Informacje, Porady - Dla dzieci i Niemowląt

Do zakażenia pasożytami u dzieci dochodzi najczęściej wskutek nieprzestrzegania zasad higieny (np. wkładanie brudnych rączek po zabawie w piaskownicy do ust) oraz niemycia warzyw i owoców. Wśród najczęstszych chorób pasożytniczych wyróżnia się: tasiemczycę, owsicę i glistnicę. Nieleczona choroba wywołana przez pasożyty może być przyczyną poważnych powikłań, m.in. zaburzeń układu nerwowego i zapalenia płuc.

 

Diagnostyka chorób pasożytniczych u dzieci

Zakażenia pasożytami jelitowymi są nierzadkimi chorobami wśród dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkoli i szkół. Zakażenia przenoszone są drogą pokarmową i najczęściej dochodzi do nich wskutek nieumycia rąk przed posiłkiem. Symptomy towarzyszące chorobie są zależne od rodzaju pasożyta, który zaatakował organizm dziecka. Najczęstszymi objawami, które mogą sugerować rodzicom wystąpienie u dziecka zakażenia pasożytniczego są: częste i silne bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, brak apetytu, wysypki skórne, nudności, zgrzytanie zębami podczas snu. W celu diagnostyki chorób pasożytniczych u dziecka z niepokojącymi symptomami wykonuje się pakiety badań diagnostycznych, które obejmują: badania krwi w kierunku przeciwciał przeciwko gliście ludzkiej oraz badania kału (źródło: medistore.com.pl). Jedną z częstszych dziecięcych chorób pasożytniczych jest owsica, czyli zakażenie wywołane przez owsiki, które może być przenoszone drogą pokarmową lub wziewną (jaja unoszone są na drobinkach kurzu, który dziecko wdycha). Dzieci często przekazują sobie owsiki poprzez bezpośredni kontakt z osobami chorymi i korzystanie ze wspólnych przedmiotów (np. zabawek, które zostały zanieczyszczone jajami owsików). Charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywe swędzenie w okolicy odbytu. Diagnostyka choroby polega na wymazie z okolic odbytu.

Leczenie zakażeń pasożytniczych

W przypadku postawienia diagnozy potwierdzającej zakażenie pasożytnicze u dziecka lekarz wdraża leczenie farmakologiczne. Rodzaj stosowanego preparatu leczniczego jest zależny od tego, jaki pasożyt wywołał zakażenie. W leczeniu owsicy i glistnicy zastosowanie ma albendazol, w tasiemczycy – preparaty prazykwantelu. W trakcie leczenia chorób pasożytniczych ważne jest również zadbanie o higienę: rodzice powinni codziennie zmieniać pościel, piżamę, ręczniki i bieliznę dziecka, a zużyte należy prać w pralce odseparowując je od innych rzeczy. W profilaktyce zakażeń pasożytniczych najważniejszą rolę odgrywa higiena osobista (przede wszystkim dokładne mycie rąk przed posiłkami) oraz staranne mycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą.