Porady - branża spożywcza

Skutkom ubocznym aspartam poświęcono wiele miejsca, zarówno na łamach prasy, jak i Internetu. Osoby, które stosują aspartam (aspartan) są krytykowane i przestrzegane przed wieloma chorobami, które rzekomo on powoduje.

Tymczasem setki badań pokazują, że jest to produkt całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia.

 

Co to jest aspartam?

To substancja słodząca, odkryta w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Szybko zauważono, że jest ona niezwykle słodka, a kolejne badania pokazały, że nie ma ona kalorii. Nic więc dziwnego, że o aspartam upomniał się przemysł spożywczy.

Słodzik aspartam jest bowiem ponad 200 razy słodszy od cukru, a co za tym idzie – tańszy w produkcji zdrowej, mało kalorycznej żywności.

 

Dziś zawierające aspartam produkty to przede wszystkim te, opatrzone etykietką light lub zero cukru. Substancję słodzącą bez jakichkolwiek kalorii znajdziemy, między innymi, w: słodkich napojach gazowanych i niegazowanych, gumach do żucia, pastylkach do ssania, wielu słodyczach, a nawet w paczkowanych wędlinach czy rybach. Smakują one równie dobrze, a jednocześnie dostarczają o wiele mniej kalorii. Są więc doskonałym rozwiązaniem dla osób będących na diecie odchudzającej oraz dla tych, którzy nie potrafią oprzeć się słodyczom. Aspartam ma jeszcze jedną zaletę – jego smak jest dużo bardziej intensywny niż cukier i o wiele dłużej utrzymuje się na receptorach smakowych w naszej jamie ustnej. Dzięki temu nie tylko słodko smakuje, ale też opóźnia moment sięgnięcia po kolejną słodycz.

 

Szkodliwość aspartamu? Nie ma na nią dowodów
O to, czy aspartam jest szkodliwy, pytało w swoich badaniach wielu naukowców. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeprowadzono kilkaset badań. Ani jedno nie wykazało, by faktycznie ten słodzik mógł szkodzić naszemu zdrowiu czy powodować groźne dla naszego życia choroby. Skutki uboczne aspartamu jest więc bezpieczny, skuteczny i równie smaczny, jak cukier. Oczywiście, pod warunkiem, że stosować go będziemy z umiarem i zdrowym rozsądkiem. W nadmiarze wszystko szkodzi. Powinny o tym wiedzieć szczególnie te osoby, które zmagają się z wieloma dolegliwościami powodowanymi nadużywaniem cukru.