Baza Firm Spożywczych


Lajkonik Snacks

Dane adresowe:

Ulica i Nr: ul. Piłsudskiego 1
Kod Pocztowy: 32-050
Miasto: Skawina
Województwo: Małopolskie
Dane kontaktowe:

Tel: (012) 277 04 01
Strona www: www.lajkonik.pl

Opis Firmy: Historia firmy Lajkonik sięga roku 1910, kiedy to Austriak Henryk Franck z Linz założył w Skawinie Fabrykę Surogatów Kawowych "Henryk Franck i Synowie". Początkowo produkcja skoncentrowana była na suszeniu, mieleniu i prażeniu cykorii. W 1911 r. rozpoczęto produkcję kawy zbożowej. Zakład szybko się rozwinął. Przed II wojną światową fabryka zatrudniała 658 osób, a roczna produkcja środków kawowych sięgała 8200 ton. Fabryka w Skawinie była wówczas największym i bezkonkurencyjnym producentem w tej dziedzinie. W czasie wojny zakład ograniczył asortyment kaw zbożowych, jednak mimo warunków zewnętrznych zwiększył produkcję do prawie 10 tys. ton.

W 1948r. fabryka została przejęta przez państwo. Zmieniła się również nazwa firmy na Fabryka Środków Kawowych. W latach następnych, obok realizowanej w dalszym ciągu produkcji podstawowej, rozpoczęto produkcję makaronu, ogórków konserwowych, cukru waniliowego, budyniu, zup w proszku i przypraw. Stąd też pochodzi nazwa nadana zakładowi w 1959r. – Skawińskie Zakłady Koncentratów Spożywczych.

Intensywny rozwój firmy nastąpił w latach siedemdziesiątych. W roku 1970 sprowadzono do Polski technologię słonych paluszków, w 1971 - technologię produkcji rozpuszczalnego ekstraktu kawy zbożowej Inka, a w 1975 wybudowano halę pieczywa słodkiego wraz z kilkoma liniami produkcyjnymi. Największe zmiany zaszły jednak w ciągu ostatnich 10 lat. W 1991r. zakład państwowy, jakim były Skawińskie Zakłady Koncentratów Spożywczych, przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie Koncentraty Spożywcze S.A. W roku 1993 zakład został zakupiony przez Bahlsen KG Hanower. Nowy właściciel rozpoczął intensywne działania inwestycyjne. Hale zostały wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz linie produkcyjne do produkcji pieczywa słodkiego i słonego. Powstała również nowoczesna hala, w której do dzisiaj produkowane są paluszki i krakersy oraz hala magazynowa wyrobu gotowego. Obok dużych inwestycji równolegle następował przepływ know-how w dziedzinie technologii, organizacji i zarządzania. W roku 1998 firma pod nazwą Lajkonik Snacks S.A. uzyskała certyfikat ISO 9001. Obecnie, zakład pracuje według europejskich standardów, i obok ISO spełnia również normy IFS (International Food Standard), BRC (Global Food Standard) oraz posiada system HACCP.

W roku 1999 od Lajkonik Snacks S.A. została oddzielona część zakładu produkująca słodkie ciastka. Pięć lat później Lajkonik Snacks Spółka Akcyjna została przekształcona w inną spółkę handlową GmbH Spółka Komandytowa. Aktualnie Lajkonik produkuje rocznie ok. 18.000 ton paluszków, precelków i krakersów. Na polskim rynku Lajkonik jest liderem w każdym z wyżej wymienionych segmentów słonego pieczywa.
Informacje:

Firma występuje w kategoriach :
Producenci Produktów SpożywczychLody i Słodycze
  

Szukaj w katalogu firm

Porady - branża spożywcza