem życia towarzyskiego i rodzinnego podczas weekendów i urlopów. Spędzanie czasu na działkach i w ogrodach urozmaicane jest biesiadowaniem przy rozpalonym grillu. Najczęściej interesują nas kulinaria, czyli przepisy na smaczne mięsiwa, ryby czy warzywa, które przygotowujemy na grillu.  Ale warto też poznać wady i zalety sprzętu do grillowania, by wybrać taki, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

 

Grille z klasą - Grille Weber

Opiekanie mięsa nad ogniem to najstarszy sposób przygotowania pożywnego dania praktykowany już przez jaskiniowców. Z czasem ogniska zostały zastąpione przez paleniska i piece w domowych kuchniach. Dopiero po II wojnie światowej zaczęła się moda na spędzanie wolnego czasu w plenerze i grillowanie. Pierwsze grille przypominały murowane piece z rusztem. Ich wadą był brak mobilności. Z czasem zaczęto używać grilli przenośnych, które z kolei przypominały patelnię na nóżkach.

Rewolucję w grillowaniu przeprowadził George Stephen, pracownik firmy Weber Brothers Metal Works. On to wpadł na pomysł, by nad rusztem zainstalować pokrywę. Dzięki temu w grillowaniu nie przeszkadzał deszcz czy silny wiatr, a potrawy dłużej zachowywały ciepło. Był to rok 1952. Przez lata marka Grilli Weber wypracowała światową renomę i oznacza sprzęt najwyższej klasy, trwały i funkcjonalny. Firma jest producentem grilli węglowych, gazowych i elektrycznych (każdy z pokrywą) oraz różnego rodzaju akcesoriów do grillowania.

Grill węglowy – tradycja i smak

Grille węglowe najbardziej nawiązują do tradycyjnego paleniska. Rytuał rozpalania ognia jest podobny, tworzy się atmosfera biesiadowania jak przy ognisku. Spalany jest węgiel drzewny, którego aromatyczny dym nadaje grillowanym potrawom specyficzny smak i zapach. Grille węglowe znajdują zastosowanie w plenerze, są łatwe do przewiezienia w bagażniku auta.

Dla niektórych użytkowników wadą może być dość długi czas rozpalania i nabierania wysokiej temperatury.  By tłuszcz nie ściekał na rozpalone węgle, co powoduje wydzielanie szkodliwych związków, należy mięsa i ryby grillować na specjalnych tackach. Wówczas potrawy są bezpieczne dla zdrowia i smakują znakomicie.

Minusem używania grilla węglowego jest konieczność usuwania spalonych węgli i popiołu oraz czyszczenia misy.

Grill gazowy – nowoczesność i wygoda

Paliwem – jak sama nazwa wskazuje – jest gaz, spalany w komorze. Konieczna jest więc butla gazowa. Takie urządzenia są przenośne, przeznaczone zarówno do użytkowania w plenerze jak i w pomieszczeniach. Mniejsze przydają się na spotkania w kilku – kilkunastoosobowym gronie, duże – do wykorzystywania w restauracjach, na festynach itp.  Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie się komory, krótszy jest więc czas oczekiwania na gotowy posiłek. Wysokość temperatury jest regulowana przy pomocy pokręteł – nie ma więc obawy, że potrawa się przypali. Poza tym po skończonym grillowaniu jest niewiele czyszczenia, wystarczy usunąć resztki produktów. Potrawy mają smak i zapach zaplanowany przez kucharza, niezmieniony przez dym, jak na grillu węglowym, bo ze spalania gazu dym nie powstaje.

Grille gazowe są droższe niż węglowe, ale ich eksploatacja jest tańsza, ponieważ paliwo gazowe kosztuje mniej niż węgiel drzewny.

Który więc grill wybrać? Wszystko zależy od użytkownika. Jeśli chcesz być bliżej natury i smakować mięsiwa niczym z rusztu nad ogniskiem, a grillowanie jest częścią twego stylu życia, wybierz grill węglowy.  Jeśli zaś chcesz szybko i higienicznie przygotować smakowite dania, a po biesiadzie już tylko odpoczywać, wówczas odpowiedniejszy będzie grill gazowy.

Po najlepsze grille marki Weber zapraszamy do sklepu www.grillmax.pl