Porady - branża spożywcza

W naszej codziennej diecie nieodzownym elementem są warzywa i owoce. To one dostarczają nam potrzebnych witamin, błonnika i innych składników mineralnych. Zjadamy je pod różnymi postaciami, przetworzone, ugotowane, smażone, ale także na surowo. Są składnikami większości potraw, jakie jemy, ale mogą być także smaczną i zdrową przekąską.

Dlatego tak ważne jest ich dokładne mycie, które pozwala pozbyć się bakterii, pestycydów, ziemi i innych niepożądanych rzeczy.

To, w jaki sposób myjemy owoce i warzywa, w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Dużą uwagę powinno się przykładać do owoców i warzyw z jadalną skórką, ponieważ to na niej najczęściej znajdują się zanieczyszczenia. Do tych owoców i warzyw zaliczamy przede wszystkim jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomidory, paprykę, fasolkę szparagową. Takie surowce myjemy dokładnie przez około minutę pod bieżącą wodą.


Owoce z niejadalną skórką powinno się myć szczoteczką pod bieżącą wodą. Pomimo tego, że ściągamy skórkę, czyli obieramy owoce, jeżeli jej nie umyjemy, to bakterie, które się na niej znajdują, dostaną się do miąższu. Do takich owoców zaliczamy przede wszystkim cytrusy, banany, arbuzy, dynie. Warto podkreślić, że nie powinno się kupować krojonych arbuzów i dyń, ponieważ nigdy nie jesteśmy pewni, czy były wcześniej myte, czy użyto czystego noża, a także nie wiemy czy ktoś nie dotykał miąższu.


Owoce, takie jak winogrona, porzeczki, wiśnie, należy rozdzielić oraz oberwać szypułki. Dzięki temu lepiej jest dokładniej opłukać owoce. W podobny sposób powinno się postępować z warzywami takimi jak brokułu, czy kalafiory.


Warzywa liściaste są bardzo często mocno zanieczyszczone, wobec czego zewnętrzne liście należy wyrzucić, a pozostałą resztę rozdzielić na liście. Pojedyncze liście należy płukać pod bieżącą wodą, z każdej strony i suszyć na papierowym ręczniku, bądź w specjalnej suszarce.


Warzywa korzeniowe takie jak marchew, seler, pietruszka, czy buraczki także należy myć pod bieżącą wodą. Pomimo tego, że obieramy je ze skórki, zanieczyszczenia mogą dostać się do miąższu. Po obraniu warzyw także warto je opłukać.


Warto poświęcić kilka minut na dokładne umycie owoców i warzyw. Dzięki temu ustrzeżemy się przed bólem brzucha, bądź inną poważniejszą chorobą.