Porady - branża spożywcza

Tymianek

Zioła, czyli rośliny mające wpływ na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich, wykorzystywane były w celach leczniczych od tysięcy lat. Znali je i z dużym powodzeniem stosowali przedstawiciele wszystkich kultur i wszystkich kontynentów - Egipcjanie, Grecy, ludy Wschodu, Indianie.

Na początku XX wieku nieco zapomniane, dziś wracają do łask i są coraz częściej składnikami preparatów stosowanych w profilaktyce lub leczeniu różnych dolegliwości i chorób, m.in. przewodu pokarmowego, moczowego, dróg oddechowych, układu nerwowego i skóry. Dzięki zawartości niezwykle cennych składników naturalnych o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, łagodzącym czy regenerującym oraz witamin i minerałów preparaty ziołowe wspomagają organizm człowieka w walce z rozmaitymi zagrożeniami, równocześnie dając chorym poczucie bezpieczeństwa, płynące z pewności, iż przy zastosowaniu zalecanych dawek nie są narażeni na występowanie skutków ubocznych jak to ma miejsce w przypadku leków produkowanych z substancji chemicznych. Jest to istotne zwłaszcza w wypadku delikatnych organizmów małych dzieci, szczególnie wrażliwych na farmaceutyki.

Zwolenników fitoterapii z każdym rokiem wyraźnie przybywa, a badania naukowe przekonują, że choć zioła nie stanowią, oczywiście, panaceum na wszystkie choroby, w wielu przypadkach mogą z powodzeniem przynieść ulgę i zwalczyć niepokojące objawy.

W oparciu o doświadczenia zielarzy oraz najnowsze badania na bazie znanych od dawna i powszechnie cenionych roślin leczniczych stworzone zostały preparaty ziołowe Humana przeznaczone dla dzieci oraz ich mam - herbatki dla dzieci Humana i Herbatka dla karmiacych mam Humana. Zachęcając Państwa do zapoznania się z naszymi produktami, przedstawiamy podstawowe informacje na temat ziół, z których zostały skomponowane, ich właściwości i zastosowania.

Rumianek pospolity - napary z koszyczków tego pospolitego ziela, przyjmowane doustnie uśmierzają bóle, działają rozkurczowo, wiatropędnie, uspokajająco, rozluźniająco i przeciwzapalnie na pęcherz moczowy oraz wzmacniająco i napotnie. Są one cennym źródłem aminokwasu działającego pośrednio uspokajająco  tryptofanu oraz soli mineralnych (fosforanów wapnia, magnezu i potasu), więc zapobiegają dolegliwościom nerwicowym, bezsenności, napięciowym bólom głowy i pobudzeniu. Substancje czynne rumianku wzmagają apetyt, poprawiają trawienie i przywracają prawidłowe ruchy robaczkowe jelit, stąd zaleca się je m.in. w zaparciach. Napar podaje się też przy niezbyt nasilonych bólach brzucha, przeziębieniu, bólach związanych z ząbkowaniem i gorączce, a także w czasie napadów czkawki. Zewnętrznie stosuje się rumianek do przemywania niewielkich ran i w celu łagodzenia podrażnień.

Koper włoski - lecznicze właściwości mają owoce tej rośliny. Zawierają one 6% olejków, flawonoidy, związki białkowe, olej. Koper stosowany jest od wieków jako środek leczniczy w problemach układu pokarmowego, świetny, naturalny sposób na łagodzenie skurczów żołądkowych, kolek czy niestrawności. Ułatwia pozbycie się wzdęć, które są powodowane trzymaniem gazów. Herbatka z kopru pita przez karmiące matki regularnie pomaga w uniknięciu kolek u niemowlaków. Napar z kopru jest ponadto pożyteczny w czasie przeziębień, gryp, kaszlu. Posiada również właściwości moczopędne. U kobiet karmiacych zwiększa produkcję mleka. Żucie nasion kopru pomaga w walce z nieświeżym oddechem.'

Kminek zwyczajny w ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce, w skład których wchodzi olejek eteryczny. Kminek zwyczajny posiada właściwości przeciwskurczowe. Działa wprost na mięśnie jelit w celu złagodzenia kolki, wzdęć i skurczów żołądkowych. Jest znany jako środek wiatropędny i wspomagający w leczeniu biegunki. Stosuje się go również w lekarstwach na zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w tych, które są przeznaczone dla dzieci oraz jako płukanki w wypadku wystąpienia zapalenia gardła. Warto też pamiętać, że nasiona kminku zwyczajnego posiadają właściwości moczopędne, poprawiają apetyt i łagodzą skurcze menstruacyjne. Powszechnie uważa się, że zrobiony z nich wywar zwiększa produkcję mleka u matek karmiących, a ich rzucie - odświeża oddech. Rozcieńczony olejek kminku zwyczajnego jest używany jako skuteczny środek w przypadku świerzbu.

Anyż - nasiona anyżu znane są jako środek pomagający w redukcji gazów i wzdęć oraz zmniejszający problemy trawienne, dlatego stanowią składnik herbatek podawanych niemowlętom i dzieciom w celu łagodzenia kolek. Z kolei dorośli mogą je stosować do łagodzenia nudności i niestrawności, bólów menstruacyjnych i napadów kaszlu (np. w astmie). Anyż zwiększa produkcję mleka u matek karmiących.

Melisa - tradycyjnie melisa lekarska jest skutecznym, naturalnym lekiem na skołatane nerwy, zwłaszcza, gdy powodują one szybkie lub nieregularne bicie serca bądź jego kłucia.Łagodzi ona problemy trawienne związane z nerwowością, a w połączeniu z lipą obniża ciśnienie krwi. Jest dobrym środkiem na bóle i zawroty głowy, migreny oraz dźwięczenie w uszach Relaksuje spazmy powodujące bóle miesiączkowe i łagodzi objawy PMS. Melisa lekarska posiada szczególne pokrewieństwo z układem trawiennym. Pomaga uspakajać i łagodzić nudności i wymioty, pobudza apetyt, przynosi ulgę w kolce. Gorąca herbata z melisy lekarskiej powoduje pocenie się, a co za tym idzie obniża gorączkę. Jest ona wspaniałym lekiem dla dzieci w czasie przeziębień, grypy, kaszlu (redukuje nadmiar flegmy) i kataru. Melisa lekarska jest ponadto dobrym środkiem przeciwko alergiom, a jej właściwości przeciwwirusowe znalazły zastosowanie w leczeniu opryszczki.

Kwiat malwy - do celów medycznych używa się płatków malwy, które m.in. są źródłem substancji śluzowych i pektyn. Zawarte w nich związki śluzowe działają osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Z kolei antocyjany działają przeciwzapalnie. Z tych powodów kwiat malwy czarnej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła, w nieżycie oskrzeli, chrypce, w trudnościach odkrztuszania i w suchym kaszlu. Pomaga też w dolegliwościach żołądkowych i chorobach pęcherza moczowego.

Kwiat lipy - znana od wieków poczciwa lipa zawiera liczne flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, kwasy organiczne oraz witaminę C i PP. Gorący napar z lipy ma działanie napotne, dlatego stosuje się go w chorobach zakaźnych układu oddechowego, tzw. chorobach przeziębieniowych, grypie, anginie, zapaleniu oskrzeli, płuc i gardła. Lipa wzmacnia żołądek, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i równocześnie działa osłaniająco, a także żółciopędnie, ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy. Wykazuje również bardzo korzystne działanie wzmacniające i kojące na system nerwowy - uspokaja nerwy i ułatwia zasypianie, poleca się ją więc osobom pracującym umysłowo - w stanach znużenia, przemęczenia i przy słabej koncentracji uwagi.

Tymianek pospolity - ziele i olejek tymianku mają silne działanie wykrztuśne, rozkurczowe i odkażające - pomagają w katarach, nieżytach gardła i krtani, przeziębieniach, kaszlu, grypie, gorączce i innych infekcjach. Zawarte w tej roślinie związki oddziaływają także na układ pokarmowy, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i poprawiając trawienie. Napar z tymianku podaje się więc w osłabieniu łaknienia, niestrawności, nieżycie żołądka, zaparciach i biegunce. Tymianek łagodzi nerwobóle i bóle menstruacyjne, korzystnie wpływa na wątrobę, bywa też składnikiem leków zwalczających pasożyty jelitowe. Zewnętrznie stosuje się go m.in. do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia skaleczeń i zranień oraz w innych dolegliwościach skórnych (opryszczka, półpasiec) i jako tonik wzmacniający skórę głowy i zapobiegający wypadaniu włosów.

Trawa cytrynowa - nalewka i napar z trawy cytrynowej działają przeciwdepresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania, znoszą nerwice wegetatywne, a ponadto pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewają ciało. Trawa cytrynowa hamuje rozwój grzybów, pierwotniaków i bakterii. Preparaty z tej rośliny wykorzystywane są w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani, oskrzeli i zatok. Zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu, pomaga w leczeniu opryszczki.

Werbena pospolita - roślina zielna zawierająca gorzki glikozyd (irydoid) werbenalinę, garbniki, śluzy, saponiny, olejek eteryczny i chinony. Niegdyś zielarze wykorzystywali przede wszystkim jej działanie mlekopędne, napotne i łagodzące. Dzisiaj sięga się po nią głównie z powodu zawartości werbenaliny, łagodzącej bóle migrenowe i pomagającej zwalczać bezsenność. Werbena bywa też używana zewnętrznie - przy zapaleniach jamy ustnej (płukanie) oraz do okładów na opuchnięte i bolesne węzły chłonne, źle gojące się rany, obrzęki, wysypki skórne i krwiaki.

Kozieradka pospolita - nasiona kozieradki są jednymi z najbogatszych w śluzy  ich zawartość przekracza nawet 40 %. Zawierają też śladowe ilości olejków eterycznych, saponiny steroidowe, flawonoidy, cholinę, lecytynę, witaminy PP, F, D oraz sole mineralne - potas, sód, magnez, wapń, kobalt, mangan, fosfor, cynk, krzem, siarkę, żelazo, miedź. Kozieradka usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz zwiększa aktywność układu odpornościowego. Stosuje się ją w celu przyspieszenia przemiany materii. Ma właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, rozkurczowe, pobudza wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego. Reguluje wypróżnienia. Jest naturalnym aktywatorem procesów wytwarzania krwinek. Zewnętrznie stosowana przy zapaleniach skóry, czyrakach, żylakach i zapaleniu gardła.

Rutwica lekarska - wykorzystywane w zielarstwie suszone górne części pędów zerwane w fazie rozkwitania kwiatów zawierają garbniki, sole mineralne oraz pochodne guanidyny i chinazoliny. Stosuje się ją profilaktycznie w początkowych postaciach cukrzycy lub jako środek mlekopędny u karmiących kobiet.