Baza Firm Spożywczych


Wawel

Dane adresowe:

Ulica i Nr: ul. Władysława Warneńczyka 14
Kod Pocztowy: 30-520
Miasto: Kraków
Województwo: Małopolskie
Dane kontaktowe:

Tel: (+48 12) 254-21-10
Email: mail@wawel.com.pl
Strona www: www.wawel.com.pl

Opis Firmy: Wawel SA to jedna z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce. Firma szczyci się tradycjami sięgającymi końca XIX wieku. W 1898 roku Adam Piasecki założył w Krakowie firmę cukierniczą. Kilka lat później, w roku 1910, już jako uznany cukiernik, uruchomił fabrykę czekolady. Wyroby Piaseckiego stały się synonimem wybornego smaku i wysokiej jakości. Swój pierwszy sklep firmowy otworzył w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie.

W latach dwudziestych Adamowi Piaseckiemu przybyła silna konkurencja. Swoje filie otworzyli w Krakowie uznani w Europie producenci słodyczy: w 1922 roku powstała Fabryka Wyrobów Czekoladowych Pischinger, a w 1925 Fabryka Czekolady Suchard.

Po II Wojnie Światowej trzy konkurencyjne zakłady połączono w jedną firmę i w 1951 roku powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel. Wkrótce Wawel stał się jednym z najznakomitszych producentów słodyczy w Polsce.

Podążając za wciąż rosnącymi wymaganiami rynku i zmieniającą się sytuacją gospodarczą, w 1992 roku zarząd fabryki podjął decyzje o prywatyzacji. W wyniku przekształceń powstała spółka Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel S.A.

Przełomowym dla Wawelu momentem było przekształcenie firmy w spółkę publiczną. We wrześniu 1997 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła akcje spółki do obrotu publicznego. Publiczną subskrypcję akcji przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia. Na rynku podstawowym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych akcje ZPC Wawel SA zadebiutowały 11 marca 1998 roku. W 2005 roku firma zmieniła nazwę na Wawel SA.

Do 2006 roku produkcja odbywała się w trzech zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Krakowa. Każdy z nich miał wyspecjalizowany profil produkcyjny. Zakład Nr 1 (ul. Wrocławska 17) produkował głownie czekoladki nadziewane, cukierki czekoladowe oraz batony. Zakład Nr 2 (ul. Masarska 6-8) produkował czekolady pełne, czekolady z dodatkami, karmelki oraz kakao, natomiast z linii Zakładu Nr 3 (ul.Kącik 20) schodziło głównie pieczywo cukiernicze - wafle oraz „Michałki".
Informacje:

  

Szukaj w katalogu firm

Porady - branża spożywcza